ОЛЕНА КУРАСА: “Проліт” української валькірії

14:08

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Кураса

Українська диригентка Линів потрапила у Z-скандал і “прикрилася” онукою Ріхарда Вагнера.

Всесвітньо відома українська диригентка Оксана Линів опинилась в епіцентрі скандалу, одягнувши на фестиваль у Німеччині футболку з написом “Wagner Power”, що перекладається як “Сила Вагнера”. Захід був присвячений видатному німецькому композитору Ріхарду Вагнеру, тож очевидно – йдеться не про російську ПВК на чолі з Євгеном Пригожиним. Проте українці вважають, що співвітчизниця “проігнорувала контексти”, хоча могла відмовитись від цього мерчу, чітко аргументувавши свою позицію, але не зробила цього.

Знімок у футболці, який спровокував дискусію в мережі, Линів зі своєї сторінки вже видалила, проте його поширили інші користувачі, які ділилися своєю думкою щодо скандального аутфіту знаменитості. Диригентка на обурення українців відреагувала, прикрившись онукою композитора Катаріною Вагнер. Відповідний пост з’явився у її профілі у Facebook.

“Катаріна Вагнер коментує зловживання ім’ям її прадіда найманою трупою Євгена Пригожина: “Окупація роботи Вагнера націонал-соціалістами була огидною. І коли “російська наймана армія, звірства якої неможливо перевершити, вимазує ім’я Вагнера на своїх кривавих прапорах, то не тільки у мене перехоплює подих”, – залишила у своєму акаунті Линів цитату онуки німецького музиканта після скандалу.

Тим часом у мережі продовжують критикувати диригентку за її безвідповідальну позицію.

Інтернет-користувачі пишуть:

“Це Оксана Линів. Всесвітньо відома українська диригентка, яка представляє Україну у світі у футболці Wagner Power. Ви скажете “Вагнер просто писав музику, її одяг – її справа, тут, очевидно, не про ПВК”. Але саме ігнорування контекстів я вважаю певним знаком людожерства”,

“Чувіха просто кар’єристка, вона чудово розуміє, що чітка і принципова позиція в таких країнах, як Австрія/Німеччина (або де вона живе та харчується) означає кінець її кар’єри. Роман Зозуля – титан, Оксана Линів – звичайна опортуністка”.

Правозахисниця Наталія Панченко у свою чергу прокоментувала:

“Це настільки потрібно бути відірваною від українських реалій людиною, щоб поїхати у світ представляти Україну у футболці з таким написом”.

А поетеса Тетяна Власова наголосила: “Оксана Линів цілком могла б не одягати цю футболку, аргументовано пояснивши організаторам причину”.

“Ріхард Вагнер в гробу перевертається”, – написав ще хтось.

“Композитор і його спадок вічні й не потребують такої реклами на футболках, поки терористична однойменна організація не знищена дотла”. Це вже інший користувач.

Справедливості заради, знайшлись й ті, хто став на захист Линів. Деякі користувачі закликали українців не шукати “зраду” у діях диригентки.

“Пост підтримки пані Линів. Для тих, хто хоч музичну школу закінчив, Вагнер – це композитор. Може, ви ще й Тараса Григоровича скасуєте, бо серед окупантів є багато з прізвищем Шевченко?”.

“Поширена вада світу – ідіотизм. Зрада – Линів у футболці “Сила Вагнера”! Гей! Диригентка на заснованому ним фестивалі. Його творчості й присвяченому. Або напис на стіні вам, патріотам з полум’яним серцем, ні про що не говорить?! А, ну так – це ж улюблений композитор Гітлера”, – коментують захисники Линів.

А дехто згадав, що це не перший “грішок” диригентки. Раніше планувалося, що вона візьме участь у постановці опери “Іоланта” Петра Чайковського разом із російськими артистами. За це її засудили українські колеги та шанувальники. Після шквалу критики Линів все ж відмовилася від виступу, а після скандалу з “силою Вагнера” про цю провину знову нагадали.

До речі, Линів є всесвітньо відомим українським диригентом, а 2021 року стала першою жінкою-диригентом за всі 145 років історії Байройтського фестивалю. У 2017 році вона започаткувала український молодіжний симфонічний оркестр. З 2017 по 2020 роки – головний диригент опери та філармонічного оркестру Граца.

Крім того, Оксана Линів займається активним просуванням повернення пам’яті про сім’ю Моцартів у Львові та інших місцях Галичини, в яких жив і працював Франц Ксавер Моцарт, молодший син Вольфганга Амадея Моцарта.

Що ж, тоді треба чекати на ще один фестиваль, присвячений саме Моцарту-старшому. І футболку з написом Mozart Power. Це нарешті  всіх задовольнить, мабуть.

ЧАСТИНИ ТІЛА ОПТОМ І ВРОЗДРІБ

Іноді, побачивши такі повідомлення чи то у Фейсбуці, чи то у Телеграмі, здається, що війна у нас не для всіх. Комусь зайві гроші кишеню гріють? Скоріш, великі “відкати” обіцяні.

Гола жінка та голова Ківи: у Львові триває скандал через незвичайні фігури, які встановлюють у парку. Про це дізнався «Информатор Украина».

У рамках Львівського тижня скульптури у парку встановлюють 8 фігур із сірого граніту. Недешевих, між іншим, якщо дивитися тільки на матеріал і пройти повз їх “художню цінність”.

Вони там будуть стояти до 24 листопада, але місцеві жителі вже зараз  якось  не оцінили цей перформанс.

“А якщо таке пізно ввечері побачити”?

“Схоже на голову Ківи”.

“Де весло?”.

“А можливо це встановити у мера на подвірї?”.

“Це вам не античне мистецтво…”.

“Навіщо красень-Львів паскудити? Дивно, що міській владі це до вподоби”.

Ці дивні створіння, в тому числі дуже негарна гранітна  товстуха, явно не прийшлись до вподоби містянам. Їх, до речі, ще й цікавило “за чей счет этот банкет?” і скільки грощей пішло на таке неподобство.

Згадується у зв`язку з цим горезвісна “синя рука”, яку тимчасово колись встановлювали в Миколаєві. Так вона хоч пересувна була й казна-куди потім поділася. певно, поїхала до не таких “вибагливих” глядачів.

Якщо справа стосується грошей, то багатьох непокоїть ще й дивний вибір об`єктів, які раптом подекуди терміново освоюють в рамках місцевих, та що там місцевих – державного бюджету, в той час, коли військові дії потребують мільйонних вкладень.

Ось, наприклад, “потужна відповідь” на російський завод «шахедів»! 185 мільйонів повинні піти на… ремонт стадіонів в українських містечках! Новояворівськ, Ківерці, Дарницький район. Обурюється цим ТГ-канал “Право знати”, аналізуючи дані «Прозорро».

А як вам ось це?

«8 крісел за мільйон: стало відомо, що оператор ГТС України закупив за таку ціну преміальні офісні меблі, – дані Prozorro».

Згідно із закупівельною документацією, кожне крісло Sedus Mr24 коштує… аж 128 тисяч гривень. При цьому, навіть з огляду на люксовий сегмент таких меблів, на британських сайтах таке крісло можна придбати за 1360 євро (55 тисяч гривень).

Інша справа у тому, що у газовиків, мабуть, “пята точка” якась дуже ніжна. Їй, судячи по всьому, підвищений комфорт треба.

Що ж, на ті гроші, які коштує доставка газу пересічному громадянину, й не таке дозволити собі можна…