У Миколаєві День вишиванки відзначили персональною виставкою відомої майстрині

13:20

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

16 травня у Центральній міській бібліотеці ім. М. Л. Кропивницького розпочала роботу персональна виставка «Берегиня символів» відомої вишивальниці з Первомайська Жанни Семененко-Руських, присвячена Дню вишиванки.

Це восьма виставка з творчого циклу «Берегині України», учасницями якого є миколаївські майстрині культурно-мистецької асоціації «Арт-спокуса». Мета цього проєкту – знайомити глядачів з творчістю жінок, головною місією яких під час війни стає збереження та відродження головних цінностей України: родини, традицій, культури.


День вишиванки щорічно відзначають в Україні у третій четвер травня. Це відносно нове свято, яке нагадує про багаті культурні традиції й ідентичність українців, слугує кодом нації нашого народу. Споконвіку вишиванка мала для наших предків сакральне значення та служила потужним оберегом. Адже багато орнаментальних символів, що використовуються для оздоблення, своїм корінням сягають сивої давнини.


Жанна Семененко-Руських народилася 1947 року у м. Первомайськ Миколаївської області. Після закінчення філологічного факультету Одеського державного університету ім. І. Мечнікова працювала кореспондентом, а згодом – завідуючою відділом Первомайської газети. В своїх публікаціях багато уваги приділяла культурі рідного краю, звичаям і обрядам. Це надихнуло її на заняття вишивкою, а також до дослідження автентичної орнаментики регіону Побужжя-Посинюшшя. Так було створено авторську колекцію рушників «Узори рідного краю» та каталог-посібник «Мій вишиваний край Побужжя-Посинюшшя». У 2014 році Жанна Семенівна розробила ексклюзивну колекцію авторських вишиваних робіт «Символи та барви Трипільського степу».


З 2018 року очолює Миколаївський обласний осередок Національної спілки майстрів народного мистецтва України. У цей період розпочалася реалізація двох авторських проєктів – марафонів «Сорочку мати вишила мені» й «І на тім рушникові». Але головним здобутком вишивальниці є виховання цілої плеяди талановитих учнів.

Для персональної виставки «Берегиня символів» Жанна Семененко-Руських підготувала експозицію, до якої увійшли вишиванки й рушники створені як самою майстринею, так і її кращими ученицями. За основу авторських візерунків, що оздоблюють вироби, взято старовинні символи-обереги та методи їхнього компонування. Саме це надає роботам особливої винятковості.


“Дякуємо усім, хто сьогодні завітав на наш захід, аби привітати талановиту майстриню! Затишне фойє бібліотеки просто переповнювалось емоціями глядачів. Кількість поціновувачів мистецтва пані Жанни ледь вмістив затишний арт-простір. Так багато було бажаючих привітати авторку виставки, виразити їй своє шанування, сказати слова вдячності за талант і більше дізнатись про секрети вишиваних символів”, – відзначила керівниця “Арт-спокуси” Валентина Кривцова.