Виставка “Українські археологи в лещатах тоталітаризму” – у музеї суднобудування і флоту

13:00

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

ВИСТАВКА “УКРАЇНСЬКІ АРХЕОЛОГИ В ЛЕЩАТАХ ТОТАЛІТАРИЗМУ” розпочала роботу у Миколаївському музеї суднобудування і флоту.
Довгий час українська археологія перебувала в умовах жорстокої цензури з боку тоталітарних держав, до складу яких входили українські землі. Тому, як галузь, що впливала на національний наратив та усвідомлення власної ідентичности, мала бути не лише підконтрольною, а й відповідати певній ідеології.
Інструментом тиску на українських археологів були репресії. Вони проявлялися у створенні несприятливих умов для роботи й життя, забороні займатися професійною діяльністю, переслідуваннях за етнічною незалежністю чи за політичними мотивами, ув’язненні, ізоляції у психіатричних лікарнях, таборах та фізичному знищенні. Цинічним проявом тиску стали репресії пам’яти – заборона друкувати наукові праці, вилучення з бібліотек вже опублікованих робіт, неможливість покликатися на них та навіть згадувати імена їхніх авторів.
Виставка присвячена археологам, які попри утиски й репресії проводили дослідження та робили важливі наукові відкриття. Ці люди репрезентують цілі покоління репресованої української археології, яка нараховує десятки чи навіть сотні імен.
В основу виставки лягли матеріали, підготовлені та оформлені Українським інститутом національної памяті.
Експозицію доповнюють археологічні знахідки, документи, фотографії, марки з фондів Миколаївського краєзнавчого музею та Музею суднобудування і флоту, а також сучасні видання про миколаївських археологів.
Віктор Задирака, науковий співробітник музею, проводить авторську тематичну екскурсію по виставці.
Музей працює з 9.00 до 16.30 щодня, крім понеділка.