Полярники перевдягнулися у військову піксельну форму

18:11

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Унікальну для Півдня України, цікаву та пізнавальну експозицію відкрили в єдиному в країні миколаївському Музеї суднобудування та флоту. Чим унікальну? А тим, щ її назва – «Україна в Антарктиці: дослідження та незламність». Здається, якийсь нонсенс. Де південний Миколаїв, а де той далекий крижаний континент? Виявляється, спільного чимало.

Про це учасники зустрічі дізналися від поважних та відомих спікерів, директора Національного антарктичного наукового центру, учасника війни на сході України, публіциста, прекрасного оратора та співрозмовника Євгена Дикого. Та відомого вченого, нашого земляка-миколаївця, знаного морського біолога, який з експедиції в Антарктиці пішов на фронт, Андрія Зотова. Андрій отримав поранення, але знову взяв участь в антарктичній сезонній експедиції, з якої прибув буквально тиждень тому.

Безумовно, виступ таких неординарних та цікавих людей, як і сама виставка, викликали величезний інтерес з боку миколаївців. Аудиторія зібралася різноманітною, – вчені та викладачі вишів, вчителі та студенти, громадські діячі та медіа, представники громадських організації, небайдужі до цікавинок історії та сучасності миколаївці.

А дізнатися цікавого було! Так, Євген Дикий розповів про те, як на Єврокомісії представили виставку, де показали українську Антарктиду. «Це було важливо, – показати світові, як наша нація не лише в середині країни бореться за своє виживання, а при цьому доказати, що ми хочемо залишитися частиною того глобального цивілізованого світу, де робиться наука; де людство намагається вирішувати планетарні проблеми; щоби весь світ побачив і подивився на Україну, як на країну-борця, країну, яка дбає про майбутнє», – зазначив Євген Дикий.

Він наголосив, – невипадково на виставці представлені два костюми. На одному манекені – стандартна уніформа, в яку одягають учасників українських антарктичних експедицій (до речі, пошитий виключно українськими виробниками, що є принциповою позицією Антарктичного центру). А поруч, – на іншому манекені – знайомий український піксель.

«Ми власне в Антарктичному центрі так і живемо в двох реаліях. Зараз на станції «Академік Вернадський» 14 людей працюють в черговій антарктичній експедиції. І в цей самий час 25 людей з нашої антарктичної експедиції воюють, служать в ЗСУ. На щастя, немає жодного 200-го, але дехто вже повернувся за пораненнями, хтось відвоював. Ми постійно знаходимося в двох паралельних реаліях. Там в нас станція, криголам, світова наука, міжнародні проєкти. А тут в нас – абсолютно ті ж самі люди, ті ж самі хлопці, які були змушені замість тої красивої червоної форми одягнути піксель, і які дають нам всім можливість зустрітися у відносно мирному житті, поговорити про Антарктиду», – ділиться пан Євген. Коли в Єврокомісії виявилася можливість представити Україну, полярники представили саме ТАКУ країну. Яка буде відстоювати своє право на життя та незалежність, своє ексклюзивне право на океанську, антарктичну науку. На європейців ця виставка справила несподіване враження, своєрідний «розрив шаблонів». Найбільше вразило представників Єврокомісії те, що ті люди, які роблять відкриття в Антарктиці і ті, хто захищає зараз Україну, – це ті ж самі люди. І вони роблять неймовірні речі для своєї країни.

До Андрія Зотова, який щойно повернувся з Антарктиці, було чимало запитань. В основному, від студентів та викладачів Миколаївського Національного аграрного університету. Хлопців та дівчат, які вже знають та вивчали особливості флори та фауни Антарктики, цікавило: чи є шанс потрапити до експедиції в них, як молодих починаючих науковців. На що була однозначна відповідь, – є. Втім, після магістратури; після участі в конкурсі від НАНЦ; як варіант, – участь у конкурсі НАНЦ, про який ця організація оголошує постійно та відкрито. Були і суто професійні питання від студентів-аграріїв. Приміром, яка флора існує в Антарктиді. Відповіді були цікавими. Адже на крижаному континенті зафіксовано лише дві квітучих культури, зі злакових та гвоздичних. Як вони там вижили, – поки загадка. Натомість, на місцевих каміннях існує безліч мохів та лишайників, зростання яких доповнюють птахи.

Також Андрій Зотов поділився, чим займалася його група під час чергової експедиції. Виявляється, досліджувала за запитом норвезької компанії вміст силіконів у живих організмах Антарктиди. Для цього слід було здійснити відповідний відбір, що було непросто. Але ж зробили! Результати роботи української команди іноземні замовники оцінили «на відмінно». Чергова перемога українського мозку над іншими його залишками! А результати можуть стати приводом заборонити використання силіконів заради екологічної безпеки країн світу. Хай вирішують.

Емоційну та науково-популярну складову зустрічі підтримала відома в області та за її межами Тетяна Чичкалюк. Директорка музею Тетяна Мітьковська повідомила, що наразі виставка складається з 27 фото, на яких можна побачити неймовірну природу крижаного континенту та моменти з життя й роботи українських полярників та полярниць. Також є стенди, присвячені впливу військової агресії рф на українську антарктичну програму і «бойовим пінгвінам» – полярникам, які стали до лав Збройних сил України. Музичну складову забезпечили дівчата з колективу «Пісня-душа» Обласного Палацу творчості, які порадували виконанням патріотичних пісень.

Окрім фотографій, на виставці представлені різні полярні артефакти з фондів Музею суднобудування і флоту такі, як опудало пінгвіна, китовий ус, зразки гірських порід тощо. Доповнюють експозицію шеврони станції «Академік Вернадський», НАНЦ, різних експедицій, науково-дослідницького судна «Ноосфера» та спецодяг полярника.

Виставка працюватиме в музеї до 10 червня. Вартість вхідного квітка до музею 85 грн. – дорослий квиток, 50 грн. – дитячий. Порадуйте дітей та себе, – йдіть, дивіться, дивуйтеся! Повірте, є чому!

Олена Івашко