24 травня – День Дніпро-Бузького лиману

20:50

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Лиман що дарує , Лиман що надихає, Лиман, що захищає… Цей матеріал підготувала ініціативна група «Дня Великого Лиману».
24 травня 2020 року за ініціативи громадськості , учнівської молоді, працівників національного природного парку «Білобережжя Святослава» вперше було відзначено нову регіональну екологічну дату – День Дніпро-Бузького лиману (День Великого Лиману).
Взагалі екологічні дати ці не зовсім святкові події , вони пов’язані скоріше з екологічними проблемами тих чи інших галузей життя, існування видів, природних об’єктів, комплексів та необхідністю їх вирішення. Тому коли в січні 2020 року група ентузіастів з числа людей, життя яких пов’язано з лиманом, – зібралися в тоді ще не зруйнованому приміщенні районної бібліотеки в місті Очаків, то вони переважно констатували своєрідний «передінфарктний» стан Дніпр-Бузького лиману, а саме: його обміління, забруднення вод та берегів, зниження продуктивності та біорізноманіття і т.д.
І тому першу акцію було вирішено почати з самого простого, що може при бажанні зробити кожен, – прибирання берегової зони. Було вибрано символічний об’єкт прибирання – своєрідний 0 кілометр Лиману, очаківці знають його під назвою «Намив».
Тоді 24 травня 2020-го дружно, весело і швидко нами було зібрано майже повний невеликий вантажний автомобіль багаторічного різноманітного мотлоху, залишеного на цих чудових берегах також місцевими, але менш свідомими прилиманськими жителями.
В травні 2021 року організатори разом з прибиранням берегів нашого рідного Лиману акцентували увагу на його історичній цінністі – від античних часів до буремного сьогодення. Одну із своїх важливих сторінок Світова історія перевернула на водах нашого лиману та прилеглих до них місцинах в 1855-56 роках, в період штурму та оборони Кінбурнської фортеці.
Після тяжкої зимівлі окупаційного гарнізону військовиків із Франції – його склад зменшився більше ніж на 100 воїнів. В місці знаходження останків на знак пам’яті про загиблих воїнів як з нашої сторони так і французів встановлено символічний хрест. За основу епітафного напису на ньому, взято текст реальної присвяти 19 сторіччя. Ця ініціатива була тепло зустрінута представниками посольства республіки Франція, з ними обговорювались спільні подальші кроки в цьому напрямку.
Також було багато планів та пропозицій щодо відзначення Дня Великого Лиману в 2022 році. Але цей рік виявився чорним як для нашої країни , так і особливо для нашого краю , для нашого Лиману -тому зрозуміло що ці плани довелося відкласти на невизначену перспективу. Але в той проклятий рік і до сьогоднішнього часу наш Великий Лиман відкрився для нас – жителів багатостраждального міста Очаків та Куцурубської громади з зовсім неочікуваної сторони. Разом із нашими славними ЗСУ він став надійним та непереборним щитом для захисту від агресора. Зрозуміло, що ціною руйнації свої берегів, їх пошкоджень, отруєння своїх вод від розриву боєприпасів та від масляних плям підбитої техніки, – але функцію захисту Лиман міцно тримає і тому тим ще більше заслуговує на нашу повагу, підтримку та збереження.
Ініціатори заходу, працівники «Білобережжя Святослава», незважаючи ні на що, закликають долучатись до щорічного відзначення Дня Великого Лиману – це як органи Очаківської та Куцурубської громад, так і громадські активісти, підприємці, громадяни, що люблять та шанують наш чудовий лиман та шукають шляхи його порятунку. Зараз це можна зробити хоча б на рівні різноманітних реальних задумів та планів покращення стану доброго свого годувальника, свого захисника – Великого Лиману. Аналізувати, відбирати найкращі та здійснювати більшість цих задумів – ми будемо, зрозуміло, після омріяної  Перемоги та Миру. Для початку підтримуємо всі добрі можливості для втілення сьогодні ініціативи, збираємо фото нашого лиману, наших мирних краєвидів, віршовані рядки про наш лиман та надсилаємо їх на фейсбук-сторінку: «Білобережжя Святослава» національний природний парк».