Україна без диму: як депутати посилили антитютюнове законодавство?

12:37

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

антитютюнове законодавство, вейп, Верховна Рада, Закон, куріння, паління, тютюн, новини, парламент, Україна, штрафи

Щороку 85 тисяч українців помирають через хвороби, спричинені палінням. Це рівнозначно тому, що з карти зникне місто розміром із Конотоп. Поява електронних сигарет ситуацію не покращила, а навпаки, зробила куріння більш модним та доступним. Щоб зупинити епідемію куріння новомодних айкосів та вейпів, Верховна Рада посилила антитютюнове законодавство, прирівнявши ці вироби до звичайних цигарок. Що зміниться і чому це важливо, розповідає Центр громадського моніторингу та контролю.

Куріння вбиває

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), кожна п’ята людина на планеті вживає тютюн – 36,7% чоловіків та 8% жінок. Щороку понад 8 мільйонів людей помирають від хвороб, спричинених курінням.

Щоб подолати епідемію куріння, у 2003 році ВООЗ розробила Рамкову конвенцію щодо боротьби з тютюном. Її ратифікувала 181 країна, зокрема й наша. Учасники конвенції мають боротися із курінням на державному рівні. Зокрема, Україна зобов’язалася скоротити кількість курців до 15% у 2025 році.

Перші кроки були зроблені в 2005 році, коли держава заборонила продаж цигарок неповнолітнім, а на пачках з’явився напис «Куріння вбиває». У 2012 році незаконними стали куріння у громадських місцях, а також реклама тютюну. У текстове попередження на цигаркових пачках додали картинки із наслідками куріння.

– Ці заходи призвели до зменшення поширеності куріння та кількості курців. У нас є глобальне дослідження 2010 року та 2017-го. За цей період поширеність куріння серед дорослого населення в Україні знизилася приблизно на 20%. Поширеність куріння серед дітей 13-15 років також знизилася на 20%, – розповів фахівець ВООЗ Андрій Скіпальський.

Однак із появою нових засобів куріння ситуація погіршилася. Електронні сигарети з різноманітними смаками та кольоровим димом стали привабливими для підлітків, і за 2020 рік кількість молодих курців зросла у чотири (!) рази.

Європейське опитування учнів показало, що 20% дітей 13-15 років курять електронні сигарети. Понад 70% школярів вважають їх безпечними. Але медичні дослідження свідчать, що вони шкодять здоров’ю не менше, ніж звичайні цигарки.

Вейпи та айкоси – теж сигарети

Зупинити епідемію електронних цигарок покликаний законопроект №4358, який Верховна Рада ухвалила 16 грудня 2021 року.

– Головна мета – захистити та вберегти нашу молодь від маркетингових технологій виробників тютюнових виробів та курильних пристроїв, – прокоментував документ голова парламентського Комітету з питань здоров’я Михайло Радуцький.

Серед основних нововведень закону – заборона куріння пристроїв для нагрівання та електронних сигарет у всіх громадських місцях (школах, лікарнях, офісах, спорткомплексах, кафе та ресторанах тощо) та їх продаж неповнолітнім. Крім того, не можна буде продавати сигарети (звичайні та електронні) зі смако-ароматичними добавками.

– На останніх секундах мені вдалося збити три дуже шкідливі поправки! І повернути норми щодо заборони тютюнових виробів зі смаками та ароматами. Адже 80% підлітків починають палити ароматизовану смакову електронну сигарету. Треба припинити це – заради наших дітей, – наголосила одна з ініціаторів законопроекту Ольга Стефанишина.

Будь-яка реклама – незаконна

Згідно з документом, незаконною стає будь-яка реклама електронних пристроїв для куріння або тютюнових виробів для електронного нагрівання (ТІЕН). Заборонено спонсорство чи стимулювання продажів цих товарів, у тому числі й у соцмережах. Пакування електронних сигарет, рідин та заправних контейнерів повинні маркуватися, як і всі тютюнові вироби. Більш того, загальні вимоги до маркування сигарет посилюються.

Пачки з сигаретами матимуть загальне (50% площі пачки) або комбіноване (65% площі пачки з обох боків) медичне попередження про шкоду куріння та інформаційне повідомлення. Загальне медичне попередження складається з тексту: “Куріння вбиває – кидай курити зараз”; інформаційне повідомлення виглядатиме як: «Тютюновий дим містить понад 70 речовин, здатних викликати рак». Комбіноване медичне попередження складатиметься з тексту та зображення хвороб, що викликаються курінням.

Пачки з електронними сигаретами, заправними контейнерами та рідинами матимуть один із двох варіантів текстів: «Цей виріб містить нікотин – речовину, яка викликає сильну залежність. Не рекомендується для вживання некурящими» або «Цей виріб містить нікотин – речовину, яка викликає сильну залежність». На інших видах курильних пристроїв також будуть відповідні попередження.

Штрафи порушникам

Закон встановлює штрафи за продаж тютюнових виробів неповнолітнім та продаж цигарок поштучно у розмірі 1020 грн. За повторне порушення протягом року штраф зросте до 10 200 грн. За розміщення або куріння кальяну, тютюнових виробів, електронних сигарет, ТІЕНів у приміщеннях та громадських місцях доведеться сплатити штраф 1000 грн. У разі повторного порушення – 10 000 грн.

За куріння кальяну, тютюнових виробів, електронних сигарет або ТІЕНів у кафе, барах чи ресторанах власників штрафуватимуть на 3000 грн., а у разі повторного порушення протягом року – на 15000 грн.

За рекламу тютюнових виробів передбачено штраф 30000 грн., а у разі повторного порушення протягом року – 50000 грн. «за кожен факт реклами на окремому рекламному носії або кожний окремий захід з метою стимулювання продажу тютюнових виробів».

Закон набуде чинності через 18 місяців із дня опублікування. Ініціатори документа сподіваються, що законодавчі зміни допоможуть зменшити кількість курців в Україні. Адже безпечного куріння не існує.