У Миколаєві ввели в експлуатацію першу гібридну електростанцію в рамках державної програми “ГрінДІМ”. Тепер завдяки встановленим сонячним панелям та акумуляторам, опалення та гаряча вода в багатоквартирному будинку будуть незалежно від наявності світла в мережі.
Про це кореспондентам Суспільного розповів голова ОСББ “Північ 2” Валентин Черничко.
Гібридну електростанцію встановили у багатоквартирному будинку в мікрорайоні Північний. Тут 220 квартир, які опалюються і забезпечуються водою завдяки автономній котельні на даху будинку. Раніше під час відключень електропостачання в будинку не було гарячої води та тепла, розповів голова ОСББ Черничко.
На момент присутності кореспондентів Суспільного мережевого світла в будинку не було. Проте котельня працювала.
“Двадцять градусів в квартирі – середня температура, це вона умовно береться. І 32 градуси – подача теплоносія на батареї. На воду – 50 градусів”, — розповів Валентин Черничко.
“Сонячні панелі потужністю 550 Вт. Їх тут встановлено 18 штук, це приблизно 10 кВт загальна потужність сонячного поля. По інверторах тут 12 кВт — три інвертори по 4 кВт”, – говорить представник фірми-підрядника Єгор Матвєєв.
За словами Матвєєва, загальна потужність акумуляторів – 15 кВт. Вони заряджаються або від сонячної енергії, або від мережі, говорить фахівець. Цієї системи вистачає, щоб заживити котельню, світло в під’їзді, домофони.
“У серпні в нас були збори. Ми прийняли рішення, люди дуже відповідально віднеслись. І протягом трьох тижнів зібрали кошти. Ми подали заявку на участь в програмі. Ну і все готово вже. Фактично три місяці”, — каже голова ОСББ.
Вартість гібридної електростанції склала 650 тисяч гривень. Програма “ГрінДІМ” передбачає компенсацію, пояснив керуючий партнер Центру розвитку житлового фонду Юрій Гусаков.
“Відповідно до умов програми “ГрінДІМ” можна отримати 70 відсотків від держави компенсації після завершення виконання робіт. А також 30 відсотків – від бюджету громади, районного або обласного бюджету”, — сказав Юрій Гусаков.
Якщо обладнання та облаштування сонячної станції відповідає всім вимогам, то 70 відсотків від Державного фонду енергоефективності співмешканці отримують гарантовано.
Валентин Черничко говорить, для жителів цього будинку, враховуючи компенсацію, станція обійшлась у півтори тисячі гривень з квартири
“Звичайно стало спокійніше зараз. Так що сподіваємося. Особисто це була моя мрія – я багато років мріяла, щоб на будинку в нас була своя електростанція. Зараз вона здійснилась”, — розповіла мешканка будинку Наталя.
Котельня може живитися за рахунок сонячної енергії не тільки коли в мережі немає світла, а й просто за сприятливої погоди, це дозволяє заощадити на витратах електроенергії говорить голова ОСББ.
Загалом у Миколаєві подали понад 15 заявок на встановлення подібних електростанцій в рамках проєкту “ГрінДІМ”, розповів Юрій Гусаков.