За “старим новим” стилем: 6 грудня ми відзначаємо День Святого Миколая разом з Європою

9:28

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

19 декабря, День св\того Николая, Николй, святой, дети, ООН, ЮНИСЕФ, новости, акция,

Українці дискутують, чи варто триматися “геть від Москви” у питанні, коли відзначати православні свята, а тим часом українська церква вирішила: гуляти, так гуляти. У ці тяжкі часи свят для нашого народу, який вже стільки пережив, не може бути забагато, так само, як і примирення та родинного затишку. Зрештою, нам не звикати, адже Нових років у наших людей і так два – “новий” і “старий”. Сьогодні, 6 грудня – День Святого Миколая, як відзначають його християни західної традиції. Святий Миколай здавна вважався опікуном воїнів, мандрівників, студентів, моряків та лучників. Для Миколаєва – він ще й святий покровитель міста.

Коли святкувати Різдво 2022 в Україні?

Митрополит Переяславський та Вишнівський Православної церкви України (ПЦУ) Олександр Драбинко повідомив, що церква може святкувати новорічно-різдвяні свята за обома календарями – Новоюліанським та Григоріанським, передає ICTV.

За словами Драбинка, наразі складно сказати, скільки церков будуть проводити різдвяні служби 25 грудня, або 6 січня. Про це він заявив в ефірі інформаційного телемарафону Єдині новини.

– Статистика буде відома пізніше, але дивлячись на ту активність в інтернеті, як обговорюється це питання, ми можемо сказати, що більшість все-таки дотримуються старого стилю, і воно традиційно для кожного з нас. Хоча хто був в Європі, той, звісно, перейнявся тими традиціями. Я думаю, що якщо відсвяткуємо двічі – нічого грішного в цьому не буде, – зазначає він.

Священнослужитель пояснив, що робити у разі, якщо в одній громаді частина людей хоче відзначити Різдво 25 грудня, а інша частина – 6 січня.

– Знаєте, молитви зайвої не буває. Якщо говорити по-богословськи, то ми Різдво Христове відзначаємо за кожною божественною літургією, яку завершуємо, тобто 365 разів на рік. Ми згадуємо Євангельські події, в яких згадується і Різдво, і Воскресіння, і Голгофа, і Вошестя Господа на небесах, – розповів митрополит.

Багато українців зараз спантеличені, якого числа святкувати День Святого Миколая у 2022 році: 6 чи 19 грудня. На це питання дали відповідь у Православній церкві України. Так, згідно з ПЦУ, датою святкування Дня Святого Миколая Чудотворця залишається 19 грудня. Однак ПЦУ також дозволила святкувати і 6 грудня разом із католицькими країнами.

Виходячи з вищесказаного, християни східного обряду (православні та греко-католики), які дотримуються юліанського календаря, святкуватимуть День Святого Миколая 19 грудня, а ті, хто вшановує григоріанський календар, відзначають свято 6 грудня.

Хто такий Святий Миколай Чудотворець

“НВ” пропонує пригадати життєпис цього святого. Про земне життя Миколи відомо небагато. Народився він на території сучасної Туреччини, приблизно 270 року, а помер 6 грудня 342 року.

З ранніх років Микола служив Богу, був єпископом міста Мири, за що був прозваний Миколою із Миру (Nicholas of Myra). Під час гонінь на християн Миколу ув’язнили, де він провів вісім років. Перебуваючи в ув’язненні, Микола зазнавав тортур, але залишився приймачем християнства. Крім усього, Микола був учасником першого Вселенського Собору, що проходив у 325 році у Нікеї. За повір’ями Микола допомагав бідним та знедоленим дорослим, а дітям таємно підкидав монетки та їжу у черевички, виставлені за двері.

У 10 столітті 6 грудня у Кельнському соборі у день пам’яті Святого Миколая учням церковноприходської школи почали роздавати подарунки та солодощі. Пізніше в німецьких будинках почали вивішувати черевички чи шкарпетки, вірячи, що святий Миколай покладе дітям подарунки. Ці традиції швидко поширилися по всій Європі та дійшли й до наших днів.

Що не можна робити у День Святого Миколая

  • Займатися важкою фізичною працею, ремонтом, рукоділлям (шити, в’язати, вишивати), пранням, прибиранням.
  • Відмовляти тим, хто потребує допомоги, якщо у вас про неї просять — це великий гріх.
  • Лаятися, поганословити, злитися, виплескувати негативні емоції, бажати комусь зла.
  • Допускати бруд і безлад у будинку — прибирати потрібно напередодні.
  • Порушувати Різдвяний піст (їсти м’ясо, яйця, олію, пити молоко). Але у свято можна дозволити собі рибу та морепродукти.
  • Стригти волосся та виконувати інші доглядові процедури.
  • Просити у борг. До свята треба навпаки віддати всі свої борги, щоб не втратити фінансовий успіх на весь наступний рік.

Молитви на День Святого Миколая 2022

Молитва до Святого Миколая на виконання бажань

Великий Покровитель Небесний, помилуй простого смертного, подаруй йому радість у житті, адже не просить він нічого поганого і чисті помисли в душі тримає, щоби твоя доброта пролилася на людину простого і здійснила його надію. Достойний Святий, сотвори чудо, і я буду навіки тобі вдячний прославляти ім’я твоє. Прийми заздалегідь подяку з щирого серця. Нехай ніколи не тьмяніє твоя слава.

Молитва про здоров’я Миколі Чудотворцю

О, всесвятий Миколай, угодниче неабиякий Пане, теплий наш заступник і скрізь у скорботах швидкий помічник. Допоможи мені, грішному й похмурому, у справжньому житті, благай Господа Бога дарувати мені залишення всіх моїх гріхів, які згрішили від юності моєї, у всьому житті моєму, ділом, словом, помислом і всіма моїми почуттями, і під кінець душі моєї допоможи мені, окаянному, благай Господа Бога, всієї тварі Творця, визволити мене повітряних поневірянь і вічної муки, нехай завжди прославляю Отця, і Сина, і Святого Духа і твою милостиву предстальність, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.