Захист оборонців Азовсталі: Україна подала терміновий позов до ЄСПЛ

16:03

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Маріуполь, Стефанія, Азов, Азовсталь, Kalush Orchestra, Eurovision

Україна подала до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) термінові клопотання з вимогою забезпечити захист українських оборонців «Азовсталі», які потрапили у російський полон.

У зверненні вимагається не допустити будь-яких судів чи трибуналів над воїнами та надати українській стороні доступ до місць їх утримання, пише Заборона.

Оленівка: доступ до полонених

На День Незалежності України росіяни планують провести в тимчасово окупованому Маріуполі показове судилище над полоненими захисниками «Азовсталі», заявили в Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України. Окупанти переобладнують вціліле приміщення Маріупольської камерної філармонії. На сцену вмонтували залізні клітки, в яких будуть утримувати українських захисників.

Через це Україна 23 серпня 2022 року подала низку термінових звернень до Європейського суду з прав людини.

Що вимагається:

  • вжити термінових заходів щодо недопущення використання українських захисників у будь-якого роду трибуналах та інших показових судилищах;
  • змусити Росію надати інформацію щодо утримання українських воїнів та медичного забезпечення, якого вони потребують.

«Українські захисники Маріуполя є комбатантами, законними учасниками воєнних дій. У разі потрапляння в полон, вони отримують статус військовополонених, який вимагає належного поводження на основі третьої Женевської конвенції про поводження з військовополоненими від 1949 року. Проведення будь-яких судилищ над військовополоненими в цілях пропаганди забороняється і прирівнюється до воєнних злочинів», — наголосив Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Клопотання були подані у рамках справи «Україна проти Росії (Х)» щодо фактів порушення РФ прав людини під час повномасштабного вторгнення.

«Україна фіксує злочини Російської Федерації та використовує наявні міжнародно-правові можливості задля забезпечення прав українських захисників, які перебувають у полоні російських окупантів. Наша позиція чітка: вони є військовополоненими, жодного суду не може бути проведено над ними», — заявила заступниця міністра юстиції України Ірина Мудра.

Вбивство захисників Азовсталі 29 липня: всі подробиці

По слідчому ізолятору №120 у тимчасові окупованій Оленівці, де утримувалася частина полонених захисників Маріуполя, вночі 29 липня було завдано удару. Вибухи, за інформацією Генштабу ЗСУ, відбулись на території промзони колишньої колонії в спеціально збудованому приміщенні для утримання полонених, виведених з «Азовсталі». Обладнання будівлі закінчилось за два дні до трагедії. У неї одразу ж перевели частину українських захисників.

Головний терорист «ДНР» Денис Пушилін заявив, що загинули 47 людей, понад 85 отримали поранення. Але точна кількість жертв станом на 23 серпня 2022 року досі невідома, адже ні українська сторона, ні ООН, ні Міжнародний комітет Червоного Хреста так і не отримали доступу до військовополонених.

Росія одразу ж звинуватила у інциденті Україну, заявивши, що обстріл було здійснено з реактивних систем залпового вогню HIMARS. Це рішуче заперечили у ЗСУ. Ба більше, за даними української військової розвідки, за вбивством українських героїв стоять найманці з ПВК «Вагнер», які діяли за особистим наказом близького соратника Путіна Євгена Пригожина.

«Головна мета теракту – приховування фактів тотального розкрадання коштів, виділених на утримання українських військовополонених. Відомо, що 1 серпня на об’єкт мала прибути комісія з Москви для перевірки витрат виділених коштів та умов утримання полонених», — доповіли у ГУР МО.

Брехню російського Міноборони спростували і журналісти-розслідувачі CNN: «Розслідування, засноване на аналізі відео та фотографій з місця події, супутникових знімків до і після нападу, а також роботи судово-медичних експертів і експертів зі зброї, прийшло до висновку, що російська версія подій є дуже ймовірною вигадкою. Практично немає шансів, що ракета HIMARS завдала шкоди місцю, де утримувалися в’язні».

Причиною пожежі могла стати взагалі не ракета, а термобарична зброя, вважають у Генеральній прокуратурі України. Таку версію підтримують і західні експерти. За однією з версій, це міг бути російський вогнемет «Шмель», який випускає летку вибухову хмару, що створює вогняну кулю високої теплової енергії на площі кілька квадратних метрів.