Абетка про Миколаїв розкрила драйв нашого міста

18:09

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Шість книжок-абеток про прифронтові міста країни вийшли з друку, як патріотична серія. Це Чернігів, Харків, Миколаїв, Суми, Запоріжжя та Кив. Миколаїв став третім українським містом, де відбулася презентація цікавого видання та мультфільму «Книга-мандрівка. Міста». Проєкт «Книга-мандрівка. Міста» спрямований на підтримку саме прифронтових міст, які з початку повномасштабного вторгнення зазнали масштабних ворожих ударів. Презентація відбулася в Центральній міській бібліотеці ім.М.Л.Кропивницького при підтримці миколаївської влади. Про це повідомила миколаївській кореспондент Олена Івашко.

«Місто – драйв, місто – форпост Півдня, – так висловилася одна з авторок проекту, гостя Миколаєва Ірина Тараненко на презентації. – Цікаво, що серед  авторів книги – брати Капранови, родом з Очакова. Також книгу про Миколаїв створювали Марта Лешак та Марія Воробйова. Авторами текстів стали відомі українці, такі як Ірена Карпа та Сергій Жадан. Мені особисто Миколаїв дуже сподобався. Він по своїй міцності нагадав мій рідний Харків, який встояв, не дивлячись ні на що. Бо ворог громив в цих містах саме промислові та інфраструктурні об’єкти».

Пані Ірина розповіла про ідею виникнення книги. У 2021 році вона побувала з одним зі своїх проєктів в Ліверпулі. І саме там познайомилася з цікавим виданням про це місто, – абеткою, коли кожна літера позначала або видатну людину, або факт, або історичну чи культурну подію. Вона поділилася, що не завжди легко підбиралися слова та факти. Наприклад, інформацію про нашого легендарного фрістайліста Олександра Абраменка розмістили під літерою «Ф», бо вона не така уживана, як «О» чи «А». В абетці про Миколаїв є навіть стаття з «Ь». Яка – дізнаєтесь, прочитавши книгу, її можна взяти в міській бібліотеці. Переглянути мультфільм можна на YouTube-каналі благодійного проекту «Книга-мандрівка. Міста». Друкованою частиною проекту займається «Видавництво Старого Лева». До речі, Ірина підкреслила унікальність Миколаєва і як міста шахів. Тож книгу складали, начебто грали шахову партію.

В анімаційному проекті гідом міста був Святий Миколай, який розповів про реальну історію краю, а не про ту, що нав’язувала совдепія та росія. Про Дикий Сад та греків, сарматів та скіфів, козаків. Згадали про єдиний в країні Музей суднобудування і флоту, найстаріший яхт-клуб та обсерваторію, про славне корабельне минуле краю. Навіть про нашого крокодила Васю згадали в анімаційному кіно! Звісно, йшлося і про сучасну історію, пов’язану із повномасштабним вторгненням. Знято все професійно, з дотриманням історичної достовірності та з гумором. В захваті були і дорослі, і діти, на яких в першу чергу розрахована книга.

Саме про необхідність патріотичного та мовного виховання говорив на презентації Миколаївські міський голова Олександр Сєнкевич. Він наголосив на тому, що подібні проекти підвищують не лише загальну культуру та освіченість, а й національну самоідентичність. «Ця книга розповідає про патріотичних та мужніх миколаївців, які люблять та поважають своє місто. Кожна сторінка – про трагічну, але героїчну нашу історію. Маємо завжди пам’ятати та розуміти, яка справжня ціна незалежності та свободи, яку ми легко отримали в 1991 році і за яку сьогодні платимо життями наших захисників», – зазначив Олександр Сєнкевич. До речі, він пообіцяв, що міська влада докладе зусиль, аби за позабюджетні кошти здійснити довидання книги, аби її отримали всі миколаївські бібліотеки, школи та дитячі садочки.

Директорка бібліотеки Інга Хоржевська, презентуючи книгу та авторів проекту, сказала: «Це перша абетка про місто на воді. Кожна літера – це ДНК міста, унікальна риса, без якої немислима його захоплива історія. Нам є чим пишатися, своїми унікальними людьми, мальовничими місцинами, славним минулим. Інтерес до Миколаєва значно підвищився і в країні, і за її межами. Тепер про героїчний Миколаїв можна більше дізнатися з нового видання. Дякую ініціаторам проекту і за чудово ілюстровану та написану книгу, і за те, що наша міська бібліотека поповнилася новим виданням».

В презентації взяли участь відомі миколаївці, вчені, дослідники, краєзнавці, бібліотекарі. Наклад книги про кожне місто склав дві тисячі примірників. Вартість одної книжки поки становить 250 гривень, далі її продаватимуть по 300 гривень. Проект «Книга-мандрівка. Міста» створений за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку USAID «Зміцнення громадської довіри». Серед друзів та партнерів – відомі українські компанії та відомі українці, які підтримують свої рідні міста. Ініціатори заявили, що в ідеалі хотіли би створити подібні абетки про всі міста та містечка України.

Олена Івашко.

Фото автора.