Без поливу на Херсонщині врожайність зернових знизиться втричі – аграрій

17:00

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Аграрии, агропромышленный комплекс, АПК, пшеница, урожай, комбайны, поле

Херсонська область є одним із найважливіших аграрних регіонів України. Тут вирощують зернові, соняшник, овочі та фрукти. Однак через підрив Каховської ГЕС врожайність зернових на Херсонщині в 2023 році може знизитися втричі.

Про це  texty.org.ua розповів Василь Сокирський, який займається сільським господарством в Омані на площі 350 га. Власну ферму він створив у 2016 році.

«Перша ферма була для вирощування люцерни — кормової культури, а потім я перейшов на вирощування овочів та ягід. Вирощую також суданську траву”, – зазначив фермер.

На його думку, в нових умовах на півдні України варто частково займатися овочами, які не потребують великої кількості води, і припинити вирощувати кормові і зернові. З овочів він рекомендує вирощувати баштанні, томати і все, що може рости в парниках.

«Для овочів не треба зрошувати всю площу, а лише корінь. Парники зменшують витрату води. Волога накопичується всередині самого парника й дає можливість її зберегти. У мене так само на фермі є парники, я там вирощую огірки. Вони дуже вибагливі до вологи, тому якщо їх вирощувати на сонці, вони будуть як мариновані. Також у парниках вирощую перець», — каже він.

Добувати воду в такому разі доцільно зі свердловини. Закачувати воду в місткості, а потім крапельно зрошувати.

«Ставиться сонячна електростанція, яка впродовж сонячного дня набирає воду зі свердловини в якусь місткість, а вже потім з неї насосом воду можна подавати для крапельного поливу. І якщо це все до того ж перебуває під накриттям, у парнику — це буде справді вигідно», — пояснив Василь Сокирський.

Він додав, що сам крапельний полив — недорога частина, є кілька варіантів систем крапельного поливу, є дешевші одноразові системі, де трубочки зроблено з нетривкого пластику, є довговічніші. Але навіть дешевших вистачає на рік. Втім, на початковому етапі потрібні інвестиції, адже парник — недешеве задоволення. Тобто без державних субсидій і довгострокових кредитів це буде дуже важко зробити

У відкритому ґрунті фермер теж радить висівати посухостійкі культури, які потребують менше вологи. Крім того, висаджування чагарникових рослин, які створюватимуть тінь, затримуватимуть вологу і не датимуть вітрам її забирати теж варіант, щоб запобігти випаровуванню вологи з ґрунту і ерозії.

За словами Василя Сокирського, фермерам на Херсонщині потрібно переорієнтуватися на вирощування овочів, які не потребують багато води, і на вирощування овочів у парниках. Це дозволить їм зменшити витрати на воду і збільшити врожайність.