Хто вирушить стежиною Василя Сухомлинського?

16:03

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Вступна кампанія – це перший хвилюючий крок у доросле життя для випускників. Вибір ЗВО для кожної молодої людини – відповідальний і важливий етап, який матиме для кожного доленосне значення.
У розпал вступної кампанії нам вдалося зустрітися із Овчаренком Анатолієм Володимировичем, першим проректором МНУ імені В.О. Сухомлинського, доцентом, кандидатом фізико-математичних наук. Ми поставили йому питання, які зараз хвилюють кожного абітурієнта нашої країни.

– Анатолію Володимировичу, розкажіть, будь ласка, які плюси й мінуси вступної кампанії 2019 року?
– Великим плюсом є те, що в цьому році спостерігається збільшення кількості випускників (понад 354 тисячі). Про це свідчать дані Міністерства освіти і науки України.
Деякі спеціальності передбачають складання творчих конкурсів, які цьогоріч тривали з 1 по 10 липня.
Хотілося б зазначити й зміни, які відбулися у процесі вступу до магістратури. По-перше, порівняно з минулим роком розширено список спеціальностей. По-друге, в цьому році необхідним було складання єдиного вступного іспиту з іноземної мови, пороговий бал якого встановлено вищим, ніж у минулому році. Це, у свою чергу, призвело до підвищення якості знань із іноземної мови.
– Яка якість знань абітурієнтів? Що було найбільш знаковим?
– Вступні іспити для освітнього рівня бакалавра передбачено лише для окремих категорій абітурієнтів-пільговиків від загальної кількості. Таких абітурієнтів було лише 10. Всі вони подолали випробування на рівні 125-150 балів із 200 можливих.
Про рівень знань вступників поки говорити зарано. В повному обсязі відповідь на це питання дасть перша екзаменаційна сесія 2019 – 2020 навчального року.
Щодо вступу до магістратури, то вступні іспити проводяться в період із 24 по 30 липня. Основна кількість вступників, наші випускники, які протягом чотирьох років проявляли себе як відповідальні та творчі особистості, які ставлять високі цілі й досягають їх! А отже, й знання – на найвищому рівні.
– Який прохідний бал в університеті в цьому році?
– Прохідний бал визначається після проведення конкурсу. Хочу зазначити, що в конкурсних пропозиціях університетів вказується мінімальний бал сертифікату ЗНО для участі в конкурсі. У більшості випадків таким балом вказується мінімальний – тобто 100 балів. Якщо говорити про економічні спеціальності, мінімальний прохідний бал складає 130 балів. І за творчий конкурс ви можете отримати мінімум 125 балів.
– Чи відповідають знання абітурієнтів їх сертифікатам?
– Зараз важко робити будь-які прогнози. Про якість знань першокурсників зробимо висновки вже після першої екзаменаційної сесії. Однак я вірю, що нас обирає найталановитіша молодь! Про це свідчить наступний приклад: «Я дізнався, що в цьому році до нас на факультет фізичної культури та спорту вступатимуть два юнаки, які влітку братимуть участь у чемпіонаті світу в складі збірної команди України з веслування на б/у, який відбудеться в Румунії». Я думаю, це яскравий доказ того, що нас обирають найкращі!
– Які спеціальності в університеті користувалися найбільшою популярністю, а які найменшою?
– Сьогодні популярністю серед абітурієнтів користуються такі спеціальності: «Дошкільна освіта», «Українська мова та література», «Початкова освіта», «Історія та археологія», «Спеціальна освіта», «Психологія».
– Чи обов’язково усі повинні навчатися у ЗВО?
– Ні, я так зовсім не вважаю. Кожна людина повинна обрати собі справу, яка буде приносити їй задоволення протягом усього життя. Наведу чудовий вислів великого педагога Василя Олександровича Сухомлинського: «Людина народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний». Саме тому, якщо ви отримуєте максимальне задоволення від робити перукаря, будівельника, колориста і т.д., не обов’язково навчатися у ЗВО всупереч своїй волі та мріям. Головне, що ви залишите після себе!
