
СИМФОНІЯ, ЩО СКЛАЛАСЯ ІЗ СЕМИ ДЕСЯТИЛІТЬ
Сімдесят років… Це ж не просто цифра! Це – симфонія із семи десятиліть, де кожен рік звучить своєю унікальною нотою!..
Щойно завершився блискучий концерт на честь 70-річчя Миколаївської дитячої музичної школи №2, підготовлений вихованцями та викладачами закладу. Про цю визначну подію ми говоримо з директоркою школи, заслуженою діячкою культури України Тетяною Островською.
- За останні роки багато чого змінилося в нашому житті: дискети замінили флешки, пейджери – смартфони… Але ми, як і раніше, граємо класику – тепер із діджитал-інноваціями, – ділиться пані Тетяна. – Ми не просто творимо історію – ми об’єднуємо традиції з новими тенденціями. У нашій школі є чимало викладачів-лідерів. Наприклад, Лілія Круміленко – старший викладач і володарка міської відзнаки «Зірка культури Миколаєва-2024». Окрім особистого яскравого виступу на цьому концерті, вона підготувала 7 сольних та ансамблевих вокальних номерів з широкою стилістичною палітрою. ЇЇ учні блискуче виконували і класику, і джаз, і сучасну українську музику.
Твори великих композиторів завжди присутні в репертуарі музичної школи №2. Цього разу у виконанні камерного оркестру (керівник Надія Домуз) та зведеного хору під керівництвом Любові Драгоморецької прозвучав канон Вольфганга Амадея Моцарта «Dona nobis pacem» («Даруй нам мир»»). До речі, більш ніж 60 юних музикантів та хористів ледве вмістила театральна сцена!
- Заступниця директора з навчальної роботи Любов Драгоморецька – неймовірний майстер у створенні масових номерів, починаючи від ритміки і до зведеного хору… – пані Тетяна продовжує розповідь про своїх викладачів-лідерів. – Чудовою прикрасою концерту стали виступи камерного оркестру, ансамблю та дуету віолончелістів під керівництвом Надії Домуз.
Надія Василівна Домуз була удостоєна на цьому святі особливої уваги. Викладачка-методистка з педагогічним стажем 50 років, яка очолює відділ струнно-смичкових, духових та ударних інструментів, викладачка по класу віолончелі та гітари, керівниця ансамблю віолончелістів, художня керівниця та диригентка єдиного в місті дитячого камерного оркестру, – вона була проголошена володаркою Почесної відзнаки «Зірка культури міста Миколаїв 2025 року». Вітаємо із заслуженою нагородою!
«Родзинок» під час ювілейного концерту було чимало. Озброєний барабанними паличками Данило Руденко створив на сцені справжній джазовий вибух під назвою «Whiplash» (джазового композитора Генка Леві). А ще Данило показав глядачам, як звучить такий незвичний інструмент, як вібрафон, – у музичному творі «Chau Paris» Астора П’яццолли.
– Це учень нашого викладача ударних інструментів Олександра Сечіна. Пане Олександр на концерті зробив колоритний перкусійний супровід до камерного і гітарного оркестрів та ансамблю віолончелістів. А його учні чудово виступили на вібрафоні та ударній установці, – зауважує Тетяна Островська.
Цього святкового вечора юні музиканти познайомили слухачів з особливою сторінкою класичної музики – музикою для класичної гітари, показали, як ніжно та глибоко може звучати цей інструмент. Гітарний оркестр під керівництвом Анастасії Мунтян виконав запальні «Fiesta» Річарда Ленца та легендарну композицію «In the Mood» Гленна Міллера. Також чарівно пролунали виступи солістів-гітаристів, яких підготували Олена Томіна та Надія Домуз.
Гості свята були вражені багатогранністю репертуару: від джазу та блюзу Америки до аргентинського танго, французького шансону, африканських етно-мотивів. І вся ця різноманітність гармонійно існувала поряд з творами Вольфганга Амадея Моцарта, Вінченцо Белліні, Едварда Гріга.
Майстерністю виконання класичних творів зачарували присутніх піаністки під керівництвом Людмили Васильєвої, Олени Зайцевої та Олени Курілець А дитячий хор та його диригентка Любов Драгоморецька отримали бурхливі оплески після оригінального виконання замбійської пісні «Bonse Aba» – це гімн тим, хто несе у світ мудрість, справедливість і віру у краще.
