А на війні він знімав зіркове небо

13:57

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

У рубриці “Герої не вмирають” наша газета продовжує публікувати матеріали про воїнів-героїв Миколаївщини, які загинули в боях за незалежність України.

У Миколаївському краєзнавчому музеї “Старофлотські казарми” 31 серпня відкрилася неймовірно гарна фотовиставка… Це роботи добре відомого в країні та за кордоном фотохудожника Дениса Кривого. На жаль, меморіальна виставка. Молодий, талановитий, визнаний майстер фотографії та дизайну загинув 11 травня 2023 року у місті Бахмут на Донеччині.

Знаєте, яким він хлопцем був?

 У довоєнні роки на виставках в Миколаєві Денис показував свої роботи неодноразово. Вони були надзвичайно важливі саме для миколаївців, бо з фотографій дивились на зацікавленого глядача дивовижні краєвиди Бузького Гарда – нашої знаменитої первомайської Мігії, а ще – оригінальні картинки з життя мешканців природного парку. Воістину магічні – пейзажі були зроблені з такою любов’ю до своєї землі, з таким прагненням “закохати” у цю землю якнайбільше людей!

Свою творчу мету, своє кредо фотохудожника він одного разу сформулював так: «Необхідність захисту життя у будь-яких його проявах».

Денис народився на Житомирщині, у місті Черняхів. А вчитися поїхав на батьківщину матері до Первомайська, тут закінчив історичний факультет інституту Одеського національного університету ім. І.І. Мечнікова. Ще у студентські роки захопився фотографією. Пристрасно хотілося зупинити безліч прекрасних миттєвостей, які помічало його небайдуже око, і поділитися з іншими. Одне з визнаних чудес України – Гранітно-Степове Побужжя – він ви́ходив з фотоапаратом вздовж та впоперек. Активно цікавився історією цієї козацької землі, брав участь у експедиціях Інституту археології Національної академії наук.

З роками захоплення фотографією переросло у професійну діяльність: Денис почав працювати у дизайн-студіях “Арт-майстер”, “Злата”, а свою майстерність фотохудожника довів до такого високого рівня, що його роботи з’явилися на виставках Лондона, Санк-Петербурга, Києва, Одеси, Івано-Франківська, Гданська, Познані. Приваблювала у пейзажних роботах “родзинка” – використання комп’ютерної, графічної обробки фотознімка. “Вторгнення” веб-дизайнера в оригінал було професійним, не спотворювало фотографії, підкреслювало кольори реального пейзажу, додавало таємничості, інтриги, вишуканості. Схід та захід сонця, кам’яний хаос гранітних скель, “небесний імпульс” блискавки, річка під туманною завісою, “шовковий шлях” південнобузької води, осінні фарби, морозне дихання зими…

Минув час – і Денис Кривий увійшов до номінації “100 найкращих фотографів світу” за версією Professional Photographer. Він друкувався в журналі National Geographic Україна (офіційне видання Національного географічного товариства США, журнал видається в кількох країнах та різними мовами). Здобув дві “Блакитні стрічки” FIAP – це найпрестижніший конкурс фотохудожників у Європі (FIAP – Fédération Internationale de l’Art Photographique, Міжнародна федерація фотографічного мистецтва).

“Блакитні стрічки” отримали його роботи “Схід сонця на річці “Південний Буг” (2015 рік, в конкурсі приймали участь 1980 фотографій від 218 авторів з 40 країн світу) та “В туманах” (2012 рік, було надіслано 4062 фотороботи від 356 авторів з 46 країн світу).

Денис любив подорожувати Україною, робив знімки в Карпатах, у природному парку “Єланецький степ”, на чорноморському узбережжі. Справжній патріот рідного краю, він активно співпрацював з НПП «Бузький Гард», допомагаючи в організації природоохоронних та еколого-освітніх проектів. Захоплюючі “картинки” нашої Мігії публікували на сайті Національного парку, на рекламних стендах та листівках, використовували при створенні путівника. Також співпрацював з природним заповідником “Єланецький степ”, робив знімки степу та його мешканців для журналу National Geographic Ukraine.

Коли Батьківщина дізналась про загибель свого сина, жалобу за Денисом висловили на своїх офіційних інтернет-сторінках Верховна Рада, інформаційний ресурс “Національні парки України”, прес-служба “Бузького Гарду”. Пам’ятну статтю фотохудожнику присвятив український журнал “Вічний мандрівник”, для якого Денис був бажаним автором світлин.

В Україні Денис Кривий став добре відомий як волонтер з 2014 року.  А з початком нового російського вторгнення ця діяльність набула ще більших масштабів.

