Рідна мова сьогодні на часі, як ніколи

17:53

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Колись зросійщений Миколаїв воліє говорити українською мовою. Дії окупантів в Україні радикально змінили ставлення людей до всього російського: музики, літератури, кіно й мови спілкування. І це абсолютно правильно, говорить директорка Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького Інга Хоржевська, яка стала осередком популяризації й вивчення української мови, створення україномовного середовища в обласному центрі.
У День рідної мови пропонуємо статтю з ФБ-сторінки Центральної бібліотеки ім. Марка Кропивницького.
Хоча курси з вивчення української мови в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького почали функціонувати іще задовго до 24 лютого 2022 року. На волонтерських засадах з відвідувачами працювала Світлана Божко. Приєднувався до неї й бібліотекар Дмитро Семчишин. Заняття проводились на безоплатній основі. Але такої шаленої популярності, необхідності говорити українською тоді не відчувалося.
Докорінно ситуація змінилась з початком повномасштабного вторгнення окупантів. Влітку 2022-го бібліотека долучилась й стала складовою всеукраїнського проєкту «Єдині».
«Вони надавали рекомендації. Було навчання для модераторів цих клубів. До нас тоді приєдналися люди, зацікавлені у створенні україномовного середовища. І вже у липні того року почав працювати перший розмовний клуб. І з кожним місяцем їх ставало все більше й більше», – пригадує Інга Хоржевська.
Окрім того, розмовні клуби розпочали свою роботу й на базі бібліотек-філій Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького. Сьогодні загалом по системі працюють 23 групи. Частина з них за проєктом «Єдині», інша організована дружнім до жінок та дівчат середовищем, де вони можуть відновити фізичний та психологічний стан, розкрити свій творчий потенціал, провести час із користю та у середовищі підтримки й турботи – простором «Вільна».
Кожні три-чотири місяці в них змінюються учасники. Проте, виключення теж мають місце.
«Є люди, які хочуть іще спілкуватися, яким просто подобається бути в колі однодумців, розвивати далі свою українську. Ми на такі заклики реагуємо. На якийсь час подовжуємо ці заняття. Люди приходять спілкуються. Я можу поділитися таким спостереженням. У нас є переселенці, які приєднуються до цього проєкту як слухачі. Учасники цих розмовних клубів, то вони мають, так би мовити, агресивне бажання спілкуватися українською й не чути поруч російської мови», – зазначає директорка бібліотеки.
Наприкінці 2023 року команда руху «Єдині» подякувала амбасадорам мови. Форум з нагоди Дня української мови та писемності відбувся у Києві 27 жовтня 2023. Подія була покликана винести на загальнодержавний рівень дискусію про потребу формування єдиного україноцентричного безпечного освітньо-культурного простору у країні, сформувати концепцію розвитку української мови, створити «дорожню мапу» зі збереження й розвитку мови та української ідентичності.
Організатори Форуму відзначили подяками українців, які стали амбасадорами української. Серед нагороджених була й директорка Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького, заслужена журналістка України Інга Хоржевська.
«Активну співпрацю з «Єдині» ми почали у період, коли Миколаїв активно обстрілювали. Прильоти щоденні. Місто потерпало сильно. Оскільки поступово рух розростався, до нього приєднувалося чимало знакових для країни людей. Щомісяця визначаються амбасадори з медійних персонажів. Нас запросили до Києва на день української мови та писемності. І мене особисто. Тому, що я була серед тих, хто починав впроваджувати цей рух на Миколаївщині. Пройшла підготовку у як модераторка. Захід відбувався у «Мистецькому арсеналі». Разом з усіма ми написали диктант національної єдності. Взяли участь у розборі цього диктанту. Потім відбулося нагородження. Організатори проєкту відзначили 10 людей з усієї України, тих, хто приєднався до цього проєкту під час війни. Хто робить цю важливу роботу. Так, на цій відзнаці моє ім`я та прізвище. Але це не моя особиста відзнака. Я так вважаю. Тому що сьогодні це проєкт в якому працює чимало волонтерів. Він існує на волонтерських засадах. Навіть ті, хто його створили та продовжують працювати, не отримують коштів. Знаєте, це дуже зворушливо, коли розумієш, що ти з усією Україною разом і вся Україна разом з тобою. Серед багатьох відзначених дві бібліотеки – ми й Херсонська», – пригадує Інга Хоржевська.
Втім напрям, інтонація, бажання спілкуватися українською мовою починається з родини. Вчитель, звичайно допоможе й направить. Але першим однозначно не стане, не буде найважливішою людиною у цьому процесі. З власною дитиною, членами родини варто говорити рідною мовою, читати українські книжки, дивитися українське кіно, відвідувати театр. Адже мова сьогодні на часі, як ніколи.