Впевнено прямуємо до «блакитної економіки»

18:05

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

В обласному центрі відбувся масштабний міжнародний саміт «Стратегічне відновлення Миколаєва через сталий розвиток та блакитну економіку». Поняття «блакитна економіка» давно відомо цивілізованому світові. Для Миколаєва та миколаївців виклик у вигляді «блакитної», «зеленої», тобто екологічно спрямованої економіки відкриває великі перспективи.

Адже «блакитна економіка» передбачає стійке використання водних та морських ресурсів для економічного зростання, поліпшення умов життя та створення робочих місць зі збереженням морських та прибережних екосистем.Простими словами, це те, чим людство займається тисячі років. Але тепер ми ще піклуємося про дбайливе і інноваційне використання природних ресурсів.Останні десять років цей сектор економіки дуже стрімко розвивається. Наприклад, у Європі «блакитна» економіка забезпечує приблизно 5,4 мільйона робочих місць і генерує валову додану вартість майже 500 мільярдів євро на рік.

Здається, ще рано казати про повне відновлення міста та перехід на рейки екологічної безпеки, коли триває повномасштабне вторгнення ворога. Втім, так не вважає Миколаївський міський голова Олександр Сєнкевич, який відкрив саміт. «Важливо вже сьогодні не лише думати про майбутнє, а й готувати реальні проєкти для реалізації. Миколаїв, однозначно, може стати «морськими воротами» України, через які ми відкриватиметься світові. Ми вже налагодили корисні комунікації з міжнародними потенційними інвесторами і наразі, – продовження такої співпраці вважаю пріоритетом. Майбутнє міста – яскраве, мирне, зелене. З чистим повітрям та екологічною безпекою», – зазначив він.

Представники місцевої влади, бізнесу, експертної громадськості та академічного середовища, разом з національними та міжнародними експертами, обговорили на саміті стратегію розвитку міста, важливість впровадження нових європейських підходів до сталого розвитку та збереження водних ресурсів.

Артем Ващиленко, голова Української Асоціації Центрів Підтримки Бізнесу та керівник проєктів «Портфоліо Миколаєва», підкреслив необхідність будувати економіку міста, враховуючи сучасні та актуальні тренди. Він зазначив, що напрями блакитної економіки вже є пріоритетними у міській стратегії розвитку.«Сьогодні тут згуртовується миколаївська спільнота. Перш за все – це представники морської галузі, ці люди пов’язані з морською вищою освітою, бізнесмени, які усвідомлюють майбутнє Миколаєва через розвиток «блакитної» та «зеленої» економіки. Радує, що присутні небайдужі миколаївці, а також – що дуже важливо – і діти, школярі, ті, для кого ми і хочемо відбудувати місто, яке стане комфортним саме для них».

Насправді ж, то вже згодом поважні спікери саміту обговорювали глобальні екологічні проблеми та способи їхнього розв’язання. А ще раніше своє бачення безпечного, з точки зору екології, середовища продемонстрували юні миколаївці, які взяли участь в творчому конкурсі «The European green deal and blue economy». Дітям не потрібно було пояснювати, що там слід зображувати в своїх творах. Вони самі зрозуміли і довели, що бачать своє життя в зеленому красивому місті, з чистим та мирним повітрям.

У конкурсі взяли участь 247 творів від 200 учасників. Це були малюнки в різних образотворчих техніках, вироби з бісеру, аплікації та абстрактні композиції, вірші, оповідання та казки. «Ми в захваті від тонкої сприйнятливості дітей до принципів «блакитної економіки». Вони розуміють, що вона означає, – чисті моря та річки, дбайливе ставлення до природних ресурсів, нові технології. І це все було неймовірно втілено в їхніх творах», – поділилася враженнями Тетяна Чичкалюк, координаторка проєкту «Посилення спроможності для популяризації та підтримки розвитку блакитної та зеленої економіки в Миколаєві».

До фіналу потрапили 57 учасників. І саме на міжнародному саміті їх відзначили нагородами та вручили сертифікати.

А форум продовжив свою роботу. Родін Генофф, міжнародний експерт ПРООН в блакитній економіці, закликав підприємців переходити до роботи за принципами блакитної економіки, що передбачає роботизацію, диджиталізацію виробництв задля безпеки навколишнього середовища.

Про роль академічної спільноти у розвитку блакитної економіки в Чорноморському регіоні говорив професор Іден Мамут, генеральний секретар Мережі Чорноморських університетів.

Свої думки висловили Юрій Жуков, голова ТОВ «Сі-Джоб Миколаїв»; Микола Петрушенко, доктор економічних наук, представник НАН України; Олександр Юрчак, гендиректор Асоціації підприємств промислової автоматизації України, координатор руху 4.0, засновник Українського Кластерного Альянсу.

Наразі, масштабний саміт відбувся і окреслив першочергові шляхи відновлення Миколаєва у цивілізованому напрямку.

Олена Івашко.

Фото автора.