Як підготуватися стати донором крові: поради доктора Комаровського

7:45

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Пульсоксикометр, Комаровский, здоровье, прибор, коронавирус, COVID-19, новости

Під час війни в Україні безліч людей, особливо воїнів ЗСУ, потребують донорської крові. Що потрібно знати, як підготується і почуватися, щоб здати кров, Новини.LIVE розповів лікар Євген Комаровський.

— Яка ситуація в Україні із базою донорської крові?

— Кров — це продукт, що псується, не можна здати кров, і щоб вона рік лежала. Кров, яку ви здаєте ы вона не знадобилася, має термін придатності максимум чотири тижні. Потім із неї роблять плазму, альбумін, вона не пропадає.

Завжди на складі є певна кількість крові, тому що ми знаємо поточні потреби. Війна — це така справа, що ніхто не знає, куди прилетить сьогодні і де знадобиться кров. Тому кров потрібна завжди у величезних кількостях, її багато не буває. Тому донорство дуже затребуване. Під час війни кров не буде зайвою, у нас величезна кількість людей з травмами та крововтратами і в тилу, і на фронті.

— Які основні критерії, щоби стати донором?

— Якщо ви йдете здавати кров, по-перше, ви маєте добре почуватися. Якщо ви хворі або у вас вчора був пронос, то чого ви йдете?

Друге — вік. Рекомендується від 18 до 65 років, хоча в різних країнах по-різному. Далі є діапазон, що можуть складати люди, вага яких в діапазоні від 50 кг до 150 кг.

Вважається, що чоловіки мають в організмі великі запаси заліза, тому що вони не мають місячних і не втрачають залізо, тому можуть здавати кров частіше. Але жінки легше переносять, бо чоловіки від крові можуть втратити свідомість. Чоловік може здавати кров п’ять разів на рік, не частіше, а жінка — чотири. У будь-якому випадку, якщо треба, то інтервал між здаванням крові для чоловіка може бути три тижні, а для жінки — чотири.

— Як себе підготувати?

— Найнебезпечніше здавати кров, коли у вас в організмі є будь-який натяк на зневоднення, дефіцит рідини. Коли ви пропотіли, займалися фізичною працею, перенервували, у вас була температура або було дуже спекотно, донором бути не можна.

У будь-якому випадку, коли ви йдете здавати кров, випийте теплого солодкого чаю, солодкого компоту. У багатьох місцях, де здають кров, прям пропонують багато солодкої рідини та якийсь пончик. Це одна з найважливіших умов.

Як правило, якщо ви йдете вперше, то вас на місці обстежать, перевірять головне — вік, вага, самопочуття, відсутність інфекційних хвороб, рівень гемоглобіну.