Найбільший провал ізраїльської розвідки з часів війни Судного дня, – Bloomberg

17:04

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Израиль сектор Газа, Израиль, сектор Газа, ХАМАС, Ближний Восток, война, эскалация, конфликт,

Напад угрупування ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня може вважатися одним з найбільших провалів ізраїльської розвідки з часів війни Судного дня 1973 року.

Про це йдеться в публікації Bloomberg.

Атака включала в себе десятки інфільтраційних операцій на суші і на морі, а також ракетні обстріли – складний напад, який передбачає таке планування і координацію, що розвідувальні служби повинні були б помітити. Сотні людей загинули з обох сторін.

Хоча ізраїльські офіційні особи місяцями заявляли, що палестинські бойові групи готуються до насильства, час і масштаби нападу, схоже, застали прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньяху зненацька. Ізраїль і його союзник США, які виділили Ізраїлю 3,3 мільярда доларів на оборонні витрати у 2022 році, вже зважували, хто несе найбільшу відповідальність, і як це сталося.

“Мене шокує, що вони змогли це зробити, і ні Ізраїль, ні Сполучені Штати не здогадалися про це”, – сказав Мартін Індик, колишній посол США в Ізраїлі і член Ради з міжнародних відносин. “Непідготовленість. Відсутність військ уздовж кордону, відсутність паркану вздовж кордону, за який вони заплатили мільйони шекелів”.

Атака є ще більш шокуючою, враховуючи, що вона сталася через 50 років після того, як Ізраїль не зміг запобігти несподіваній атаці, яку Єгипет і Сирія здійснили під час єврейського свята Йом-Кіпур. Цей провал розвідки призвів до створення комісії, яка мала з’ясувати, що пішло не так, і став предметом незліченної кількості книг і наукових статей.

Ізраїльські офіційні особи заявили, що ще занадто рано говорити про те, що пішло не так, і відкинули будь-яке порівняння з 1973 роком.

“Я знаю, що є багато запитань щодо розвідки. Будь ласка, припиніть запитувати. Зараз ми воюємо. Я впевнений, що в майбутньому буде багато дискусій про розвідку”, – сказав речник Армії оборони Ізраїлю Річард Хехт. .

Фахівці з розвідки зазвичай розрізняють невдачі зі збором даних, невдачі з аналізом і нездатність політиків дослухатися до попереджень розвідувальних служб.

Для початку був той простий факт, що Ізраїль був у розпалі свята. І вже зараз піднімаються питання про те, чи не відволікалися ізраїльська армія і спецслужби на внутрішні розборки.

Ізраїльтяни місяцями протестують проти зусиль Нетаньяху, спрямованих на те, щоб позбавити влади судову систему країни. Країна також веде переговори зі США і Саудівською Аравією про складну тристоронню угоду, в якій Вашингтон запропонує Ер-Ріяду гарантії безпеки.

“Справжня проблема полягає в тому, що ізраїльтяни просто не вірили, що ХАМАС ризикне здійснити транскордонне проникнення”, – сказав Аарон Девід Міллер, старший науковий співробітник Фонду Карнегі за міжнародний мир і колишній учасник переговорів на Близькому Сході в Державному департаменті США. “Відсутність достатніх ізраїльських сил в цьому регіоні була серйозною помилкою”.

За словами співробітника Конгресу США, який побажав залишитися неназваним у приватній розмові, Конгрес повинен буде поставити жорсткі запитання, враховуючи, що ізраїльські та американські спецслужби повинні були б виявити атаку такого масштабу.

Провал тим більше вражає, що ізраїльські служби безпеки виділяють значні ресурси на моніторинг палестинського суспільства, в тому числі ХАМАС, через мережі людських джерел, а також за допомогою технологій спостереження.

Несподівані напади

Несподівані атаки часто викликають масовану реакцію з боку країн-мішеней. Перл-Харбор і 11 вересня ознаменували початок нових воєн і серйозних потрясінь в американських службах безпеки.

За кілька годин після суботньої атаки Армія оборони Ізраїлю розпочала операцію “Залізні мечі”, здійснюючи повітряні удари по цілях у секторі Газа. Прем’єр-міністр Нетаньяху заявив, що Ізраїль знаходиться “в стані війни”.

Директор ЦРУ Вільям Бернс скасував основну промову, яку він мав виголосити в суботу ввечері на конференції The Cipher Brief Threat Conference в Сі-Айленді, штат Джорджія, щоб попрацювати над кризою, повідомила організатор конференції Сюзанна Келлі.

На конференції адмірал ВМС у відставці Джеймс Ставрідіс, який був Верховним головнокомандувачем НАТО і регулярно підтримував зв’язок з ізраїльськими офіційними особами, назвав це вторгнення “шокуючим провалом розвідки”. Він сказав, що хоча його не здивувало рішення ХАМАС напасти, він був “дуже здивований” тактикою, яку угруповання обрало, в тому числі швидкістю, кількістю жертв і захопленням заручників, що, за його словами, є “висококласними козирями в переговорах”.

Емілі Хардінг, колишній аналітик ЦРУ з питань Близького Сходу, сказала, що напад, який, мабуть, планувався місяцями, був особливо дивним, враховуючи, наскільки потужними стали ізраїльські розвідувальні служби.

“Дуже дивно, що ізраїльтяни пропустили це планування”, – сказала Хардінг, старший науковий співробітник Центру стратегічних і міжнародних досліджень. “Час покаже, що сталося насправді – будуть проведені багатомісячні розслідування, щоб з’ясувати, що знали ЦАХАЛ і Моссад і коли вони це знали”.