«Паперове Різдво» та диво-янголи від Олени Маркітан

19:29

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

«Паперове Різдво», Маркитан, выставка, Николаев, новости, культура, новини, виставка, Маркітан, Миколаїв

Олена Маркітан – викладач Миколаївської дитячої школи мистецтв. Понад 10 років тому вона почала знайомити городян зі своїми чудовими авторськими ляльками, що їх показує на різних виставках. Лялькове сімейство росте, поповнюючись міфологічними персонажами, янголами та іншими образами.

Напередодні Нового року у бібліотеці-філії №18 ЦБС ім. Марка Кропивницького відкрилася виставка “Паперове Різдво”. На ній представлено 12 ляльок-янголів та 15 витинанок на теми Різдва. Ажурні паперові композиції виконані викладачем та її учнями. Особливо вражають великі різьблені панно Олени з паперу: їхня висота — 2 метри!

Білі добрі янголи, які служать Богові та людині, створені автором за людською подобою. Кожен – зі своїм характером, внутрішнім світом, емоціями: є сумний янгол, є задумливий чи споглядальний, чи життєрадісний… Кілька янголів мають підсвічування зсередини – це внутрішнє світло випромінює тепло, символізуючи енергію Сонця.

— Після виставки у бібліотеці ми зрозуміли, що святкуємо не просто Новий рік та Різдво, а День народження Всесвіту. Таке враження справляють великі витинанки, які — як двері до храму самої Матері Природи і Батька Космосу. Ну і, звичайно, казкове і загадкове — янголи, ці посланці з небес, які ось-ось вручать комусь долю, — і саме тому, кому янгол шепне: «Ти не знав, що я є?» – поділився враженнями керівник миколаївського видавництва «Яслав» Юрій Ковальський.

Виставка стала приводом для цікавого спілкування. На зустріч із прекрасним прийшли багато вітовчан, представники громадської організації «Вітовське українське товариство» на чолі з керівником Віктором Мніхом, вихованці гуртка «Школа журналістики» Дитячого центру позашкільної роботи Корабельного району (керівник гуртка Марія Полупанова).

Бібліотека №18 добре відома у Миколаєві: знаходиться вона у Корабельному районі і сьогодні є одним із головних центрів культурного життя витівчан. Гостинний колектив бібліотекарів та завідувачка Лілія Полковниченко завжди раді допомогти в організації заходів «на своїй території».

Коли управління культури порушило питання необхідності створення філій дитячої художньої школи у віддалених районах міста, Олена Маркітан була першою, хто набрав групу дітей для занять. Уроки відбуваються у бібліотеці, де є добрі умови для викладання. І мистецькі виставки відкриваються відразу – наприклад, у вересні Олена Миколаївна показала свою «лялькову» виставку «Сни Чорноморських лиманів».

На грудневій зустрічі Олена розповіла присутнім про себе та свою сім’ю. Вона приїхала до Миколаєва у 1982 році, і з того часу – ось уже 40 років – постійно живе у Корабельному районі, зараховуючи себе до дружної громади витовчан. Коли познайомилася з біографією Богоявленська – до глибини душі перейнялася найбагатшою історією міста. Миколаївські краєзнавці, історики знають, як захоплено богоявленці вивчають, як активно збирають сторінки минулого та дбайливо зберігають свою історію! “І я сьогодні – частина цієї історії”, – говорить Олена.

Родина Маркітан – династія художників. Її голова Віталій Митрофанович Маркітан був карбувальником, різьбяром по дереву та кістці, живописцем, членом творчого об’єднання «Прибужжя». Син народного майстра – Олексій Віталійович Маркітан (1959-2017) відомий в Україні та за її межами як художник – класик українського мальовничого постмодернізму.

Олена, дружина Олексія, обрала викладацьку діяльність та свій оригінальний шлях у творчості, у декоративно-ужитковому мистецтві. По батьківському художньому шляху пішла їхня дочка Олександра.

Є в житті Олени Маркітан ще одне захоплення: «Я до всього – ще й «домашній видавець». Якось її учні отримали творче завдання створити витинанки на основі народних прислів’їв. Дитячі роботи виявилися настільки хорошими, що вчитель зібрала їх у невелику збірку – вийшла книжка, надрукована вдома на принтері. А через 3 роки з’явилися «Українські народні загадки», виконані в тій же техніці, але вже надруковані в друкарні. Ці незвичайні видання викликають велику цікавість у різних поколінь учнів «художки». Олена показала ці книжки гостям на зустрічі.

Ще одне цікаве авторське видання – календар «Пори року в Україні», для створення якого вона використала фотографії своїх ляльок із «української серії». Фоном для знімків послужили репродукції картин Архипа Куїнджі, Михайла Божого та інших українських художників.

Ось така вийшла різнопланова, масштабна зустріч напередодні Нового року, куди не випадково прийшли юні гуртківці-журналісти. Все, що вони побачили та почули на відкритті виставки, буде викладено у дитячих газетних статтях.

І насамкінець – слово Лілії Полковниченко.

— Ляльки-янголи Олени Миколаївни не мають іншої філософії, крім любові. Вони спускаються, приносять зверху відлуння милосердя та шепотіння любові, бо божественне, що виходить від Господа, є добром любові та правдою віри. Янголи є янголами і є небом у мірі, в якій вони отримують добро і правду від Господа, яку несуть у душі всіх, хто матиме змогу побачити дивовижні роботи майстрині у бібліотеці.

Наталія Христова.