Минув рік відтоді, як російські окупаційні війська підірвали греблю Каховської гідроелектростанції у Херсонській області

21:28

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

 

Gazeta.ua нагадує про злочин російських окупантів. 6 червня 2023 року близько 03:00 росіяни підірвали греблю ГЕС. Підрив спричинив затоплення населених пунктів поблизу річки Дніпро.

Росіяни скоїли теракт, щоб зірвати контрнаступальні дії українських Сил безпеки та оборони. Повідомлення про мінування станції були ще в квітні позаминулого року. Росіяни замінували ГЕС і дамбу, а потім здійснили підрив.

У результати російського воєнного злочину у зоні лиха опинилися понад 16 тис. людей і 80 населених пунктів.

Рівень води у районі Нікополя становив понад дев’ять метрів, у Херсоні – понад п’ять метрів.

На підконтрольних Україні територіях загинули 33 людини, 28 – отримали поранення. Понад 40 людей зникли безвісти, було сказано у доповіді міжнародної комісії ООН.

“Маємо інформацію і щодо того, що відбувається на окупованій частині Херсонщини. Для цього навіть слова “катастрофа” замало. Російське зло сформувало там спеціальні групи, щоб прибрати й, очевидно, сховати тіла загиблих людей”, – сказав президент України Володимир Зеленський.

IN.KORR згадує.

У ніч з 6 на 7 червня 2023 року російські загарбники підірвали Каховську гідроелектростанцію на Херсонщині. Це була найбільша гідроелектростанція в Україні за розміром і мілководдям. Під керівництвом РФ окупанти хотіли створити хаос і затримати просування Сил оборони України. Після підриву станції, багато територій були затоплені, загинуло багато людей і стало загрозою для Запорізької атомної електростанції. Україна розпочала розслідування та звернулася до світової спільноти.

Причини і хід катастрофи

Каховська ГЕС перебувала під окупацією РФ з початку вторгнення. Окупанти втручались в її роботу і навіть замінували споруди і прилади. У жовтні 2022 року президент України звернувся до міжнародної спільноти з приводу можливого підриву греблі. 6 червня 2023 року виявилися ознаки потужних вибухів і офіційно підтвердили, що гідроелектростанція була підірвана російськими військами. Російська сторона спершу заперечувала цю інформацію, а потім звинуватила Україну. Слідство в Україні розпочало карну справу проти військових РФ.

Жертвами трагедії стали багато людей, а також природа була серйозно пошкоджена. Багато населених пунктів були затоплені, а Каховське водосховище стало пустелею. Однак з часом вода повернулася до водосховища, що має позитивний вплив на довкілля. Наразі триває обговорення відновлення Каховської ГЕС, але це можливо лише після звільнення окупованих територій.

Реакція світової спільноти

Після підриву гідроелектростанції багато світових лідерів осудили Росію та пообіцяли допомогу Україні. ООН спочатку мало негативну реакцію, але пізніше звернуло увагу на трагедію. Німеччина та країни G7 також обіцяли допомогти в розслідуванні і відновленні гідроелектростанції. Деякі країни також виділили фінансову допомогу Україні.

Наслідки для людей та природи

Трагедія Каховської ГЕС призвела до багатьох людських жертв і серйозного пошкодження природи. Затоплені населені пункти стали безлюдними, а природа зазнала значних змін. Втім, після руйнування станції, з’явилися нові екосистеми і рослини на дні водосховища, що свідчить про його відновлення.

Можливість відновлення гідроелектростанції

Наразі тривають роботи з відновлення Каховської ГЕС. Проєкт розрахований на два етапи: підготовчий період і відновлення самої станції. Однак точна дата відновлення та вартість проєкту ще не встановлені. Деякі експерти вважають, що варто відновлювати гідроелектростанцію, інші – що це не ефективно і нецікаво з екологічної точк