Чи стане Набережна центром притягання Миколаєва

13:56

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Цей матеріал двох відомих журналісток Олени Івашко та Олени Горячевої був опублікований в газеті Верховної Ради “Голос України” 16 лютого 2024 року. Пропонуємо увазі наших читачів цікавий екскурс в минуле, сьогодення та майбутнє інгульської набережної.

***

Пошуком нового обличчя миколаївської Набережної займається робоча група експертів проєкту «Трансформація будівлі та території навколо Клубу юних моряків в громадський простір».

Кожному місту на воді належить мати свою Набережну, хоча би одну та основну. Незалежно від того яка саме водойма омиває місто. Миколаїв – півострів, який знаходиться в акваторії аж двох річок, Інгулу та Південного Бугу, мав би мати не одну комфортну, облаштовану та функціональну. А декілька, які би в ідеалі мали об’єднати все узбережжя міста.

Звісно, в першу чергу, Набережна, – це, перш за все, комплексна інженерна споруда, що оздоблює берегову лінію водойми по урізу води. Служить вона для надання берегу правильної форми, зміцнення його, оберігання від розмиву, для зручного проходу та проїзду вздовж берега, для причалу суден. З іншого боку, – Набережна може стати цікавим громадським простором; об’єктом, привабливим для бізнесу; місцем дозвілля, активностей та зеленою зоною. В цілому, стати привабливою територією для містян, гостей Миколаєва, підприємців.

Саме пошуком нового обличчя основної миколаївської Набережної займається робоча група експертів проекту «Трансформація будівлі та території навколо Клубу юних моряків в громадський простір». Акцент зроблено на Клуб юних моряків, бо саме від нього починається так звана Нижня Набережна міста.

Від звалища – до бульвару

Миколаївська Набережна була заснована адміралом Олексієм Грейгом у 1826 році на місці міського звалища та називалася Морським бульваром. Туди скидали відходи міської мануфактури, залишки продуктів з кораблів, побутове сміття. Незважаючи на те, що поруч, в самому центрі міста знаходилося головне морське управління, перша жіноча гімназія, головна вулиця, це не бентежило містобудівників, коли вони обирали місце під звалище.

Бульвар йшов уздовж берега річки Інгул над Військовою гаванню, від будинку головного командира Чорноморського флоту до стіни Адміралтейства, і був відкритий у 1826 році. Назва «Морський» була дана у зв’язку з тим, що з бульвару відкривався краєвид на Військову гавань, Адміралтейство та інші військово-морські об’єкти, а також на Бузький лиман, який вів до Чорного моря. Його називали просто «Бульваром». Згодом він отримав назву «Бульвар адмірала Макарова». В народі його охрестили «БАМ». Був верхній БАМ та нижній. Їх з’єднують сходи на кшталт знаменитих одеських, Потьомкінських.

Згодом перейменований на Флотський бульвар, – як історичне нагадування про тісний зв’язок Миколаєва з Чорноморським флотом. У 1976 році бульвар був повністю реконструйований і отримав назву Флотський. Гарне розташування бульвару приваблює містян та гостей Миколаєва. Втім досі він не «відмився» від свого первісного стану звалища. Окремі ділянки занедбані та захаращені, інші перебувають не в самому доброму стані. У місцевої влади до війни не «доходили руки» до наведення ладу місцевості, яка є візитівкою Миколаєва. Трохи пожвавили і саму територію, і водну акваторію місцеві підприємці. Найкращим місцевим досягненням був запуск катерів та катамаранів по Інгулу та Південному Бугу. Бажаючих здійснити водні прогулянки, а часто, під професійне музичне виконання було чимало. З річки ввечері Миколаїв виглядає дуже привабливим.

В пошуку нового обличчя гавані

Гарний фонтан, тінисті алеї, дитячі та спортивні майданчики, прекрасний краєвид на Інгул та парк Перемоги, ротонда біля шахового клубу та і сам клуб приваблюють на Набережну, верхню та нижню, миколаївців та гостей міста.

Ідея подовжити Набережну, покращити її зовнішній вигляд завжди жваво обговорювалася миколаївцями. «Всього 400 метрів набережної, а ми знаходимося на двох річках, з усіх боків вода. Хочу помріяти, що ми зробимо її довжиною щонайменше п’ять кілометрів», – ділився до війни голова Миколаївської ОДА Віталій Кім. Війна зламала і ці, і багато інших планів.

Втім саме зараз в Миколаєві знайшлася група ентузіастів, серед яких – експерти в різних галузях, які вже готові розробити проект післявоєнного відновлення «родзинки» Миколаєва. І це не просто мрійники, вони пропонують і готові за допомоги внутрішніх та зовнішніх інвесторів втілити амбітні плани.

