Книга «про час та про себе»: у музеї ім. Верещагіна презентували видання «Музей та місто: 100 років разом»

10:00

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

«Музей та місто: 100 років разом», книга, презентація, музей, ім. В. Верещагіна, культура, музей, «Музей и город: 100 лет вместе», книга, презентация, музей, им. В. Верещагина, культура, музей,

До того, щоб бути представленою широкому загалу, ця книга йшла довгі сім років. Плани щодо її видання зародилися у рік сторічного ювілею Миколаївського обласного художнього музею ім. В.В. Верещагіна – 2014-го. А втілилися у життя наприкінці 2021-го. У четвер, 27 січня, у музеї відбулася презентація видання «Музей та місто: 100 років разом».

 – Ми замислювали цю книгу, щоб показати, як працював музей протягом століття, показати, що він – це частина Миколаєва, «дзеркало» його історії, свідок його розвитку, – сказав директор музею Сергій Росляков, тримаючи в руках розкішний та інформативний том, щедро проілюстрований архівними фотознімками та фотокопіями найцікавіших документів, що побачив світ у видавництві Ірини Гудим. – За цей час були трагедії, коли ми втрачали всю колекцію, були перемоги, коли успішно несли мистецтво городянам. Все це позначилося у книзі, – додав він.

Як розповіла заступник директора музею Лариса Тверітінова, над виданням майже рік працювала команда із семи співробітників установи, колишніх та нинішніх. Книга складається з восьми розділів, які в хронологічному порядку оповідають про створення, розвиток та діяльність однієї з найкращих мистецьких скарбниць України. Один із розділів написаний колишнім директором музею Ганною Дем’яненко, інший — Ольгою Яблоновською, головним зберігачем музею, допомогу у пошуку матеріалів надавав співробітник краєзнавчого музею Ігор Гаврилов, чиє життя обірвалося минулого року. Так, за її словами, за його допомогою знайшли карту-схему розміщення музею на площі Соборній із гауптвахтою.

Музей неодноразово змінював своє місце розташування, востаннє це трапилося в 1986 році, відтоді він влаштувався на вул. Фалєєвській, 47 — за адресою, знайомою чи не кожному городянину, який цікавиться мистецтвом та історією.

На презентації багато говорили про батьків-засновників музею — князя Миколу Гедройца, ініціатора його створення, про міського голови в 1909-1917 роках Миколу Леонтовича, який доклав зусилля і до інших масштабних проектів тих років – трамвайних ліній, каналізації, міського акваріуму. зоопарку. Директор зоопарку, депутат міськради Володимир Топчій нагадав про це присутнім.

– Якщо у місті немає музею, то, мабуть, це й не місто зовсім. А якщо є – значить, там є історія, там б’ється серце, там є люди, які збирають по крихтах історію. Без культури нічого не буде, – вважає Володимир Топчій. – Ви повинні відчути, що ваша робота, можливо, важливіша за роботу депутатів, органів влади, адже ви – той стрижень, на який «нанизуються» пласти історії, – сказав він, звертаючись до співробітників музею.

Ще один депутат міськради – Станіслав Мартіросов, голова ГО «Миколаївщина – надійний партнер» зазначив, що вихід цього видання не можна було не підтримати:

– Музей – це невід’ємна частина історії Миколаєва, перлина нашого міста. Спасибі, що ви працюєте та підвищуєте культурний рівень миколаївців, — подякував працівникам музею Мартіросов.

Видавець Ірина Гудим зізналася, що робота з авторським колективом над книгою «Музей і місто: 100 років разом» стала для неї честю:

– Це велика честь для будь-якого видавця – працювати з людьми, які становлять основу нашої культури – це задоволення, за великим рахунком. Якщо ти маєш справу з професіоналами, то маєш їм відповідати. Вивіряти кожен свій крок, кожну свою дію. Якби не копітка робота чудового колективу, все відбувалося б довше. Але книга є, 360 сторінок сьогодні ми представляємо, і я дуже цьому рада, щиро дякую за довіру, — сказала вона.

На знак подяки екземпляри книги отримали співробітники музею, над нею потрудилися, автори розділів, представники бібліотек, а також меценати, без яких вона не з’явилася б на світ.

Олена Кураса.
Фото автора.