Навесні 2022-го він вирішив вступити до лав ЗСУ – пішов добровольцем, а після військової підготовки приєднався до бойового підрозділу ССО. Став старшим оператором-вогнеметником групи СпП. І неймовірно пишався тим, що служить у Силах спеціальних операцій.

Пам’ятаємо

“Сьогодні я дізналася про втрату найкращої та найважливішої для себе людини. Мого чоловіка. Мого друга. Мого Сонця. Найкращого батька двох маленьких дівчат.

Дєні більше нема.

Він загинув у Бахмуті. Намагаючись врятувати поранених побратимів.

Герой та захисник. Він завжди робив все і навіть більше, а вважав, що все одно недостатньо. Він добровільно вибрав свій шлях і з честю пройшов його. Пам’ятаймо!” – написала на своїй сторінці у соцмережах дружина Дениса Галина Волгіна.

З Галиною вони зустрілися в 2008 році, одружилися – в 2011-му. Це було велике та красиве кохання двох красивих людей. Потім на світ з’явилися дві чудові донечки – Соломія (тепер їй 5 років) і Мелісса (3 роки) – татова відрада, татова гордість та надія.

…Хіба можна сьогодні змиритися з думкою про загибель? 19 жовтня 2023 року він мав відзначити свій 35-й день народження.

***

21 червня 2023 року у Первомайському краєзнавчому музеї відбулося відкриття першої меморіальної виставки фоторобіт Дениса Кривого. Експозицію назвали «Краса Бузького Гарду».

– Після загибелі Дениса я вирішила зробити виставку. Пам’ятну. Щоб усі побачили, згадали, дізналися про його талант «бачити неймовірне та дарувати можливість іншим побачити те саме». Адже його роботи неймовірні. Вони надихають та дозволяють відчути справжню красу цього світу, – розповідає Галина Волгіна. – І це лише початок великого масштабного проєкту на згадку про чоловіка… Є багато планів. І вони грандіозні. Є багато ідей, і з’являються нові й нові. Адже Денис завжди мислив категоріями великих масштабів, не погоджувався на щось середнє… завжди і багато допомагав людям. І робив усе по максимуму. Тому і я маю продовжити його справу. Нині починає працювати благодійний фонд. Саме під його егідою проходитиме аукціон та продаж робіт, представлених на виставці.

Благодійному фонду вона дала назву “Сяо” – це позивний Дениса. Сяо… у китайській філософії – “синівня шанобливість”, один із принципів конфуціанського вчення: у базовому значенні трактувалося як повага до батьків; у більш широкому значенні поширювалося на усіх предків.

Фонд потрібен, щоб мати можливість допомагати іншим, насамперед – ЗСУ. 7 липня у Первомайську відбувся благодійний аукціон: із виставлених 45 лотів вдалося продати 38 та виручити 66 800 гривень на користь Збройних Сил України, їх направили для потреб підрозділу, у лавах якого Денис Кривий захищав Україну.

Виставки планують продовжувати у інших містах. “Для мене це можливість підтримати наших бійців – адже війна триває… можливість триматися самій і головне – нагадувати про Дениса. Він прожив насправді дуже яскраве життя, і я завжди ним пишатимуся”, – каже Галина.

Сьогодні вже організовано телеграм-канал “СЯО. Благодійний фонд”, де на онлайн-аукціоні можна придбати роботи Майстра. І вже випущено книжку-альбом із фотографіями, що розповідають про його творчість.

30 травня серед петицій, опублікованих на Офіційному сайті Президента України, з’явилася нова петиція – про присвоєння почесного звання Героя України (посмертно) старшому солдатові ССО Кривому Денису Олександровичу. Вона дуже швидко набрала 25 348 підписів із необхідних 25 тисяч і сьогодні перебуває на розгляді у Президента.

Дізнавшись про загибель фотохудожника, сотні коментарів залишили українці у соціальних мережах. Ось один з них: “Пам’ять про Дениса і його справи дуже важлива. Для мене тепер північ Миколаївщини і Бузький Гард завжди асоціюватимуться з його іменем. Хочемо сім’єю вже після війни знову приїхати сюди. Якби не роботи Дениса, ми б й не знали, скільки дивовиж приховують ці місця”.

Меморіальна виставка Дениса Кривого вирушила у подорож Україною. Для початку – за його рідними та улюбленими місцями: Первомайськ-Миколаїв-Житомир. На виставці, відкритій у Миколаєві, представлено 129 фотокартин. Вона працюватиме до 20-х чисел вересня. 15 вересня відбудеться аукціон – кожен, хто хоче зберегти пам’ять про Майстра та допомогти Збройним Силам, може взяти участь.

***

– А на війні він фотографував зорі, – каже Галина та показує людству Небесний Всесвіт Дениса – знімки зоряного неба.

Наталія Христова.