Об’єднання Миколаївських університетів: демократію відсунули трохи далі

20:39

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Пропонуємо актуальний матеріал журналіста В’ячеслава Головченка, його особисту думку про об’єднання чинних державних університетів в Миколаєві.

Нарешті почався процес об’єднання чинних державних університетів. Я його підтримував, коли це ще не стало трендом. Не мають на «кволому» бюджеті «висіти» три сотні адміністративних надбудов вишів. Кількість здобувачів вищої освіти щороку падає, а кількість проректорів росте.

У Миколаєві ще в університетах керівники дуже літні люди. В «сухомлінці» ректору 77-й… він, здається, чотири строки у кріслі вже відсидів. Трохи молодше – ректори «аграрки» й «могілянки».

Тому… Міносвіти вирішили об’єднувати в НУК, де наймолодший (1963 року народження) ректор.

Це – гіпотеза. Їх багато народжується, як і версій, чому в Одесі тільки екологічний університет, не самий малолюдний, але з перспективною під забудову землею, вливають у класичний…

Тому зосередимось саме на стилі реалізації перезрілого управлінського рішення. У минулу п’ятницю КМУ оприлюднив власне рішення про реорганізацію Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського «шляхом приєднання його до Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова».  Міністерство освіти та науки  у своєму інформаційному повідомленні на власному сайті ту саму інформацію ще «запакувало» у ніби людську «обгортку» й назвало багатогалузевий  “Університет кораблебудування і розвитку Півдня” (УКРоП). Як пошуткували у миколаївській групі освітян в соцмережі: нам змінили ім’я адмірала в назві університету на однорічну рослину.

Головна претензія у всіх, хто прореагував на новину про злиття вишів, зводилась до: з суспільством, місцевими експертами навіть не порадились. Цілком справедливе невдоволення, як на мене…

Це в Північній Америці  Університет – один з центрів громади. А в Україні, та конкретному Миколаєві, – «здобич» ректора  та його партнерів з чиновництва державного органу. Всі класичні завдання Університету прописані ще в епоху Ренесансу в Західній Європі залишаються в нас на папері. Ну ще й у вигляді бітів на сайті.

І ось тепер, міністр Лісовий та його профільний заступник з вищої освіти Винницький, як «барони розбійники», захотіли розпоряджатись долею провінційних вишів.
Почали з Півдня. Стратегічно – це помилка. Саме з південних областей евакуювалась найбільша кількість абітурієнтів та чинних студентів. Університети – напівпорожні. Але це загроза, перед усім, – економіці краю. Той самий Національний університет кораблебудування закрив ще під час карантину декілька  колись наймасовіших «профільних» факультетів – немає здобувачів. Нащо суднобудівні інженери, коли корабельні зачинені. А машинобудування ледь жевріє… Не розумію, чому міністерство не почало з львівських університетів чи франківських?!

Ще у 2000-роки ми з братом, вже доктором педнаук, вивчали досвід університетів у Бостоні, Чикаґо й Сан-Франциско. Міста та їх місії в США слугують фундаментом існування  університетів. Так й співіснують – університети штату та міста. Без міністерства освіти держави.

А що ми маємо в Україні у стані війни?  Чиновники центрального органу влади вирішили зобразити економію бюджетних коштів й реорганізувати шляхом злиття деякі виші. Майже без урахування громадської думки, та без консультацій з місцевою громадою. Бо одноденний десант у Миколаїв й зустрічі з ректорами/деканами – це точно недостатньо, щоб вважатись партисипацією. Економічного обґрунтовування від об’єднання – миколаївська громада не бачила. Щось мені підказує, що рахували лише, скільки квадратних метрів  університетських аудиторій підлягають відновленню.

А чи будуть в них студенти та коли – не врахували? Як й в “тумані” доля молодих викладачів, яких війна покликала першими, кого в ЗСУ, а кого на польський склад працювати.

Може хоча б «аграрка», «культура» та ЧДУ спроможуться об’єднатись у консорціум обласного університету у комплексі з місцевими коледжами. А то київські “креслярі” залишать наш край взагалі без вищої освіти, як “дике поле”.

Ну а громада Миколаєва, яка після героїчного спротиву 2022 року значно втратила дієвих членів, має висловитись. Здається, інтереси міста – при виконанні цього рішення КМУ про злиття університетів – не враховано! Середній вік шкільних вчителів у місті наближується до віку ректорів.

Що ви казали за якість освіти?