Життя та розвиток – не зупинити

8:15

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Війна не зупинила життя та розвиток Ольшанської територіальної громади Миколаївської області. До її складу входять 12 населених пунктів, в яких мешкають понад 8,3 тис. громадян. Як громада зустріла початок повномасштабної війни, як долала її наслідки, та незважаючи ні на що продовжує розвиватись, кореспонденту «ВН» розповіли голова Ольшанської селищної ради Тетяна Щербина і начальник фінансового відділу Ольшанської селищної ради, депутат Ольшанської селищної ради Анжела Годик.

З початком війни на території громади активно запрацювало добровільне формування територіальної громади на чолі з Ігорем Щербиною. До нього були залучені хлопці-добровольці, які цілодобово чергували на постах в кожній громаді, були готові до різноманітних надзвичайних ситуацій, появлення диверсантів, бомбардування, десантів чи проривів передових ворожих частин тощо. На добровільних засадах, не отримуючи зарплатні, вони забезпечували захист місцевого населення.

Місцеві мешканці надавали всебічну допомогу військовим, які на початку війни знаходились на території громади. Підтримка ЗСУ триває і сьогодні, але, зі зрозумілих причин, розповідати про неї сьогодні ще зарано, бо війна триває і ворог збирає будь-яку інформацію, яка стосується наших військових.

Слід зазначити, що зі складу апарату управління, зі старостинських округів з початком війни жодна людина не виїхала за кордон. Всі залишилися і продовжували працювати на своїх місцях. Завдяки цьому питання вирішувалися швидко, вдалося налагодити ефективну працю з інвесторами, дбати про подолання наслідків війни, про розвиток населених пунктів. Це ж стосується й місцевого Центру з надання адміністративних послуг, жодний працівник якого не виїхав в евакуацію. Всі ці люди активно працювали, оформлювали документи для внутрішньо переміщених осіб, оперативно надавали субсидії та соціальні виплати відповідно до чинного законодавства.

Навесні минулого року ворог максимально наблизився до Ольшанської територіальної громади, але Збройні сили України невдовзі відкинули його. Населені пункти тут, на щастя, практично не зазнали обстрілів. Буле лише одне виключення – село Трихати, де підірвали міст над рікою, а також були влучання в житлову будівлю, внаслідок яких пошкоджень зазнали дах та вікна. Майже одразу, протягом лише одного дня всі ці пошкодження були ліквідовані за допомогою комунального підприємства «Ольшанське».

Минулої зими в громаді, як і по всій Україні, часто фіксувалися відключення електрики. Втім місцеві мешканці змогли пережити ці негаразди завдяки допомозі різних донорських структур. Наприклад, Міжнародна організація UNIСEF – одна зі структур ООН, надала потужні генератори для школи, дитячих садочків, лікарні, будинку культури, закладу, який опікується утриманням громадян похилого віку. За власні кошти громади було придбано великий генератор, що здатний гарантувати забезпечення питним водопостачанням в селищі Ольшанське.

Окрім генераторів UNIСEF надала ще дві котельні на твердому паливі. Одну з них встановили в Ковалівському ліцеї, де вона ефективно працює, а інша, тим часом, забезпечує потреби амбулаторії та будинку для людей літнього віку в самому Ольшанському. Вчасно відновлювати електромережі дуже допомагає трактор з вишкою, який був придбаний за допомогою народного депутата України Олександра Пасічного. Ці роботи виконуються як своїми силами, так і разом з компанією «Миколаївобленерго».

Але ж, йдеться не тільки про забезпечення сталого енергозабезпечення. Скажімо, Благодійний фонд «Світлі справи» надавав допомогу продуктами, одягом та гігієнічними наборами конкретним громадянам, включаючи внутрішньо переміщених осіб, яких на території громади налічується близько 2,7 тис. Більшість з них – з Миколаєва, Херсонщини та Запоріжжя. Велику допомогу територіальна громада отримала також від Червоного Хреста.

Взагалі здобутки Ольшанської територіальної громади за ці майже два вогняних роки можна перераховувати достатньо довго. Так, за рахунок співфінансування 50/50 з місцевого та обласного бюджетів були придбані два шкільних автобуси. Крім того за місцеві кошти придбані два трактори, один з них – для КП «Гарант-сервіс» села Ковалівка, а інший – для КП «Ольшанське». А під ці трактори були закуплені деревоподрібнювачі, щоб не купляти тверде паливо для власних котельних втридорога десь на стороні.

