МИХАЙЛО ЗОЛОТУХІН: Бюджетні слухання. Важливий голос кожного миколаївця.

10:06

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Михаил Золотухин

18 грудня в Миколаєві уперше пройдуть громадські слухання за проектом бюджету Миколаївської міської територіальної громади на 2022 рік. У ці передноворічні дні неминуче спадає на думку порівняння міської казни з сімейним бюджетом: у усіх членів сім’ї є власні побажання, а грошей, як відомо, ніколи не буває досить. Як би не розподілилися у результаті статті витрат на закриття боргів по комуналці і на “смаколыки” до святкового столу, важливе одне – щоб усі члени сім’ї були в цьому процесі рівноправні і розуміли, куди йдуть гроші.

Це перший прецедент в історії Миколаєва, коли проводяться громадські слухання саме з питань міського бюджету і до його прийняття. Це унікальна можливість для активних і розумних миколаївців запропонувати свої поправки в текст самого бюджету, в пріоритети бюджетної політики. Усі пропозиції, подані в період до слухань і безпосередньо під час заходу, будуть розглянуті і враховані при прийнятті Бюджету-2022.

Кожен житель Миколаєва може взяти участь в слуханнях безпосередньо в сесійному залі Миколаївської міськради, маючи при собі паспорт і ковідний сертифікат, або підключившись в Zoom – цей захід комбінованого формату. В ході слухань очікується офіційний виступ департаментів фінансів, заступника міського голови, членів оргкомітету. Очікується присутність головних розпорядників бюджетних коштів. Дадуть слово і жителям Миколаєва, у кожного буде можливість вступити в професійну дискусію за основними параметрами бюджету.

Ця робота продовжиться і після прийняття бюджету: у нас є план проведення наступних масштабних слухань, присвячених вже ефективності бюджетного процесу, приблизно в січні-лютому. У цей період формуватимуться паспорти бюджетних програм, проходити їх деталізація. Бюджетний процес безперервний, це цілорічний цикл, і більше того, має бути сформований бюджетний прогноз на 3 роки. Крім того, є довгострокові плани соціально-економічного розвитку, і бюджетні документи також мають бути приведені у відповідність з ними.

До цього завдання – провести слухання саме до прийняття бюджету на сесії – ми йшли крок за кроком, системна робота тривала близько 7 років. Але коли до влади нарешті вдалося достукатися, усі сторони спрацювали досить швидко, за два місяці. У жовтні 2021 року 14 громадських організацій Миколаєва, що входять в Експертно-громадську раду виконкому Миколаївської міськради, скористалися процедурою громадських слухань, зібрали підписи і ініціювали проведення в Миколаєві громадських слухань “З питань ефективності, прозорості та передбачуваності бюджетного процесу за 2019-2024 рр”. Серед іншого, саме там було вирішено: міський бюджет на 2022 рік повинен пройти публічне обговорення з широким колом миколаївців. При активній позиції Експертно-громадської ради в координації з першим заступником міського голови В. Цибульним і директором департаменту фінансів міськради В. Святелик був знайдений загальний підхід до організації. Потім був спільний виступ на апаратній нараді, а також письмова заява про необхідність проведення слухань. 1 грудня департамент фінансів опублікував бюджетні запити головних розпорядників бюджетних коштів, таким чином давши можливість для обговорення депутатами і громадськістю. А 10 грудня вийшло розпорядження міського голови про проведення громадських слухань, які були призначені на 18 грудня.

Позитивне те, що громадські діячі і чиновники спрацювали як одна команда. У неформальну робочу групу (фактично оргкомітет) з підготовки слухань увійшли як представники Експертно-громадської ради, так і представники міськвиконкому. Мене дуже радує, що департамент фінансів останніми роками послідовно йде до ефективної співпраці з нами, і у результаті вирішив перейти від слів до справи, зокрема, відкрити публічні фінанси. Я бачу в цьому заслугу нової команди міського голови.

Я вже навіть можу сказати, в чому вигідна відмінність цієї нашої ініціативи від попередніх – активісти виступають більше як співучасники процесу, а першу скрипку, як ним і належить, грають департамент фінансів і міськвиконком. На минулих слуханнях в 2019 році влада демонструвала швидше принцип мовчазної згоди, усе проходило суто на ініціативі громадськості. В той же час, команда мера Сенкевича демонструє реалістичне розуміння того, що діалог з містом – це непростий процес.

Питання тепер в тому, як цією унікальною можливістю скористаються жителі міста Миколаєва. Я сподіваюся, що мій оптимізм виявиться обгрунтованим, і ми в суботу побачимо реальні слухання. Ми, громадські діячі виконали величезну роботу, а тепер справа за рядовими городянами. Упевнений, миколаївці покажуть себе як цивілізовані, компетентні учасники діалогу з міською владою, зможуть надати не який-небудь типовий популізм, а розумні, сформульовані і добре обгрунтовані пропозиції.

Михайло Золотухин,

заступник голови Експертно-громадської ради виконавського комітету Миколаївської міської ради

директор Фонду розвитку міста Миколаєва.