НАША «ХУДОЖКА»: 50 років творчості, 50 років натхнення, 50 років краси

9:00

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

10 травня 2024 року у виставковій залі Миколаївського міського палацу культури і мистецтв на Нікольській відкрилась виставка творчих робіт учнів і викладачів Дитячої художньої школи Миколаєва. Це присвята 50-річному ювілею школи. Відсвяткувати ювілейну дату у 2022-му не дозволила віна.

Миколаївці називають цей учбовий заклад ласкаво та з любов’ю «наша художка» – хоча офіційно вона має дуже солідний статус: державний заклад освіти, підпорядкований управлінню з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради.

Художня школа в Миколаєві відкрилась 1 вересня 1972 року. Її розмістили у старовинній будівлі-особняку по вул. Спаській, 20. Наприкінці XIX століття ця архітектурна окраса міста в стилі «неомодерн» була збудована відомим архітектором Євгеном Штукенбергом, а увійшла в історію під назвою «будинок Ерліха», або «будинок з Меркурієм». Старі стіни завжди справляли на дітей неабияке враження та сприяли творчому зліту юних художників.

Поетеса Тетяна Фурсова і викладач Олена Маркитан

50 років. Така поважна дата змушує нас звернутись до історії – і перш за все згадати директорів «художки». Борис Васильович Колодяжний керував школою з 1972 по 1986 роки. Директорами також працювали: Сергій Дорошенко (1987-2001 рр.) та Наталія Здіховська (2001-2011 рр.).

З 2011-го, тобто вже протягом 13 років, школу очолює заслужений діяч мистецтв України Євгенія Іванівна Кручиніна. Вона сама – випускниця Миколаївської ДХШ 1979 року. Заступник директора з навчально-виховної роботи – добре відома в місті Наталія Іванівна Махова, яка займає цю посаду 40 років!

У перший рік існування в школі навчались 75 учнів, а працювали – всього 6 викладачів. Але вже у 1976-му кількість школярів зросла до 250. «Художка» стала дуже популярна в місті: діти охоче йшли сюди на заняття, а батьки охоче віддавали своїх чад в руки талановитим учителям. Тож не дивно, що, починаючи з 2019 року, у школі стабільно навчаються понад 300 учнів. До речі, бажаючих значно більше. Але обмежені площі школи, на жаль, не дозволяють збільшити прийом.

Сьогодні педагогічний колектив складається з 17 фахівців з базовою вищою художньою освітою.  Семеро з них мають стаж роботи в ДХШ – 40-50 років! Частина вчителів у свої шкільні роки теж закінчили нашу «художку» і, отримав фахову освіту, повернулися викладати. Це Наталія Іваніва, Євгенія Кручиніна, Олена Гук (Максимова), Інна Годулян (Драгуліна), Анжеліка Чумак, Катерина Назаренко, Олександра Коростильова.

Школа пишається тим, що свого часу саме тут починали свій шлях у велике мистецтво миколаївські художники.

Серед них живописці: Яков Булавицький, Світлана Завтура, Рустам Мирзоєв, Дмитро Молдаванов, Олег Колбанов, Інна Андражевська, Ольга Артим.

Талановиті графіки: Ірина Покиданець, Юлія Поліщук, Роман Дорошенко, Світлана Чебанова, Любов Ніколаєва, Поліна Дорошенко; модельєри: Ростіслав Панкратов, Дарина  Багачук, Ольга Лістунова;  художники театру та сцени: Сергій Пантелейчук, Богдан Поліщук; ювелір Сергій  Дорошенко; член Національної спілки майстрів народного мистецтва України Ліана Лістунова.

Випускниця ДХШ Поліна Дорошенко – відомий ілюстратор дитячої книги. Проілюстрована нею книга Лесі Українки «Лісова пісня» (Київ, видавництво «Основи», 2014р.) увійшла в один із самих престижних світових каталогів дитячих книг WhiteRavens-2014. Екземпляр цієї книги є у Міжнародній Молодіжний бібліотеці  м. Мюнхена.

