Заява Президента Асоціації зоопарків України Володимира Топчого стосовно ситуації навколо заповідника «Асканія-Нова» ім. Ф. Фальц-Фейна

23:07

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Асоціація зоопарків України (АЗУ) висловлює глибоку занепокоєність ситуацією, що склалася навколо біосферного заповідника «Асканія-Нова» ім. Ф.Е. Фальц-Фейна Національної академії аграрних наук України. 

Після вторгнення російської армії в Україну заповідник опинився на окупованій території. Наразі, після майже року невтручання у діяльність установи, окупаційна влада Херсонської області, взяла заповідник під свій контроль. Вона створила нову юридичну особу та змінила назву  на «Біосферний заповідник «Асканія-Нова», вилучивши з назви ім’я засновника заповідника – Фрідріха Фальц-Фейна.

АЗУ висловлює глибоке занепокоєння долею тварин заповідника. Унікальна колекція копитних тварин є національним надбанням України. Вона має неоціненну наукову цінність, яку неможливо конвертувати у гроші. Колекція містить такі рідкісні або зниклі у природі види як сайгак, кінь Пржевальського, олень Давида, кулан туркменський, бізон американський тощо. Ці тварини є безцінним генофондом для можливого відновлення їх популяцій у місцях їх природного проживання.

Також у склад заповідник входять величезні ділянки цілинних степів. Ці території вкрай важливі для вивчення процесів, які проходять у первинному степу без втручання людини. На цих степових ділянках зростає багато видів рослин, занесених до Червоної книги України та до міжнародних червоних списків. Угрупування багатьох рослин включені до Зеленої книги України.

Після підпорядкування окупаційній владі, особливо гостро постає питання фінансування заповідника. До цього часу заповідник фінансувався Національною академією аграрних наук України, яка здійснювала бюджетні виплати попри окупацію установи.

За інформацією директора заповідника Віктора Шаповала, установа не має заборгованості з заробітної плати. Більш того, встигли провести її виплату за березень. Також, за інформацією Віктора Шаповала заготовлених кормів для копитних тварин вистачить до кінця літнього сезону. Багато чого вдалося зробити завдяки міжнародній гуманітарній допомозі з ЄС та США. Асоціація зоопарків України також підтримувала заповідник фінансово.

Однак після зміни юридичної особи та керівництва заповідника, неможливо спрогнозувати подальшу долю установи та тварин, які утримуються на її території. Також неможливо спрогнозувати, як в нових умовах працюватиме персонал заповідника. Адже люди стали заручниками цієї складної ситуації.

Від імені зоопарків України висловлюю підтримку своїм колегам, захоплююсь їх мужністю та відданістю справі збереження природоохоронної території, яка є надбанням світового масштабу, що підтверджується включенням заповідника до об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Зоопарки України висловлюють впевненість, що заповідник подолає усі незгоди та найближчим часом, після вигнання загарбників, повернеться до роботи.

Володимир Топчий, 

Президент Асоціації зоопарків України,

 директор Миколаївського зоопарку