Великий блок концерту був присвячений сучасній українській музиці. Прозвучали твори: «У бабусі на селі» відомої миколаївської композиторки Тетяни Ярової, «Коляда» Лариси Іваненко, «Токата» Олександра Затинченка, джазова обробка «Від Києва до Лубен» Олександра Саратського.
- Окремо відзначимо концертмейстерів – Ольгу Пилипенко та Ірину Бєляєву (до речі – випускницю нашої школи 1974 (!) року) – це професіонали, які створили натхненний супровід кожного номеру, – додає пані Тетяна. – Також особливий внесок у підготовку концерту зробила викладачка теоретичних дисциплін Яна Богачова, вона підготувала презентаційний відеоматеріал про наш учбовий заклад.
Згадали на цьому концерті і легендарного «Щедрика» Миколи Леонтовича. Більше ніж рік тому учні мистецьких шкіл Миколаєва стали учасниками відеопроєкту, який був зроблений для ЮНЕСКО: тоді безсмертного «Щедрика» запропонували визнати нематеріальною культурною спадщиною України. Авторкою музичної інтерпретації та диригенткою миколаївської версії була Тетяна Островська, а більшу частину великого хору складали діти музичної школи №2. Отже на ювілейному концерті 2025 року відеозапис «Щедрика» у виконанні миколаївських дітей глядачі подивились в театрі на великому екрані.
Відзначимо, це був перший випадок в історії Миколаєва, коли дитяча музична школа виступала на сцені Академічного драматичного театру (директор Артем Свистун). Святкова атмосфера театру чудово гармоніювала з урочистістю концерту, де звучали оперний вокал та класичні інструменти: скрипки, віолончелі, фортепіано, гітари. Велич події підкреслювали бальні сукні дівчат і білосніжні сорочки хлопчиків.
Дати такий великий концерт на великій сцені було вкрай потрібно для дитячого колективу. Бо майже 5 років наші діти живуть без красивих масових свят… – карантин, потім війна. Попри все, викладачі – «справжні музичні гуру» – знайшли нові шляхи для роботи з учнями: навчились грати на музичних інструментах через Zoom, надсилати «домашку» у Viber, створювати відео на YouTube і читати не тільки лекції, а й давати учням креативні завдання, проводити віртуальні концерти, батли у Google Meet.
***
Тож в театральній залі цього вечора був справжній аншлаг. Батьки і діти, друзі, випускники різних років, викладачі, які вже знаходяться на заслуженому відпочинку, колеги з інших музичних шкіл і мистецьких коледжів, музиканти філармонії та фахівці музичних колективів міста, миколаївці – шанувальники музики…
Безумовно, на ювілейному святі були присутні почесні гості – представники влади: заступник Миколаївської ОВА Юрій Гранатуров, керівники обласного і міського управлінь культури Олена Буберенко і Юрій Любаров. Вони привітали музичну школу з ювілеєм та вручили Тетяні Островській і численним викладачам почесні грамоти, подячні листи.
Миколаїв завжди високо оцінював роботу дитячої музичної школи №2. За вагомий внесок у розвиток культурного простору рідного міста колектив закладу в 2022-му був удостоєний Почесної відзнаки «Зірка культури Миколаєва». А до 70-річного ювілею отримав почесну грамоту Миколаївської ОВА.
Цей великий ювілейний концерт продемонстрував унікальність нашої музичної школи: поєднання класичних традицій та сучасних тенденцій. Він показав яскравий приклад того, як зберігаються в цьому дитячому закладі зразки музичної спадщини і здійснюються творчі пошуки нових форм у мистецтві.
- Якщо ви маєте бажання більше дізнатися про життя школи, приєднуйтесь до нашої сторінки на Facebook. Там ми постимо не тільки розклад концертів, а й ділимось нашими конкурсними перемогами, – завершає нашу бесіду Тетяна Островська. – А наш YouTube-канал – це взагалі скарбниця талантів. Там ви знайдете і круті виступи, і закулісні історії, і навіть майстер-класи від наших зіркових випускників, які сьогодні вчаться або виступають в різних країнах: Італії, Німеччині, Португалії, Америці, Франції.
Наталія Христова.
Фото Ігоря Єрмолаєва.