Камерний світ пані Еліни

15:33

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Цю статтю, присвячену ювілейному концерту нашої відомої миколаївчанки, композитора, педагога Еліни Образцової, ми починаємо з її спогадів про недалеке минуле. Страшних спогадів, пережитих емоцій, з яких народжується “мистецтво війни”.

  Я очень рада тому, что моя МЕЧТА- СДЕЛАТЬ ПРАЗДНИК ДУШИ для николаевцев, которые столько испытали за время войны, столько пережили, прошли через такие тернии, – УДАЛСЯ! Я с первого дня войны нахожусь в Николаеве. Живу в историческом центре. Мой 5-этажный дом-“хрущевка” стоит между разрушенной гостиницей “Ингул” и разрушенным Адмиралтейством.

За время войны наш уютный, тихий район многократно подвергался ракетно-бомбовым ударам: гостиница, 2-я гимназия, сквер ” Сердце города”, судостроительный завод и музей ” Старофлотские казармы”, “Могилянка”. которая находится в нескольких кварталах… Особенно мощным был ракетный удар 27 апреля, в час ночи. Я сидела за компьютером и готовилась к занятиям как преподаватель. Тревоги не было. Раздались два мощнейших взрыва… Я мгновенно выключила компьютер и вышла из комнаты. Решила перейти в ванную…  на всякий случай. Это спасло мне жизнь: раздался взрыв, который заставил вибрировать и трястись весь дом! Грохот, крики, падающая и крушащаяся мебель, выбитые двери, окна, звон стекол… И почему-то запах сырой штукатурки.

 За несколько минут пришлось испытать мощнейшее потрясение! Об этом можно было бы написать целую повесть… о тех минутах, о том, как пришлось и приходится жить сейчас, – в квартире, где выбиты окна и часть дверей, нет газа, частично уничтожены мебель и вещи. Однако эти все события, через которые я прошла, способствовали появлению моего нового произведения, премьера которого состоялась на моем творческом вечере 24 июня. Я пока не придумала окончательного названия ему, но рабочее название – “Память войны”…

***

Ювілейний вечір наприкінці червня був присвячений 40-річчю творчої діяльності пані Еліни.  Але вона не тільки автор численних музичних опусів, а й відомий в Миколаєві педагог – старший викладач, викладач вищої категорії дитячої музичної школи №2, до того ж – музикознавець, член клубу композиторів «Ad Libitum», лауреат всеукраїнських та міжнародних конкурсів композиторів.

…Безсумнівно, це була дуже талановита дівчинка. Їй тільки-но виповнилося п’ять, а вона вже почала підбирати мелодії по слуху. Семірічна Елина стала ученицею дитячої музичної школи № 1 ім. М.А. Римського – Корсакова (клас фортепіано, викладач Ірина Баркова).  Далі, в 1978 році,  успішно вступила до Миколаївського державного вищого музичного училища на факультет теорії музики.

Під час навчання у нашому славнозвісному музучилищі стали з’являтися і перші твори молодого композитора. Одразу після закінчення учбового закладу (з червоним дипломом!) Еліна Михайлівна почала свій трудовий шлях в дитячій музичній школі № 2. Вона працює тут 40 років!

Згодом успішно закінчила Одеську державну консерваторію ім. А.В. Нежданової. Неодноразово отримувала пропозиції від інших музичних шкіл, мала перспективи продовжити навчання в столичній аспірантурі і працювати в Києві. Але обрала шлях, який вважала важливим, – залишитися в рідному місті і в рідній школі.

***

А тепер – про головне: про творчість. Композитор Еліна Образцова працює в основному в камерних жанрах. Цей вибір їй близький за духом – камерні інтонації немов відповідають її внутрішньому змісту, зовнішньому вигляду… бо камерність існує в її постаті, в манері спілкування. Камерна, романтична музика пані Еліни ніби заглядає у внутрішній світ особистості, яскраво передає ліричні емоції та найтонші градації душевного стану людини.

Є в її творчому альбомі інструментальні твори для фортепіано, або фортепіано в дуеті з флейтою, скрипкою чи саксофоном. Є твори, написані в естрадній манері, а також ансамблеві, хорові, вокальні. Всього створено кілька десятків музичних композицій. Їх романтичні назви говорять самі про себе: «Елегія», «Осяяння (Озарение)», цикл «Дві зустрічі з морем» («Полудень, морський бриз»; «Вечір, захід сонця»), п’єси «Аромат дощу», «Вечірня акварель» (для флейти й фортепіано), “Сади під дощем» (для скрипки й фортепіано), сюїта для флейти, скрипки та клавесину з циклу «Спомин про епоху Барокко» («Менует, «Гавот», “Сарабанда”, «Гальярда»), композиція “Ніжність” для камерного оркестру і фортепіано та інш.

Крім музики, існує в її житті велика поезія. З найбільш шанованих авторів – Ліна Костенко. Тому одного дня не міг не народитися романс на вірші поетеси-легенди «Сосновий ліс перебирає струни»…

– Класична і духовна музика не тільки прикрашає наше життя, а ще має цілющу силу, – говорить композиторка. – Вона створює особливі енергетичні вібрації, що лікують і підтримують людину у різних життєвих ситуаціях.

