Волонтерство на власну кишеню?

10:50

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

З початком великої війни з путінскою Росією багато миколаївців потягнулися до Одеси. Ще місяць тому тільки офіційно в Південній Пальмирі було зареєстровано понад 50 тис. внутрішньо переміщених осіб, насправді ж їх набагато більше. Деякі втратили все: оселю, майно, що було нажито десятиліттями, заощадження і – найстрашніше – близьких людей.

Вже з кінця лютого співчутливі одесити (а в цьому місті й раніше існував дуже потужний волонтерський рух) почали приймати біженців, які тікали від обстрілів та жахів російського окупаційного режиму. Але, як виявилось, щирими були не всі. У будь-якому разі представники миколаївського земляцтва в Одесі звернулися до редакції «ВН»  зі скаргами на одну з таких волонтерок, яка, на їхню думку, наживається на чужій біді.

Неймовірна спритність лежачої хворої

Благодійна організація «Фонд «Еко Планета» вже шість років активно займається громадською діяльністю. В умовах війни фонд також займався допомогою внутрішнім переселенцям.

– Наш основний напрямок – екологія, благоустрій територій, зелені насадження,  – каже президент «Еко Планети» Владислав Явний. – Моя команда працює з єдиною метою – допомагати людям, особливо в умовах війни, коли в Одесі з’явилося багато переселенців. З нами працюють десятки волонтерів, а волонтер, як ви розумієте, – людина безкорислива.

За його словами, ще у березні до нього звернулась одеситка Вікторія Крушковська. Спочатку вона просила допомоги особисто для себе, розповіла, що вона лежача хвора та ще й з малолітніми дітьми. Їй було надано допомогу. А далі вона виявила бажання співпрацювати з фондом на постійній основі. Про її хвороби вже не йшлося. Проте вона відрекомендувалася головою ГО «Наші Черьомушки» та помічником депутата Одеської міськради Сергія Данилюка.

– Я видав їй посвідчення волонтера «Еко Планети» терміном на місяць під конкретне завдання: зустрічати біженців на вокзалі, показувати їм квартири, які підшукав наш фонд, і якщо вони їм підходять, заселяти їх туди за домовленістю з власниками на безоплатній основі, – продовжує В.Явний. – Її також зробили адміністратором групи «Одесса-мама приютит» у Телеграмі.

На цьому функції цієї пані вичерпувалися. Але, як благодійники побачили згодом, сама Крушковська вважала інакше. Почалося з того, що вона замість номерів власників житла почала в чаті вказувати свій телефон. Далі вона стала вимагати зарплату хоча б 10 тисяч гривень та окремий офіс, хоча спочатку йшлося суто про волонтерські засади діяльності.

– Потім почалися взагалі дивні речі, – зізнається очільник «Еко Планети». – До нас стали звертатися переселенці, які стверджували, що за перегляд житла Крушковська вимагала від них гроші, тобто діяла не як волонтер, а як звичайний ріелтор, тільки «сірий», офіційно не зареєстрований. Крім того, посилаючись на посвідчення волонтера «Еко Планети» почала в соцмережах закликати переказувати гроші на якісь незрозумілі рахунки, які до нашого фонду не мають жодного стосунку. І «вишенька на тортику»: коли до неї виникли серйозні питання, вона видалила результати багатомісячної роботи нашої команди у групі «Одеса–мама приютит» і хутко зникла, не повернувши посвідчення волонтера, заблокувавши від мене телефон і не виходячи на зв’язок. Чесно кажучи, я був у тихому шоці: як після цього можна довіряти людям?!

Сьогодні Явний впевнений, що Крушковська втерлася до нього в довіру лише заради користі, думаючи не про реальну допомогу біженцям, які для неї були ходячими гаманцями, а про власні меркантильні інтереси. Для цього їй дуже згодилися посвідчення фонду та його електронна база даних. Ба більше, «Еко Планета» понесла репутаційні втрати: завдяки діям «волонтерки» виходило, що фонд обманює власників житла, які надавали його безкоштовно, та наживається на переселенцях.

Отака спритна пані!

Розлючений очільник «Еко Планети» звернувся до правоохоронців.  Результатом стало кримінальне провадження за частиною 3, ст. 201-2 «Незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв, або безоплатної допомоги», розпочате 21 серпня Малиновським відділом поліції. Фігурантом справи, як ви здогадалися, є Вікторія Крушковська.

