В Україні стартувала програма з заміни ламп розжарювання на LED-лампи

11:16

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Лампочки

В Україні почала діяти програма, метою якої є зменшення навантаження на енергосистему завдяки заміні ламп розжарювання на енергоощадні LED-лампи. Тепер українці можуть обміняти 5 своїх старих ламп розжарювання на стільки ж LED-ламп.

Всеукраїнську програму підтримала Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Передбачається, що масова заміна звичайних ламп на енергоощадні знизять споживання електроенергії на 7-10% в моменти пікового навантаження на енергосистему.

Програма реалізується Міністерством економіки, Мінцифри та Укрпоштою за підтримки Євросоюзу. Вона має стати одним з інструментів енергоефективності, які дозволять енергосистемі вистояти під час кризи та забезпечать баланс енергоспоживання. За підрахунками, якщо українці встановлять вдома отримані лампи, ефект від заміни становитиме від 0,7 до 1,5 ГВт економії в часи пікових навантажень.

«Для нас як для Уряду було важливо забезпечити системну боротьбу з енергокризою. Ця задача включає кілька інструментів. Перший, звичайно, імпорт електроенергії з ЄС. Другий – той, до якого може долучитись кожен українець. Це програма безкоштовної заміни ламп розжарювання на енергоощадні LED-лампи для населення. В нас дуже амбітна мета – надати українцям безкоштовно 50 млн лампочок. 30 млн вже надав ЄС, ще 5 млн – уряд Франції. Заміна 50 млн ламп дозволить заощадити близько 1 Гвт електроенергії», – заявила Перший віцепрем’єр-міністр – Міністр економіки України Юлія Свириденко.

Вона додала, що у відділеннях Укрпошти вже знаходиться понад 6,5 млн ламп, а до кінця лютого в Україну в рамках програми надійде 20 млн ламп. Обмін ламп розжарювання на нові світлодіодні LED лампи проходитиме поетапно в усіх регіонах. На першому етапі через найбільший ефект економії забезпечуватимуться обласні центри, а також Краматорськ, Покровськ та Кривий Ріг. Далі лампи з’являться у поштових відділеннях райцентрів, а до кінця лютого мають надійти й до найменших сіл.

До обміну приймаються справні лампи розжарювання. Обмін відбуватиметься у два способи – з попереднім замовленням і без нього. За посиланням можна знайти інструкцію, як це зробити. Якщо попередньо зробити замовлення ламп через Дію, то вони гарантовано очікуватимуть у відділеннях Укрпошти п’ять робочих днів після отримання підтвердження з мобільного застосунку Дія. Якщо за цей час замовник не обміняє лампи, заява анулюються.

Щоб подати заяву на обмін в Дії, потрібно авторизуватися, обрати у розділі з послугами «Обмін лампочок», вказати номер телефону та зручне відділення Укрпошти, а також тип та кількість LED-ламп. «Протягом року команда Мінцифри запускає в Дії найактуальніші сервіси, щоб українці могли отримати їх в кілька кліків, а не витрачати час на походи в держоргани та черги. Відтепер у застосунку Дія українці зможуть подати заявку на безоплатний обмін п’ятьох старих ламп розжарювання на п’ять енергозберігаючих LED-ламп, а потім отримати їх у відділенні Укрпошти», – говорить віцепрем’єр-міністр — Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

Також обміняти лампи у відділеннях Укрпошти можна без реєстрації. В такому випадку лампи обміняють лише за їх наявності. «Укрпошта, маючи найширшу мережу відділень, дає можливість долучитися до програми кожному громадянину», – додає гендиректор Укрпошти Ігор Смілянський.

Утилізація старих ламп здійснюватиметься відповідно до правил та міжнародних норм.