Художник Олександр Покосенко. Вітаємо з 99-м днем народження!

14:44

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

16 травня відзначив свій 99-й день народження миколаївський художник Олександр Данилович Покосенко. Людина-легенда. “Золотий фонд” міста. Оспівувач історії рідного краю. Пропонуємо статтю, яку розташували на своїй сторінці у Фейсбуці фахівці бібліотеки ім. М. Кропивницького.
Колеги жартома називають його патріархом миколаївських живописців, серед чудових городян-довгожителів його ім’я вимовляється з особливою повагою. 16 травня 99 років виповнилося заслуженому художнику України Олександру Даниловичу Покосенку.
Ще з дитинства Олександр Данилович захоплювався малюванням, у дев’ятирічному віці вперше взяв участь у художній виставці (1937).
Під час Другої світової війни Олександр Данилович був полоненим концтабору в Кенігсбергу. Після війни служив у Прибалтиці. Демобілізувавшись, маючи здібності художника, влаштувався до кінофікації, де малював афіші.
У червні 1951 р. у місті організовується Українське кооперативне товариство УКООПТХ, Олександр Данилович був однім із перших членів цієї організації.
Олександр Покосенко – головний художник міста у 1970 р.
Тоді він захоплюється історичною темою. З під його пензля виходить серія живописів і графічних робіт, присвячених Миколаєву. Як патріот свого міста, художник дуже багато зробив для нього. Це портрети людей, які тут живуть і працюють, це живопис, навіяний морською і кораблебудівною романтикою. Серія «Старий Миколаїв» нараховує понад 150 картин. На полотнах оживають вулиці міста корабелів різних епох – 40-х, 60-х років XX і навіть XIX століть. Власний метод художньої реконструкції дає художнику можливість відтворити на полотні у первісному вигляді яхт – клуб, будинок Аркасів, католицький собор і хоральну синагогу, не повторюючи архівних зображень, за якими він працює. Цікаво бродити по «Старому Миколаєву» разом з художником, який може розповісти про кожний дім, вулицю цілу історію.
Головний художник Миколаївського художнього фонду (1980-1984 рр.). З 1974 по 1984 рр. постійний учасник творчих наїздів у республіканський дім творчості Седнів. Політичний плакат є основним у його творчості у цей період. Він лауреат і учасник міжнародних, республіканських конкурсів та виставок плаката.
Тематика творів художника різноманітна – це і тематичні полотна, і натюрморт, і графічні листи.
Олександр Данилович – учасник обласних, всеукраїнських і міжнародних виставок. Його роботи прикрашають мерію міста, їх можна побачити в багатьох музеях Миколаєва, в Міністерстві культури України, виставкових фондах Спілки художників України, у зібраннях вітчизняних і закордонних колекціонерів України, Росії, Латвії, Німеччини, Ізраїлю, США, Канади.
Нагороджений орденами Великої Вітчизняної війни «За мужність» III ступеня, медалями «За бойові заслуги», «За перемогу над Німеччиною», «За взяття Кенігсбергу», Почесною грамотою Міністерства культури України (2001) тощо.
Член Національної спілки художників України (1980). Заслужений художник України.
Вітаємо з днем народження і разом чекаємо на 100-річний ювілей!
ФОТО: На святі разом з Іриною Гуменною в Спілці художників.