Але заявником виявився не тільки Явний. Ще до нього до поліції звернувся відомий миколаївський правозахисник Ігор Блошко, який свого часу сам став жертвою аферистів з тією лише різницею, що то були аферисти у прокурорських мундирах. Втім, це вже зовсім інша історія

З ознаками класичного шахрайства

– В мене багатий життєвий досвід і таких людей я, як-то кажучи, нутром відчуваю, – каже колишній співробітник міліції підполковник, миколаївський правозахисник Ігор Блошко. – Я ретельно розібрався в ситуації і тому про подружжя Вікторію та Сергія Крушковських можу розказати чимало.

Отже, за свідченням Блошка, навесні було створено неіснуючий в жодному українському реєстрі «Штаб Крушковских» – нібито волонтерську структуру. Патронують його депутат Одеської міськради від партії  «Слуга народу», секретар земельної комісії Сергій Данілюк та екс-депутат облради від БПП, співзасновник ГО «Наші Черьомушкі» Андрій Івашов.  В.Крушковська усім розповідає, що є помічником депутата С. Данілюка і керівником ГО «Наші Черьомушкі». Саме Данілюк раніше керував цією громадською організацією, а ще раніше ГО, яке можна назвати «штабом виборців», очолював Андрій Івашов. Після чого вони ставали депутатами. Можливо, що і Крушковська зібралась з часом у політику. Чому б ні, коли є такий плідний бекгрануд?

– Дії Крушковськоі мають ознаки спланованого злочину, і в цьому бере участь депутат Сергій Данілюк, – вважає Блошко. – Саме він у квітні синхронно з нею виклав у Фейсбуці свідоцтво волонтера Крушковськоі і пост про те, що треба їй допомагати хто чим може. Але свідоцтво це було видано з конкретним завданням – зустрічати переселенців на вокзалі і супроводжувати до квартир, які для них знайшов фонд «Еко Планета». На цьому крапка. Завдань по збору коштів, речей, ліків не було. Тож Крушковська використовувала свідоцтво не за призначенням, вводячи в оману довірливих громадян і розпоряджаючись благодійними пожертвами на власний розсуд. Вона не звітувала перед фондом про отримання та розподіл зібраних нею фінансових та інших ресурсів, про цю її діяльність «Еко Планеті» не було відомо взагалі.

Крім того Крушковська є головою ОСББ. Блошко стверджує, що заради поширення інформації щодо нібито волонтерської діяльності, залучення якомога більшої кількості благодійників, у тому числі іноземних, вона використовувала повноваження голови ОСББ. «Добрим» сусідам та окремим ВПО, які допомагали їй, вона видавала кращу і більшу кількість продуктових наборів. Саме так, запевняє співрозмовник, діють класичні шахраї, щоб надалі зловживати людською довірою. Також Крушковська влітку в мікрорайоні організовувала масові заходи, де роздавала продукти миколаївським переселенцям. Керівництво «Еко Планети» про це не знало, вона фондом не звітувала.

– Крушковська демонструвала в соцмережах як вона роздає продуктові набори, тим самим створюючи хибну уяву перед донорами, щоб вони мали бажання надавати фінансову та матеріальну допомогу, – каже Блошко. – Серед таких ФОП «Аврора Мультимаркет», «Plain Compassion Crisis Response», «We stand for Ukrаine», інші структури, церкви, фізичні особи. А для звіту перед ними Крушковська обмежувалась світлинами з наданням проднаборів, тобто фактично проконтролювати як витрачається зібрана допомога було неможливо. Поміж іншим вона підтримує зв‘язки з управляючою одного з супермаркетів «Сільпо», де працює її чоловік. З цім магазином Крушковська укладала різні правочини та домовленості щодо зберігання та розпорядження гуманітарною допомогою, іншого майна з метою отримання прибутку.

Коли було відкрито кримінальне провадження, раптом Крушковська виявилася є ще й одеським представником благодійної організації з гучною «вивіскою» «Комітет боротьби з корупцією в державних та правоохоронних органах влади України». Погодьтеся, дуже дивна назва як для благодійної структури, не кажучи вже про те, що «правоохоронні органи влади України» з юридичної точки зору – суцільна нісенітниця.

Крім того, за твердженням Блошка, перед працівниками поліції Крушковська плуталася у показах: то вона діяла від ГО «Наші Черьомушкі», то від «Еко Планети», то особисто від себе. Така собі незрозуміла «мішанина». Цей прийом, каже екс-правоохоронець, також використовують шахраї, щоб заплутати, затягнути слідство та завести його в глухий кут. Пам’ятаєте мініатюру Аркадія Райкіна про «увімкнути дурочку», де контрагентів завалювали абсурдними повідомленнями на кшталт: «Кури здохли, надсилаймо телескоп».