До речі, серед поетів, чиї вірші Еліна Образцова обрала для своїх вокальних творів, наші співвітчизники, миколаївці: Валерій Бойченко, В’ячеслав Качурін, Наталія Стахорська, Олександр Курінний, Олександр Степанков. З поетів епохи Романтизму – класики Джордж Гордон Байрон, Вільям Вордсворт, Альфред де Мюссе. У творчих доробках також є декілька пісень, створених на власні вірші автора.

В минулі роки написана немала кількість дитячих творів. Особливе місце в творчості пані Еліни свого часу зайняла постановка дитячого міні-мюзиклу за мотивами казки Самуїла Маршака «Сказка о глупом мышонке, или Старая сказка на новый лад», що був поставлений разом з вихованцями музичної школи. Сценарій мюзиклу та тексти деяких пісень написані самим композитором.

***

Отже, перш за все вона – педагог, який в 2006 році отримав звання “Учитель року”. За часи роботи в ДМШ-2 випустила сотні учнів, і вони сьогодні вже приводять до неї своїх дітей!

Є чимало таких випускників, які продовжили навчання в музичних училищах або академіях, на музичних факультетах вузів. Серед її учнів – переможці міських та обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсів молодих композиторів, лауреати міжнародного конкурсу «Пента TON», міжнародного конкурсу академічного мистецтва юних «VIVАТ МUSIСА», міжнародного фестивалю-конкурсу «Лиманські зорі», всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Златограй».

Готуючи учнів до конкурсів молодих композиторів, вона завджи говорила:

– Це дуже відповідально і непросто! Якщо ви виконавець – тоді повинні зіграти якнайкраще, яскравіше, цікавіше! Але конкурс композиторів – це складніше!.. Ви створюєте музику самі, ви даєте їй життя! Отже вона має сподобатися, запам’ятатися людям, залишити свій відбиток у їхніх серцях!

Еліна Михайлівна має багато відзнак та нагород. Вона неодноразово приймала участь в різноманітних дитячих конкурсах як член журі.

Сьогодні з задоволенням згадує свою участь у міжнародному фестивалі композиторів в Італії (місто Адрія) в 2021 році.

– Учасниками були більше десятка композиторів з різних країн світу та Європи. Мені дуже приємно, що я захищала честь не лише свого міста, а й України, яка була представлена творчістю тільки двох композиторів – Еліни Образцової (Миколаїв) та Андрія Прахта (Одеса). І наші твори були високо оцінені шановним журі. На пам’ять про цей конкурс у мене залишилися диплом за підписом голови журі – відомого італійського композитора пана Тиціано Бедетті та стаття в італійській газеті, – розповідає композиторка.

В неї було декілька цікавих проектів, які порушила війна. Разом із колегою Валентиною Вольською пані Еліна заснувала унікальний дитячий камерний хор «Орфей», який існував 9 років.

В 2020-му започаткувала музикально-інтелектуальний проект “Музичний брейн-ринг” для учнів старших класів усіх музичних шкіл Миколаєва. Команди визначали за відео- і аудіо-записами уривки з опер, європейські танці, музичні стилі та інш. Інтелектуальний баттл завжди супроводжувався концертними номерами.

***

…Світла, ніжна, камерна музика пані Еліни. Вона врятувала від горя саму композиторку. Адже доля відмірила їй забагато нещастя. Один за другим відходили в засвіти близькі люди, члени її родини: батьки, кохана людина, улюблений брат, найдорожча в світі талановита донечка Олена… їй ледь виповнилося 22.

– Це було горе, з яким дуже важко впоратися… горе, після якого люди входять у тяжку депресію. Мені складно передати всі свої почуття і те, що я відчувала, втрачаючи рік за роком усю свою сім’ю… Але переживши це страшне, найстрашніше лихо в житті, я змогла залишитися жити в цьому світі далі. І живу у своїй творчості і у своїх учнях!

Вірш “Молитва” миколаївської скрипальки та поетеси Євгенії Мішанкіної завершував ювілейний творчий вечір пані Еліни. Ведуча декламувала текст, а композиторка грала на фортепіано свій твір “Ніжність”… Тема ніжності, людського тепла, перемоги світлого в житті над злом, болем, стражданнями пройшла червоною ниткою через весь концерт.

Благодарю тебя, Создатель,

За всё, что мне судьбой дано:

Что по природе я – ваятель

И мне открыто в мир окно…

За то, что, жадно жизнь глотая,

Иду по лезвию ножа.

За тех, кто часто обижает,

И кто – храня – не обижал.

За то, что нет минуты лишней,

За то, что я другим дарю,

Благодарю тебя, Всевышний!

Благодарю… Благодарю!

– Віршовані рядки “Молитви” перебувають в резонансі зі мною, з моїм життям. Я за все дякую Творцю! За всі терни, випробування, сльози та страждання… Завдяки всьому цьому я стала тим, хто я є! – підсумовує композиторка.

***

Так, багато різного було – у тому мирному, важкому і все ж таки щасливому житті. А сьогодні – “Пам’ять війни”. Поки що створена фортепіанна версія, і композиторка Еліна Образцова міркує над новим аранжиром мелодії.

Процес творіння в її повсякденні не зупиняється ні на мить. Вона знов і знов звертається до різних жанрів, щоб урізноманітнити музичну палітру. Нещодавно з’явився цілий ряд новинок – джазові композиції, романси, опуси для тріо за участі улюблених інструментів:  фортепіано, скрипки  та  флейти.

Але нова камерна музика має вже інший “окрас”. Бо створена на емоційній хвилі мистецтва війни.

Наталія Христова.