10 років, як немає з нами Валерія Карнауха – відомого книговидавця, громадського діяча, мецената

20:13

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

 

Він народився 15 січня 1959 року в Миколаєві. 1982 року закінчив філологічний факультет Ленінградського університету за спеціальністю «Перекладач англійської мови». Після закінчення університету служив перекладачем у військово-транспортній авіації. Брав участь в операціях з надання допомоги населенню країн Азії та Африки в районах стихійних лих, катастроф, бойових і міжнаціональних конфліктів.

1985 року, повернувшись до рідного міста, викладав англійську мову в школі № 22, в Миколаївському педагогічному інституті (нині Миколаївський національний університет імені В. О. Сухомлинського).

1991 року створив перше приватне видавничо-поліграфічне підприємство «Можливості Кіммерії», де побачили світ більше 300 видань: краєзнавча, історична література про Миколаїв, збірки поезій, фотоальбоми, перший підручник для школярів з історії краю. Валерій Карнаух – автор проекту енциклопедичного словника «Николаевцы» (1999), збірки «Николаевские достопримечательности» (2010).

Креативна особистість, меценат, прекрасний організатор, Валерій Карнаух був автором кількох значних культурних проектів, на втілення яких він надав матеріальну підтримку. У числі його реалізованих ідей: меморіальна дошка засновнику міста Г. Потьомкіну на вулиці Соборній, пам’ятник святому Миколаю в Каштановому сквері; серія графічних ілюстрацій до трактатів Геродота, поем Гомера, «Божественної комедії» Данте; виготовлення портретів найбільш видатних керівників міста XIX століття, які прикрашали стіни сесійної зали міської ради; загальноміська конкурсна програма «Городянин року» – «Людина року».

Валерій Карнаух був великим другом миколаївського зоопарку і 6 років за власні гроші годував величезного пітона, який потрапив в Книгу рекордів України.

1997 року був організатором унікальної виставки-експозиції скіфського золота «Скарби південної України» в Миколаївському обласному художньому музеї ім. В.В.Верещагіна. 2004 року ініціював приїзд ще однієї унікальної виставки – присвяченій трипільській культурі.

У 1995-2001 роках був почесним патроном, попечителем Миколаївського академічного українского театру драми і музичної комедії. У січні 1998 року Валерію Карнауху присвоєно звання академіка Південного центру Академії Національного Прогресу. З 1998 року і до кінця життя очолював громадський оргкомітет щорічної загальноміської програми «Городянин року» – «Людина року».

Валерій Карнаух був першим лауреатом міської премії «Людина року» (1996) та «Городянин року – 1997″.

Валерій Анатолійович Карнаух помер 1 березня 2014 року в Миколаєві. 21 квітня 2016 року на будинку по вулиці Потьомкінській, 48 (з боку вулиці Лягіна) з’явилася меморіальна дошка на честь Валерія Карнауха. Саме в цій будівлі знаходилося видавництво «Можливості Кіммерії», яке він очолював протягом десятиліття. Над дошкою працював миколаївський скульптор Іван Булавицький .

Дякуємо обласній дитячій бібліотеці ім. В. Лягіна за біографічну довідку.