Україна може отримати космічні суми: ЄС та США хочуть передати заарештовані активи РФ

14:50

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

ЄС та їхні союзники розробляють юридичний механізм передання Україні заарештованих активів РФ. Політичне рішення вже ухвалене, тепер політики разом з урядами мають узаконити можливість його реалізувати. І якщо активи агресора буде передано Україні, це стане наймасштабнішою інвестицією за всю історію країни та може спровокувати швидке відновлення економіки й дати їй потужний поштовх.

Про те, як і скільки грошей може отримати Україна, пише  OBOZREVATEL.

Тільки в ЄС сума заморожених активів становить понад 300 млрд євро, заявив російськомовному телеканалу RTVI голова Євроради Шарль Мішель. Це і майно наближених до путінського режиму олігархів, і резерви Центробанку РФ. А масштаби дивують навіть європейських чиновників.

І йдеться не лише про майно олігархів. Наприклад, російський пропагандист Володимир Соловйов до повномасштабної війни витратив 8 млн євро на дві розкішні вілли в Італії. Його нерухомість заарештували, тепер Соловйов заробляє на нову нерухомість: проводить годинні ефіри, проклинає Захід, хвалить Путіна і закликає завдати ракетного удару по Німеччині.

І таких як Соловйов – сотні й тисячі. Російські чиновники, співробітники держканалів, адміністрації Путіна, наближені до нього бізнесмени всі як один вважали за необхідність придбати нерухомість у найдорожчих куточках ворожого ЄС. Навіть колишня дружина Путіна Людмила не змогла встояти: купила вілли у Швейцарії, Франції та Іспанії. Раніше колишня перша леді РФ зізнавалася, що ніколи не працювала. Але розлучення та поділ майна з людиною, яка вважає бюджет РФ своїм особистим банківським рахунком, дозволило їй скуповувати нерухомість на мільйони євро.

За оцінками українського Мін’юсту, заарештовано активів Центробанку РФ на 300 млрд євро. Загальна сума, в яку входять рахунки компаній та олігархів, може досягати 1 трлн доларів. Щоправда, точні оцінки ніхто не озвучить. І якщо в ЄС є Єврокомісія, яка може збирати й аналізувати дані, то у випадку з іншими країнами (Японія, Канада, США, Швейцарія та десятки інших) – загальних цифр ніхто назвати не може.

“ЄС відкриває можливість конфіскувати активи. Спочатку це політичне рішення, потім має бути юридична причина, наприклад, воєнні злочини. Має бути формулювання, яке відповідає міжнародному праву”, – розповів радник глави Офісу президента Тимофій Милованов.

В ЄС саме працюють над тим, щоб створити юридичний механізм компенсації та передання активів. І головна проблема полягає саме в тому, що такої процедури немає. Хороша новина: політичне бажання забрати й передати Україні є. Європейський Союз уже взяв на себе зобов’язання відновити Україну. Наразі це не юридичні, але політичні гарантії. І значно легше отримати схвалення європейців на те, щоб відновити Україну не за рахунок їхніх податків, а за допомогою того, що забрали у самого агресора.

За кількістю заарештованих російських активів із ЄС можуть позмагатися США. Вони заморозили близько 330 мільярдів доларів. І наразі також розглядають варіанти передання цих грошей Україні. На заваді, як вважає американський політтехнолог Джейсон Смарт, може стати визнання Росії країною спонсором-тероризму. Мовляв, у такому разі імунітету РФ не матиме, і через суди їхні гроші можуть забрати постраждалі від агресора компанії або фізособи. Тоді Україна не отримає всю суму.

Економіст Михайло Кухар вважає, що інвестиції такого масштабу можуть стати революційними для України. Країна ще ніколи не отримувала таких вливань. У  Кабміні розповідають: є “поганий” та “хороший” варіант для України. Якщо в ЄС умовно ухвалять закон, який дозволить передавати активи РФ Україні без судів, це може призвести до низки позовів до європейських судів із боку російських олігархів. Але Україна може порівняно швидко отримати свої гроші.

Якщо ж стягувати гроші Україні доведеться через суди, процедура може затягнутися на довгі роки, а суди можуть зайняти позицію як жертви, так і агресора. Загалом можливість отримати активи РФ – реальний спосіб одержати репарації.

Змусити Росію платити за відновлення України добровільно буде дуже складно. А ось зробити це примусово партнери України здатні.