Починаючи з 1972 року отримали початкову образотворчу освіту біля 3000 юних митців, 400 учнів продовжили навчання, вступивши у вищі та середні навчальні заклади образотворчого напрямку України, Європи, Америки. Сьогодні  у Європі навчаються 20 випускників «художки» останніх років – у Польщі, Італії, Чехії, Нідерландах, Словаччині.

Дитяча художня школа веде активну виставкову діяльність. За роки існування вона взяла участь у багатьох художніх виставках і конкурсах різного рівня.

У найпрестижнішому Всеукраїнському конкурсі учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої!» ДХШ брала участь 20 разів та отримала 22 Почесних грамоти міністра культури України!

В скарбниці закладу – 9 золотих медалей, які були отримані на міжнародних конкурсах в Японії  (м. Канагава, 1991, 1993 роки) та Херсоні (2014, 2021 роки).

За останні 20 років учні школи стали володарями 20 «Гран-прі» за результатами участі у художніх виставках і конкурсах різного рівня. В Обласних Бієнале дитячої творчості, присвячених пам’яті Василя Верещагіна, учні закладу отримали 7 «Гран-прі».

Але не тільки обдарованими учнями пишається школа. Всі викладачі закладу – творчі талановиті митці, які ведуть активну виставкову діяльність і беруть участь у виставках та конкурсах дитячої творчості різного рівня, інтернет-конкурсах, міських культурних заходах, благодійних акціях.

Почесні відзнаки управління з питань культури та охорони культурної спадщини ММР «Зірка культури» у різні роки отримали 4 викладачі закладу: Євгенія Кручиніна (2018 р.), Наталія Агхахова (2019 р.), Олена Маркитан (2021 р.), Інна Годуляна (2023 р.).

У 2013 році директорка  школи Євгенія Кручиніна стала переможцем у міському конкурсі «Городянин року – Людина року» в номінації «Культура».

Серед учнів закладу також є переможці цього конкурсу в номінації «Надія року»: 2014 р. – Мартинюк Аркадій (5 кл.); 2019 р. – Косигін Олексій (3 кл.); 2020 р. – Калинюк Кіра (4 кл.).

Сьогодні у виставковій залі, в експозиції «Художці – 50!», представлено близько 300 кращих художніх робіт учнів ДХШ, створених протягом 10 останніх років. Серед них є чимало академічних екзаменаційних робіт, натюрмортів і творчих завдань – сюжетних та станкових композицій, декоративних живописних та графічних переробок натюрмортів, сучасних композицій з цитатами робіт майстрів мистецтва, портретів, пейзажів, колажів, батиків, ляльок, килимків, витинанок. Також можна побачити фрагменти створених талановитим колективом арт-об’єктів, рекламні плакати, які свого часу презентували виставки закладу, фотографії учнів і викладачів, історичні фото.

Привітати «художку» з ювілеєм прийшли численні городяни, друзі школи, представники влади, миколаївські художники, випускники, учні, батьки. Невелика зала ледве вмістила всіх бажаючих відвідати свято – а це було близько 100 осіб. З вітальним словом звернулись начальники обласного та міського управлінь культури Олена Буберенко та Юрій Любаров, голова Миколаївської обласної організації Національної спілки художників України Дмитро Артим. В урочистій святковій атмосфері вони вручили почесні грамоти кращим учням і викладачам школи.

У ролі ведучої заходу виступила директорка міської бібліотеки ім. Марка Кропивницького Інга Хоржевська. Яскравим подарунком став виступ-вітання від Миколаївського театру ляльок.

– У нас сьогодні свято. 50 років творчості, 50 років натхнення, 50 років краси. Я люблю нашу школу. Дуже хочу, щоб ви її любили так, як я. Неймовірно рада, що сьогодні у нас так багато гостей. Вітаю! Дуже люблю вас, місто мистецтва! – сказала у своєму вітальному слові Євгенія Кручиніна.

Наталія Христова.

 Євгенія Кручиніна і Олена Буберенко