Унікальний давньогрецький ліхтар – у колекції нашого музею

22:21

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Цю цікаву інформацію пропонує фб-сторінка Миколаївського краєзнавчого музею.
У другій половині 7 ст. до н.е. на тодішньому півострові, а зараз острові Березань виникла перша у Північному Причорномор’ї грецька колонія Борисфеніда (від річки Борисфен — Дніпро). На початку поселенці жили в напівземлянках, займалися рибальством, вирощували зернові й городні культури, розвивали торгівлю. Але з часом поселення стало справжнім містом з житловими кварталами, святилищами та майстернями ремісників.
🔍У 2011-2012 роках українські археологи відкрили там цілий виробничий комплекс із залишками печей для випалювання кераміки. На днищі однієї з них знайшли 11 сіроглиняних світильників, які одразу увійшли до експозиції музею. Там же було виявлено 18 фрагментів виробу невідомого призначення.
📌В результаті кропіткої роботи реставраторів з невизначеним артефактом з’явилася нова перлина музейної колекції — латерна. Такі «ліхтарі» вже були відомі у римський період колоній Північного Причорномор’я. Але музейна латерна виготовлена значно раніше — у 5 ст. до н.е.
Вона круглої форми, з отворами для підвішування та спеціальною підставкою для розміщення світильника в середині. Виріб оперізують п’ять стилізованих колон іонійського ордеру. Фахівці припускають, що цей унікальний ліхтар є моделлю храмової споруди.