В омані чи «в долі»?

Зрозуміло, що всі ці дивні речі привели нас до депутата Одеської міськради, секретаря постійної депутатської комісії із земельних питань Сергія Данилюка, з яким Крушковська вочевидь пов’язана. Кореспондент «ВН» навіть прибув до нього на заздалегідь анонсований депутатський прийом, але депутат, пославшись на зайнятість, запропонував зустрітися за декілька діб. Зі свого боку, оскільки треба було повертатися до Миколаєва, журналіст запропонував надіслати письмові відповіді на свої питання.

Але чекати цих відповідей довелося тижнями. Врешті їх суть звелася до того, що про конфліктну ситуацію між Крушковською та «Еко Планетою» депутату невідомо, те, що його помічниця є фігурантом кримінального провадження депутата не цікавіть («у зв’язку з великим завантаженням громадської діяльності», – так сказано у наданій відповіді), та й взагалі «якщо дійсно мала місце протиправна поведінка будь якої сторони, то вирішення цього питання відноситься до компетенції правоохоронної системи та правосуддя». Ні, ну тут все правильно, сперечатися, насправді немає з чим. Але…

Але якось не дуже зрозуміло, нащо тоді пан депутат на сторінці у Фейсбуці пропагував Крушковську саме як волонтера «Еко Планети» – фонду, який вона обвела навкруги пальця. Тому кореспондент «ВН» вирішив поспілкуватися з ним ще раз – по телефону.

– Посвідчення (волонтерське посвідчення від «Еко Планети» – авт.) Крушковської я бачив особисто, воно було чинне… Підстав вважати, що воно було недійсним або фальшивим у мене на той момент не було, – пояснив Данилюк.

– Але зараз ви розумієте, що тоді, у квітні, пані Крушковська фактично ввела вас у оману?

– Я не вважаю, що на той момент мене ввели в оману. В мене була мета інша: освітити діяльність людей, які, незважаючи нінащо, мають сили допомагати у ці скрутні часи.

Ось тобі бабця і Юр’єв день! Керівник «Еко Планети» прямим текстом заявляє, що видане ним посвідчення використовувалося Крушковською не за призначенням, не для волонтерської діяльності як такої, а заради отримання користі. І тоді, як не крути, виходить, що депутата Данилюка Крушковська використала у своїх корисних цілях, як кажуть, втемну. Але він вперто вважає, що вона не вводила його в оману. А якщо вона його не оманювала, то виходить, він з самого початку знав правду про заробітчанство під виглядом волонтерства?

Звісно, це лише припущення, але у будь-якому разі якось ця ситуація дивна, якщо не сказати більше…

Громадський діяч залягає на дно

«ВН» намагався взяти коментар у слідчої, яка веде вказане вище досудове провадження. Але, як не важко було здогадатися, ми отримали цілком законну відмову з посиланням на таємницю слідства.

І тоді, за всіма канонами журналістського розслідування з використанням методу генерального інтерв’ю, залишилося поспілкуватися з самою Крушковською.

Проте телефонна розмова з нею виявилася дивовижно короткою:

– Пані Вікторія, ми можемо поспілкуватися?

– Ні, не можете.

– Чому?

– Бо я хворію.

– А коли вам можна буде зателефонувати?

– Ніколи. Я не даю інтерв’ю, – відповіла Крушковська і вимкнула телефон.

Взагалі якось дивно. Скажімо, ти – волонтер, голова громадської організації, громадський діяч. А громадські діячи, як відомо, завжди прагнуть публічності, вони самі штурмують студії та редакції, вигадують що завгодно, щоб стати ньюсмейкерами. І якщо така людина навпаки починає «шифруватися» від медіа, це перша ознака того, що з нею щось не те, або вона не та, за кого себе видає.

Дали. Ти – публічна особа, яка опинилася у неоднозначній ситуації. До тебе звертається журналіст, а отже в тебе є можливість пояснити свої дії, відзвітувати перед громадськістю за свою діяльність, звісно, якщо вона була волонтерською, а не шахрайською. Ми, наприклад, припускали, що пані Крушковська скаже приблизно таке: «Справді, я збирала гроші готівкою та на власні картки. Але не для себе – для нужденних. І я готова оприлюднити звіт про те, як я їх використала».

Але ж ні – жодного слова окрім «Я не даю інтерв’ю».

Більше сказати нічого. Можна лише сподіватися, що слідство йде у вірному напрямку і всі крапки в цій справі розставлять правоохоронні органи та суд. Принаймні в цьому депутат Данилюк точно був правий.

Станіслав Козлов.