До 90-річчя з дня народження капітана яхти “Ікар” Бориса Немирова

21:22

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Миколаївський музей суднобудування і флоту на своїй сторінці у фейсбуці нагадав миколаївцям про легендарного капітана яхти “Ікар”.
17 січня 1934 року народився Борис Степанович Немиров — заслужений майстер спорту СРСР, незмінний капітан миколаївської яхти «Ікар», яка здійснила навколосвітню подорож.
Борис Немиров народився в Сибіру. В юності він зустрів на набережній Єнісею двох лейтенантів з кортиками і став мріяти про море. Закінчивши з медаллю школу, хлопець відправився до Одеси, до морехідного училища, проте не пройшов медичну комісію через слабкий зір. В Одесі хтось підказав, що недалеко, в Миколаєві, є кораблебудівний інститут, МКІ. Навчався в Миколаївському кораблебудівному інституті. Займався вітрильним спортом. По закінченні інституту почав працювати помічником майстра на Чорноморському суднобудівному заводі.
З 1957 року — конструктор ЦКБ «Прогрес», начальник сектору. З 1966 року навчався в очній аспірантурі МКІ, одночасно працював на кафедрі конструкції корпусу корабля МКІ, з 1970 року — викладач МКІ.
1970 року заснував в МКІ студентське конструкторське бюро «Яхта» і надалі був його науковим керівником. Бюро займалося розробкою проектів вітрильно-моторних нетипових суден.
Капітан головної яхти МКІ «Арктика». Разом з екіпажами із студентів і викладачів 1975 року виграв змагання на кубок Чорного моря. 1976 року екіпаж яхти «Арктика» вперше серед радянських яхт пройшов з Чорного моря в Середземне. Обійшов найпівденнішу точку Європи — мис Тенарон (Матапан) і дійшов до Югославського порту Спліт. Заходив на Канарські острови.
Керував проектуванням яхти «Ікар» в студентському конструкторському бюро. Будівництво яхти було розпочате 1979 року, спуск відбувся в 1984 році.
9 вересня 1987 року на яхті «Ікар» з командою з 7 чоловік (капітан Борис Немиров) вийшов з Миколаєва і вперше в СРСР почав навколосвітнє плавання за маршрутом: Миколаїв — острів Тенерифе — острів Тасманія — мис Горн — острів Святої Олени — острів Тенерифе — порт Сеута — острів Мальта — Афіни — Варна — Миколаїв. 31 липня 1988 року плавання було завершене.
Разом з екіпажем яхти «Ікар» був нагороджений Золотою медаллю Радянського фонду Миру.
Після кругосвітнього походу яхта «Ікар» увійшла до еліти мореплавання, її включено в «Морський енциклопедичний словник», в альбом «Знамениті яхти сучасності», виданий у США. Міжнародна асоціація учбових парусних судів (ISTA) стала запрошувати «Ікар» на свої регати.
1992 року яхта «Ікар» брала участь в гранд-регаті «Колумбус-92», присвяченій 500-річчю відкриття Америки, в якій «Ікар» посів третє місце. Вперше під прапором незалежної України здійснили похід до Нью-Йорка і назад. За 182 дні «Ікар» подолав понад 15 тисяч миль.
У 2000 році капітан Немиров з командою «Ікара» брав участь у регаті «Рейс-2000». Це був найбільший захід, присвячений переходу людства в третє тисячоліття. У цьому плаванні Борис Немиров здолав свою 100-тисячну милю під вітрилами. На честь закінчення трансатлантичної регати прозвучав гімн України, вистрілила салютна гармата. Славетний вітрильник був учасником урочистих парадів не лише в Нью-Йорку, але і в Бостоні, Генуї, Амстердамі.
Почесний громадянин міста Миколаєва (22.07.1988).
Мешкав у місті Архангельську, помер у 2013 році.