Миколаїв – у трійці лідерів за ініційованими проєктами відновлення – Transparency International

16:15

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Внаслідок бойових дій та регулярних обстрілів кожного дня збільшується загальна сума прямих збитків житловій та нежитловій нерухомості, іншій інфраструктурі, транспортним засобам та товарним запасам України. Ця надскладна ситуація вимагає ухвалення рішень, які стосуються не лише відбудови окремих об’єктів, а комплексного державного підходу до процесу відновлення.
Ще у грудні 2022 року Transparency International (ТІ) Ukraineпідготувала концепцію відбудови України, де запропонувала власне бачення того, яким шляхом можливо розв’язати найбільші ризики, що можуть виникнути в процесі відновлення країни.
Зокрема TI Ukraine пропонує долати ці ризики, застосовуючи інструменти відбудови: електронні системи ідентифікації життєвого циклу проєктів, які б дозволили виконувати їх максимально відкрито та прозоро. Першою в цьому переліку значилася електронна система управління відновленням DREAM, яка дозволяє здійснювати моніторинг проєктів відбудови та відстежувати результати відновлення, а отже, сприяє зниженню корупційної складової та підвищенню прозорості.
Більшість досліджуваних TI Ukraine українських міст уже почали використовувати цю систему. Станом на травень на територіях цих громад планують реалізувати понад 1300 проєктів із загальним бюджетом близько 80 млрд грн.
Нещодавно було оприлюднено результати дослідження використання системи DREAM на локальному рівні. Аналітики TI Ukraine виявили сильні сторони та зони зростання інструмента, щоб посилити ефективність, прозорість і підзвітність відбудови й відновлення.
Команда надіслала опитувальник 80 муніципалітетам, які минулого року брали участь у дослідженні прозорості міськрад. Також проаналізувала наявні публічні профілі відповідних міських громад у системі, нормативні акти з питань використання DREAM та отримала коментарі від розробників системи.
Отже, станом на 1 травня 2024 року, системою користувались, тобто мали ініційовані проєкти, 67 з 80 досліджуваних міст. Загалом у системі DREAM були наявні публічні профілі 75 міських громад.
Статистичні дані, доступні в цих профілях, свідчать, що на територіях громад планують реалізувати 1309 проєктів із загальним бюджетом 79,95 млрд грн. Серед них характер 76% проєктів позначений як «реконструкція / модернізація / ремонт», 19% — «нове будівництво», 5% — «товари / обладнання».
Найбільша кількість ініційованих проєктів запланована на територіях Ірпінської, Миколаївської та Харківської громад. До десятки лідерів за кількістю проєктів також потрапили Чернігівська, Кропивницька, Запорізька Олександрійська, Кам’янець-Подільська, Сумська та Чернівецька громади.
Серед 1309 проєктів переважну більшість – 73% – ініціювали міста.
Реалізувати найбільшу кількість проєктів планується на територіях Ірпінської, Харьківської та Миколаївської громад.
Варто відзначити, що саме міські ради надіслали і рекомендації щодо того, яким чином вдосконалити роботу системи DREAM. Зокрема, пропонувалося: поглибити інтеграцію з іншими платформами / сервісами, щоб автоматично отримувати необхідні дані; ввести в базу Національний класифікатор будівель і споруд НК 018:2023, розширити вибір одиниць вимірювання технічних показників, збільшити доступ до інформації для громадян та ін. У свою чергу програма «Прозорі міста» рекомендує українським муніципалітетам зробити їх профілі в системі DREAM справжніми візитівками громад, які привертали б увагу потенційних інвесторів.
Ознайомитися з профілем Миколаєва в ситемі DREAM можна за посиланням: https://dream.gov.ua/ua/community/62614?fromUri=/communities&fromFilter[location]=UA48060150010035747 (радимо копіювати посилання в браузер, чергове “покращення” фейсбуку торкнулося і нас)