Українцям перерахують зарплату: кому та скільки додадуть і якою має бути мінімалка

12:41

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

В Україні 2023-го більшість роботодавців заявили про плани підвищити заробітні плати. Розраховувати на значну надбавку не варто, а перерахунок очікується в межах від 5 до 20%. Водночас рішення підняти зарплати військовим, які перебувають у тилу, заморозили. Про те, як і кому можуть перерахувати зарплати в Україні, пише OBOZREVATEL.

Якими мають бути зарплати, щоб компенсувати ріст цін

В Україні і до повномасштабної війни мінімальна заробітна плата не забезпечувала вартість мінімально необхідного переліку товарів та послуг.Проблема бідності серед тих, хто працює, зараз значно погіршилась. Минулого року мінімальна зарплата зросла всього приблизно на 3% (на 200 грн) до 6700 грн.

У 2023-му мінімалку переглядати не будуть. Проте кумулятивний рівень росту цін за 2022-й та 2023-й (враховуючи прогноз НБУ) складе 45,3%. Тобто мінімальна зарплата мала б становити 9444 грн для того, щоб компенсувати подорожчання товарів та послуг. Щоправда, рівень фактичного прожиткового мінімуму для працездатних (що має бути не більшим за мінімальну зарплату) Мінсоц перестав публікувати з лютого 2022-го. Тому оцінити, якою має бути мінімальна зарплата, важко.

У Європейському Союзі рекомендують своїм країнам встановлювати мінімальну зарплату на рівні не менш ніж 60% середньої. Якби таку практику використали б і в Україні, мінімалку треба було б встановити на рівні близько 9,6 тис. грн (що фактично б допомогло компенсувати інфляцію). Тепер, щоб мінімальні зарплати наздогнали інфляцію, знадобиться три-чотири роки за умови закінчення війни.

Дані щодо середньої заробітної Держстат публікувати перестав. Кадрові портали, які орієнтуються на заробітні плати в розміщених вакансіях, публікують цифру в 16-17 тис. грн (у столиці – близько 24 тис. грн). Проте, далеко не всі вакансії публікуються на спеціалізованих порталах, крім того, роботодавці не завжди вказують заробітні плати.

Що буде із зарплатами до кінця 2023-го

У роботодавців немає достатньо коштів для того, щоб провести масове підвищення зарплат, пропонувати високі зарплати новим співробітникам, розповідає Наталія Слинько, представниця grc. “Ті, хто має досвід, завжди очікують більші зарплати”, – розповідає вона.

Експертка ринку праці Тетяна Пашкіна зазначає: зарплати будуть підвищувати нерівномірно. Ті співробітники, від яких залежить робота підприємства, мають шанс на значне підвищення. Решті підвищувати зарплати можуть на невеликий процент і за бажанням. Можливості масово підвищити зарплати всім немає.

У різних опитуваннях до 60% роботодавців заявили про те, що збираються підвищувати зарплати.Передусім, ріст буде в тих галузях, від яких залежить відновлення України. Серед них медицина, енергетика, будівництво, військово-промисловий комплекс, агропромисловий комплекс. Роботодавці слідкуватимуть за тим, щоб їхні зарплати залишались конкурентними. Завдання – зберегти колектив.

Підвищувати зарплати планують у межах 5-10% (згідно з результатами опитування Osoba). Із зарплатою у 20 тис. грн можна очікувати на надбавку в розмірі всього 1-2 тис. грн. Проте для деяких співробітників надбавка може бути більш суттєвою.Близько 14% роботодавців планують підняти зарплати до 20%.Тобто із зарплатою в 20 тис. грн надбавка може бути на рівні 4 тис. грн.

Що буде із зарплатами військових

Ще кілька місяців тому доплати до зарплат військовим, які перебувають у тилу, в розмірі 30 тис. грн скасували. Потім у Раді ухвалили закон гроші повернути, але одразу зареєстрували законопроєкт про скасування такого рішення. Як пояснює заступник голови Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк, для повернення доплат потрібно близько 150 млрд грн.

Таких коштів немає.У законопроєкті пропонували обмежити зарплати на держпідприємствах, в органах влади в розмірі до 67 тис. грн на місяць. Проте, це жодним чином не компенсує витрати в 150 млрд грн. До того ж, співрозмовники OBOZREVATEL в уряді кажуть: таким обмеженням також незадоволені.

Знайти топменеджера в банк чи на велике підприємство із зарплатою в 67 тис. грн буде важко. Це популярне рішення, але воно не допоможе ані заощадити бюджетні кошти, ані розвивати корпоративне управління в в державних компаніях. Чи повернуть доплати, наразі сказати важко. Як зазначає Железняк, таке рішення навряд чи підтримає Кабмін, бо вони ж і ініціювали скасування 30 тис.