«Вірні завжди»: сьогодні в Україні відзначається День морської піхоти

13:23

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

ЗСУ, ВСУ

Сьогодні, 23 травня, Україна відзначає День морської піхоти — в цей день у 1918 році гетьман Павло Скоропадський видав указ по Морському відомству Про початок формування бригади морської піхоти у складі трьох полків для несення служби.

З 2014 до 2017 року свято відзначалося 16 листопада — його встановив своїм указом 31 березня 2014 року на той момент в.о. президента України Олександр Турчинов.

Тоді свято було приурочене до дати затвердження та складання першої присяги морських піхотинців у 1992 році.

23 травня 2018 року президент Петро Порошенко скасував указ Турчинова і переніс День морської піхоти на 23 травня, щоб відзначити на державному рівні сторіччя Української революції початку XX століття.

23 травня 2018 року на честь століття створення морської піхоти в Україні українські морські піхотинці у низці міст урочисто змінили берети з чорних на блакитні.

Девіз української морської піхоти — «Вірний завжди!».

Морська піхота України у війні з Росією

З перших днів російського вторгнення українські морські піхотинці залучені до бойових завдань на найскладніших ділянках оборони України, переважно у південних областях.

Так, 36-а окрема бригада морської піхоти ЗСУ імені контр-адмірала Михайла Білинського героїчно обороняла Маріуполь, згодом витримуючи разом з іншими українськими підрозділами облогу Азовсталі. Сергій Волинський (Волина), в.о. командира 36-ї бригади, став одним із символів незламності Маріупольського гарнізону.

Ще на початку квітня 2022 року Генштаб ЗСУ присвятив окрему заяву морпіхам, які на той момент вже 45 діб тримали оборону Маріуполя, хоча «більшість військових підручників кажуть, що підрозділ, який обороняється в повному оточенні, може витримати в сучасному бою не більше тижня». Тоді в Генштабі розповіли про кілька прикладів героїзму піхотинців у Маріуполі:

  • молодший сержант М. керував снайперською групою, що успішно виконала бойове завдання зі знищення снайперів та групи прикриття противника. «Тільки за тиждень їм особисто було знищено 10 рашистів та 8 поранено. Крім того, морський піхотинець виявляв розташування зброї та техніки супротивника, швидко та точно надавав координати, що дозволяло вогневими засобами придушити вогонь супротивника та припинити обстріл позицій морських піхотинців», — розповіли у Генштабі.
  • лейтенант В. записав на свій рахунок кілька знищених ворожих танків. «Зокрема, морський піхотинець 6 березня 2022 року на околицях Маріуполя під час бою, незважаючи на близьку відстань та небезпеку потрапити під ворожий обстріл, пострілом з РПГ-7 знищив ворожий Т-72. 29 березня 2022 року лейтенант В. під час бою в Маріуполі знищив ще один ворожий танк Т-72 разом із екіпажем, цього разу застосувавши NLAW».

Морпіхи разом із бійцями полку Азов, прикордонниками та іншими побратимами захищали Азовсталь до 20 травня 2022 року. Того дня Волинський та інші командири останніми залишили оборонний рубіж після евакуації всіх підлеглих.

Наразі командир перебуває у Туреччині, куди був інтернований 21 вересня 2022 року після обміну полоненими.

Новим командиром 36-ї бригади став Віктор Сікоза. Під його керівництвом оновлена бригада брала участь у визволенні Херсонської області восени 2022 року.

Морпіхи успішно “денацифікують” російських горе-завойовників.

Командувач морської піхоти Військово-морських сил ЗСУ Юрій Содоль радить російським військовим тікати або здаватися. Він обіцяє: українські морські піхотинці продовжуватимуть знищувати окупантів — «методично, планово, щодня».

Командувач морської піхоти Юрій Содоль (Фото: Генштаб ЗСУ/Facebook)
Командувач морської піхоти Юрій Содоль / Фото: Генштаб ЗСУ/Facebook

«Поки не пізно, біжіть, повертайтеся до своїх „марусьок“ чи здавайтеся в полон, інакше на вас чекає доля добрива на чужій землі, чорний пакет чи інвалідність, ось ваше „щасливе“ майбутнє. На відміну від вас, ми знаємо, за що боремося, ми єдині, моноліт. Наша мета — звільнення всіх територій України. І ми зробимо все, щоб синьо-жовтий прапор знову майорів у всіх містах Донбасу та Криму», — наголосив він.