ВР створила правове поле для націоналізації колишнього “Альфа-Банку”

17:02

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Рада изменила процедуру, новости, процедура, банки, ликвидация, Фонд гарантирования вкладов, вклады, физические лица, финансы, Минфин, ВР, парламент, нардепы

Депутати схвалили законопроєкт, що дозволяє НБУ націоналізувати комерційні банки за певних обставин, зокрема у разі санкції проти їхніх власників. Раніше в НБУ натякали на можливість націоналізації “Сенс Банку” Фрідмана.

Верховна Рада України ухвалила закон про націоналізацію фінустанов, власники яких опинилися під українськими санкціями. За ухвалення в цілому законопроєкту №9107-1 проголосували під час засідання у понеділок, 29 травня, 305 депутатів за мінімально необхідних 226, повідомив в Telegram нардеп від партії “Голос” Ярослав Железняк.

Закон передбачає надання Національному банку повноважень за певних обставин, пов’язаних із застосуванням санкцій до банку та/або власників істотної участі у банку, ухвалювати рішення, зокрема, про заборону підсакційній особі (фізичній та/або юридичній особі) набувати або збільшувати істотну участь в банку, повідомляють “Українські новини”.

Також НБУ може відкликати банківську ліцензію та ліквідувати банк, що не визначений системно важливим, або вивести з ринку системно важливий банк, націоналізувавши його.

При цьому передбачається можливість виведення системно важливого банку з ринку за відсутності у нього ознак неплатоспроможності – у разі застосування до банку або власника істотної участі у ньому блокуючих санкцій.

Під націоналізацію може потрапити банк Фрідмана

Як нагадують “Українські новини”, після початку повномасштабної війни РФ проти України у квітні 2022 року НБУ погодив кандидатуру Симеона Дянкова як довірену особу “Альфа-банку” (Україна), одним з власників якого є російський олігарх Михайло Фрідман. Дянков отримав право голосу за акціями, що належать акціонерам, чия репутація визнана небездоганною. Наразі Дянков у рамках повноважень бере участь в управлінні банком.

У липні 2022 року Альфа-банк (Україна) вирішив перейменуватися на “Сенс Банк”. У березні 2023 Нацбанк повідомив, що отримав листа від потенційного інвестора Сенс Банк, втім не отримав відповідного пакета документів.

Крім того, у березні Національний банк визнав небездоганною ділову репутацію власників істотної участі (акціонерів) в АТ “Сенс Банк” – ABH Holdings S.A. та ABH Ukraine Limited.

Санкції Заходу проти російських олігархів

Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну низка країн, зокрема, ЄС, США та Великобританія запровадили санкції проти російських олігархів. Серед них опинився і Михайло Фрідман, який народився у Львові, і прожив там перші 17 років. Згодом він переїхав у Москву, де створив бізнес-імперію Alfa Group, якій належать “Альфа-Банк”, магазини “Перехрестя” та “П’ятірочка” тощо. Останні роки Фрідман живе та працює в Лондоні. Після того, як Великобританія наклала на нього санкції, заморозивши рахунки, Фрідман нарікав, що не знає як жити.

У грудні повідомлялося, що Національне агентство по боротьбі зі злочинністю Великобританії (NCA) заарештувало “заможного російського бізнесмена” за підозрою у відмиванні грошей. За даними ЗМІ, йшлося саме про Михайла Фрідмана. Водночас у пресслужбі російського “Альфа-банку” спростували інформацію про арешт співзасновника.