Однак не слід плутати швидкоплинні бажання з твердим рішенням. Усе ж, абітурієнтам я радив би перед прийняттям остаточного рішення вислухати думку батьків.
– Чи потрібні університету «двієчники»?
– Дуже цікаве питання. Звичайно ж, кожен ЗВО зацікавлений у вихованні лише першокласних спеціалістів, які зможуть якісно виконувати свою роботу. Народна мудрість говорить: «Наука для людини – як сонце для життя». Я повністю згоден із цим твердженням, тому хотілося б, щоб «двієчників» у наших стінах було якомога менше. Однак навіть вони мають змогу перескласти іспити на ліквідаційній сесії. Ми розуміємо, що на неуспішність студента може впливати багато факторів: часті хвороби, проблеми в сім’ї і т.д. Усе це приймається до уваги. Але, якщо причиною незадовільного складання іспитів є небажання отримувати знання, з такими студентами ми прощаємося. Наша мета – випускати на професійну ниву лише висококласних спеціалістів.
– Як ви знаходите серед абітурієнтів талановиту молодь? Поділіться своїм секретом.
– Кожен абітурієнт – це кропітка праця відповідних фахівців університету, які боролися за кожного абітурієнта. Для цього факультети університету «йшли в народ», активно працювали зі школами області й міста та паралельно запустили цікаві проекти. Наприклад, факультет іноземної філології в цьому році провів низку майстер-класів, фестиваль «CoverFest» для абітурієнтів шкіл м.Миколаєва та ІІІ обласну олімпіаду із прикладної лінгвістики.
Коледж МНУ імені В.О. Сухомлинського, у свою чергу, активно залучав учнів до участі в пілотному проекті Healthy Challenge 2019, проводив спільні змагання, конкурси, челендж студентів і учнів.
Історичний факультет запам’ятався учням шкіл своєю неординарністю. Це пов’язано з тим, що на базі археологічного пам’ятника «Дикий Сад» регулярно проводилися історичні майстер-класи, квести, екскурсії для учнівської молоді на тему: «Історія Миколаївщини: шлях крізь віки».
На базі механіко-математичного факультету за останні 4 роки було проведено 8 фестивалів «Молодіжна хвиля» для школярів Миколаївської та сусідніх (Херсонської, Кіровоградської) областей. На кожному фестивалі більше 300 школярів працювали зі студентами факультету в студіях, осягаючи основи фізики й математики. Особливою «ізюминкою» факультету є організація та проведення проекту «Цікава наука на вулицях міста», який користується популярністю серед молоді.
Цікаві напрацювання зроблено викладачами економічного факультету, які співпрацювали з територіальним відділенням Малої академії наук. Цей же факультет кожного року проводить спільні заходи зі школами міста до Дня Європи.
Можна навести ще низку прикладів, які демонструють палке бажання викладацького складу університету залучати лише кращих із кращих. Зокрема, на факультеті педагогіки та психології кожного року проводиться фестиваль психологічних практик «Стожари» для старшокласників. А от кафедра музичного мистецтва, яка входить до структури факультету, багато років поспіль організовує на базі університету творчі конкурси для школярів серед вокалістів, інструментальних виконавців і музичних колективів. Викладачі кафедри української мови та літератури готують студентів до участі у різноманітних всеукраїнських та міжнародних мовних конкурсах, тісно співпрацюють зі школами м. Миколаєва та області.
– Які уроки можна винести з цієї вступної кампанії?
– Кампанія ще триває. Однак я із упевненістю можу сказати, що саме в стінах нашого університету майбутні студенти матимуть можливість не тільки поглибити свої знання, а й розвинути їх до належного професійного рівня. Для цього в університеті є усі належні умови!
Анастасія Семенова, фахівець зі зв’язків із громадскістю і пресою МНУ
імені В.О.Сухомлинського.