Літо в Одесі. Море в умовах воєнного стану

15:20

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

 

Стрімко увірвалося в наше життя літо. Зі своїми  канікулами, відпустками та уик-ендами на морському узбережжі. Багато хто вважає, що найкращою туристично-курортною пропозицією сьогодні є Одеса. Можливо. Бо Очаків, Рибаковка, Коблево для миколаївців – під забороною. 

Отже на відміну від минулих “літ” сезон-2024 в Одесі відкривається. 8 червня голова Одеської областної військової адміністрації Олег Кіпер повідомив про офіційне відкриття першого пляжу в Одесі – це пляжний комплекс “Caleton”. Розташований  на приморському схилі Французького бульвару, в Шампанському провулку, у тихій бухті Одеської затоки. Як кажуть, улюблене місце відпочинку одеських бізнесменів. Недешеве містечко було до війни. Як воно буде зараз – покаже воєнний час.

Відкривати пляжі чи ні – довго міркувала не тільки одеська адміністрація, а й військове командування. “Підписали спільний наказ з Командувачем оперативним стратегічним угрупованням військ «Одеса» про доступ людей до моря. Розраховуємо відкрити близько 20 пляжів в Одесі та районі, а також – однієї лагуни в Ізмаїльському районі”, – розповів Олег Кіпер.

Подальші пляжі відкриватимуть поступово, по мірі проходження перевірок на відповідність певним вимогам. Як зазначив керівник Центру стратегічних комунікацій Сил оборони півдня Дмитро Плетенчук, небезпека, пов’язана з мінами у Чорному морі, залишається.

“Так, звісно, ми постійно контролюємо узбережжя, але небезпека все одно залишається, тому що повномасштабної операції з розмінування Чорного моря не проводилося з відомих причин. До того ж після погодних змін – наприклад, штормів – деякі вибухонебезпечні предмети можуть змінювати своє місце положення: їх може викидати у прибережну смугу або на узбережжя”, – зазначив Дмитро Плетенчук.

Отже для безпеки відпочиваючих розроблені умови перебування на пляжах Одеси. Перебування заборонено: під час повітряної тривоги (поруч розташовані укриття, а місця їхнього розташування вказані на інформаційному табло пляжів); у разі виявлення підозрілих предметів; під час шторму в Чорному морі від 2-х балів; на берегових спорудах – пірсах, траверсах, хвилеломах; поза межами зон для купання.

Також на офіційних пляжах передбачені рятувальні пости та служби, які постійно патрулюють узбережжя, повідомляють про повітряну тривогу, у штормову погоду попереджають про хвилі та необхідність залишити траверс. У разі вияву підозрілих предметів на пляжі чи у воді – одразу надходимуть повідомлення військовим або прикордонникам, які постійно знаходяться на зв’язку.

До того ж планують моніторити водні ділянки пляжів щодо підпливу небезпечних вибухових предметів і за потреби проводити обстеження підводної та надводної акваторії Чорного моря водолазною службою.

Вихід до морської акваторії заборонений для усіх плавзасобів, окрім рятувальних служб.

Рішення про відкриття пляжів приймаються адміністраціями міст та областей. Наприклад, у Южненській громаді Одеської області заборонили відвідувати пляжі через мінну небезпеку. Заборону ввели на підставі рішення місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Заборона діятиме вподовж всього курортного сезону 2024 року.

Також не йдеться про відновлення сезону в селищі Затока – на захід від Одеси. Ця цілюща курортна земля постійно знаходиться під обстрілами ворога. За два з половиною роки війни тут зруйновано біля сотні баз відпочинку, більш як десятеро людей загинули від мін, які море прибило до берега. Величезні піщані пляжі Затоки занадто зручні для висадки ворожого десанту, до того ж – деякі ділянки пляжів заміновані.

Нагадаємо: минулого року в Одесі офіційно було відкрито 6 пляжів. Тоді теж планували розпочати пляжний сезон в червні, однак після підриву 6 червня 2023 року Каховської ГЕС російськими окупантами – це стало неможливо. “Прісноводне цунамі” змітало на своєму шляху все живе. До узбережжя Одещини приносило ворожі міни, побутове сміття, автомобілі, уламки будинків, очеретові островки, тіла тварин, донний мул.

І навіть сьогодні, рік по тому, морські системи не повернулися до свого довоєнного стану. Більш того – на думку екологів, наслідки від знищення дамби будуть довготривалими, тонни води з Каховського водосховища йшли не лише на поверхні моря, а й на глибині до 20 метрів.

Фахівці Українського наукового центру екології моря вважають, що Чорне море біля Одеси відновилося і токсинів стало менше, але склад токсинів змінився.

Як зазначає в.о. директора наукового центру Віктор Коморін, небезпека все одно існує. У чому вона зараз? За певних погодних умов кількість токсинів збільшується – це відбувається, зокрема, в період штормів, які піднімають з морського дна мул, насичений токсичними речовинами.

Небезпека залежить також від напрямку вітру. На більшості міських пляжів Одеси (у межах від Ланжерона до 16-ї станції Великого Фонтану) краще не купатися, якщо вітер починає дути з моря. Це означає, що з боку Дніпровсько-Бузького лиману хвилі несуть певний бруд. Якщо вітер – у спину, купатися можна, але все одно бажано після морських ванн приймати прісний душ.

У мирні часи на одеському узбережжі налічувалось 79 пляжів. Тепер планують відкрити 20. Які саме – інформації поки що немає. “Caledon” – перша ластівка.

Які ціни на аренду житла для відпочиваючих в Одесі будуть цього року? Скільки коштуватиме пляжний інвентар? У яку суму будуть обходитись перекуси на пляжі чи обіди у кафешках? Поки що відповісти на ці питання важко. Сезон фактично ще тільки-тільки розпочинається.

Але, попри всі заборони, одеські пляжі вже заповнені людьми. Нашу людину не лякають ні вибухи, ні токсична вода в морі, ні мінна небезпека. Спека. Так хочеться торкнутися теплої лагідної морської хвилі.

Наталія Христова.

За матеріалами українських ЗМІ.  Фото – з відкритих джерел.