Війна не стала на заваді оновленню системи водопостачання, водогін якої простягнувся від насосної станції до селища Ольшанське. За рахунок місцевих коштів нещодавно було замінено частину цього водогону, для чого використали близько 270 метрів труб. Відбулася заміна водопровідних труб в селі Ковалівці, встановлені дві башти Рожновського – в селах Ковалівка та Тернувате. Все це фінансувалося за рахунок місцевих коштів. В планах керівництва територіальної громади – повна заміна водогону від насосної станції до Ольшанського.

Найбільший виробник і платник податків на території громади – це потужний цементний завод ПрАТ «Дікергофф цемент Україна». Минулого року внаслідок зменшення виробництва відбулося скорочення персоналу. Відповідно впали надходження від ПДФО. Тим не менш, за рахунок залучення донорів та інвесторів керівництво громади сподівається забезпечити всі можливості задля того, щоб не просто вирішувати ті чи інші поточні питання, а й забезпечити сталий розвиток.

В Ольшанській територіальній громаді числений прошарок становлять літні люди. Якщо точніше, тут проживає 2129 мешканців віком 60 років і вище. Зрозуміло, що про кожного з них треба потурбуватися, гарантувати більш-менш комфортне життя. На першому етапі війни, коли виникли проблеми з постачанням продовольства та товарів широкого вжитку, внаслідок чого полиці магазинів значною мірою спорожніли, дуже актуальним було забезпечити мешканців всім необхідним, особливо літніх людей. І з цім завданням місцеве самоврядування справилося за допомогою донорів, благодійних організацій, міжнародних структур. Одним словом, ніхто не голодував, не потерпав від відсутності питної води, медичної допомоги, не замерзав у нетоплених хатах.

Показовим способом довести, що кривава війна, розв’язана країною-агресоркою, не зламала мешканців громади, не змусила, скласти руки і впасти у зневіру, став той факт, що тут максимум зусиль наполегливо прикладають для розвитку місцевої інфраструктури, проведення робіт з благоустрою. Населені пункти потрохи стають все більш комфортними та охайними. Не залучаючи грошей з бюджету, за ініціативи голови громади було оновлено навіть стелу при в’їзді в Ольшанське. Її зробили більш привабливою та сучасною, облаштували гарну нічну підсвітку.

Всупереч війні Ольшанська ТГ продовжує жити і розвиватись, допомагає армії, надає допомогу переселенцям і в той же час приділяє велику увагу вирішенню власних проблем. Тож розповімо трохи про плани на найближчу перспективу.

Продовжується робота по залученню інвестора на очисні споруди каналізації. Також залучається інвестор для встановлення сонячних станцій. А це робочі місця для місцевого населення та додаткові податки до місцевого бюджету! Хоча в Ольшанському є стадіон, в планах місцевої влади – облаштування сучасного стадіону, орієнтованого для зайнять футболом, баскетболом, волейболом та іншими видами спорту дітлахів, насамперед, із числа 120 вихованців місцевої ДЮСШ. Є також плани розвитку дитячої музикальної школи, місцевого будинку культури, де працює багато різноманітних гуртків.

Діти – головний капітал громади, в їхній розвиток вкладаються всі можливі ресурси. Вихованці місцевих дитячих закладів виграють в спортивних змаганнях, мають значні творчі досягнення, отримують гранти.

Складно будувати стратегічні плани розвитку під час війни в умовах, скажімо відверто, повної невизначеності. Однак керівництво територіальної громади не втрачає надії і з впевненістю дивиться у майбутнє.

– Наша команда на чолі з головою Ольшанської селищної ради Тетяною Щербиною – молода та дуже активна, ми намагаємось якомога ефективніше працювати на благо наших громадян, – каже Анжела Годик. – Нашому керівникові допомагають заступник голови виконавчого комітету Ольшанської селищної ради Ігор Вакар, старости старостинських округів. Впевнена, що ми ще багато зможемо зробити корисного для того, щоб значною мірою покращити життя місцевих мешканців.

Станіслав Козлов.