Не випадково реконструкція клубу і Набережної – один із пріоритетів трансформації Миколаєва. «Набережна – це «точка зборки» Миколаєва як міста, що стоїть на річках і чия історія нерозривне пов’язана з водою і морем, – впевнений керівник робочої групи, голова «Миколаївської обласної організації спілки архітекторів України» Володимир Сисоєв. – Й будівля «Клубу юних моряків», й Набережна застарілі та потребують комплексного відновлення згідно сучасних вимог».

«Вода – в ДНК жителів міста. Тому ми повинні розглядати комплексно всю нашу центральну акваторію. Простір повинен враховувати інтереси та уподобання миколаївців різних вікових груп, створювати умови для надання додаткових послуг та створення робочих місць а також передбачати технічні можливості для організації відповідних заходів у випадку військової або аварійної необхідності», – запропонував член робочої групи, голова Миколаївської регіональної платформи реформ Валерій Вєтров.

Результатом роботи експертів і громадського обговорення має бути технічне завдання для міжнародної команди архітекторів, які розроблятимуть проект і 3D модель Набережної. В цьому переконаний керівник проекту «Портфоліо Миколаєва, виконавчий директор ВГО «Українська асоціація центрів підтримки бізнесу» Артем Ващиленко. «Можна не обмежувати свою фантазію і запропонувати усе, що молодь, бізнес, професійна спільнота яхтсменів і капітанів, загалом усі миколаївці, хотіли би побачити на обох берегах Інгулу. Ми маємо мріяти про унікальний освітній заклад, сучасний громадський простір для виставок, концертів, форумів, зону річкового вокзалу, причали для яхт і катерів», – зазначив експерт.

Про це йшлося на перших засіданнях робочої групи. Згодом обговорення ставало ще більш жвавим, а пропозиції – більш конкретними.

Змінювати і суть, і назву

Проект реконструкції миколаївської Набережної є складовою «Портфоліо міста Миколаєва для переходу до «блакитної економіки». Він реалізується ВГО «Українська асоціація центрів підтримки бізнесу» спільно з Миколаївською міською радою за підтримки ПРООН в рамках програми «Мери за економічне зростання», яка спрямована на підтримку сталого розвитку міст та їх перехід до більш стало-орієнтованих та інноваційних економічних моделей.

До речі, лише два міста України, Миколаїв і Тернопіль у 2021 році стали переможцями проекту «Мери за економічне зростання» і першими в країні почали запроваджувати інноваційний «портфельний» підхід у економічному розвитку міста. Про це нагадала директорка Департаменту економічного розвитку Миколаївської міської ради Тетяна Шуліченко. «Портфельний підхід дозволив визначити основний напрямок трансформації економіки міста, враховуючи конкурентні переваги міста та застосовуючи принципи динамічного менеджменту апробувати основні опції та визначити найбільш ефективні для масштабування портфоліо», – зазначила чиновниця.

Наразі, діяльність робочої групи досягає фіналу. І за тривалий час обговорень досягнуто результативних думок та намірів, які вже стали прямими інвестиційними пропозиціями. Експерти і громадськість пропонують на Нижній Набережній і на правому березі Інгулу зі сторони Парку перемоги створити простір з новим будинком Клубу юних моряків (КЮМ) і дитячих юнацьких спортивних шкіл, місцями для відпочинку, прогулянок, причалами для яхт.

«Ми маємо не обмежувати наше бачення наявним зонінгом. Адже формуємо візію для майбутнього майстер-плану. Цей документ стане основою для майбутнього генерального плану і, не виключено, – зміну зон. Ми не повинні бути обмежені для творчого переосмислення цієї території», – зауважив виконавчий директор ВГО «Українська Асоціація центрів підтримки бізнесу» Артем Ващиленко.

Проект включає повну заміну аварійного будинку Клубу юних моряків сучасною спорудою з річковим вокзалом, конференц-залом та місцем для виставок. Клуб отримає нові класи, спортивну і актову зали. Все будуватиметься з дотриманням правил безпеки і інклюзії.

«На лівому березі Інгулу також пропонуємо передбачити марину-причальні споруди для навчальних суден КЮМ та екскурсійних, пасажирських маломірних суден і яхт. Територія має отримати новий благоустрій. Також важливо враховувати, що цей беріг є ареалом історичної забудови Миколаєва», – зауважив керівник робочої групи, голова «Миколаївської обласної організації спілки архітекторів України» Володимир Сисоєв.

Робота експертної групи триває, і можливі нові пропозиції для трансформації «миколаївської гавані». Вже оголошено конкурс на найкращу назву нового простору біля річки, технічне завдання для міжнародних розробників та 3D-моделі набережної і КЮМ. Проект ще потребує обговорення в миколаївській громаді перед реалізацією.

Як стало відомо «ГУ», проектом зацікавилися міжнародні архітектурні агенції та інвестори. Тож новій Набережній у Миколаєві – бути. Після Перемоги.

Олена ІВАШКО. Олена ГОРЯЧЕВА.