Статті з паперової “Вечорки”. Миколаїв та Миколаївщина в українській нумізматиці

20:43

Відкрийте “Вечірній Миколаїв” у Google News та  Телеграм-каналі

Молода журналістика

Миколаїв та Миколаївщина в українській нумізматиці

Від редакції: З цього випуску розпочинаємо надавати голос юним майбутнім журналістам. Ця стаття – від справжнього дослідника Михайла Чубаря. Він свого часу навіть опинився на сторінці нашого видання. Ну, як опинився? Його світлина опинилася. Бо хлопець придбав газету та просто серед вулиці її читав. Тепер ми читаємо його статтю. В наступному випуску порадують дівчата-майбутні журналістки з НУК. Отже, читайте та радійте юним журналістським талантам. Це цікаво!

Після проголошення незалежності 24 серпня 1991 року Україна активно формувала власну грошову систему. Національний банк почав випускати монети, які стали не лише платіжним засобом, а й елементом культурної та історичної спадщини. Образи українських міст, видатних подій та історичних постатей неодноразово з’являлися  на пам’ятних монетах. Місто Миколаїв та Миколаївщина також відображені у сучасній нумізматиці. З 2000 року по сьогодення Національний банк України випустив 5 монет та 1 медаль.

Першою,26 грудня 2000 року, викарбували пам’ятну монету «Ольвія» номіналом 20 гривень. Виготовлена вона зі срібла 925°(7,8 г) та золота 916°(5,74 г), тираж– 3000 шт. Ця монета є гарним нумізматичним зразком та користується попитом серед нумізматів світу. Вона присвячена одному з найзначніших центрів античної, матеріальної і духовної культури північного та північно-західного Причорномор’я –місту-державі Ольвії, яке було засноване на початку VI ст. до н.е. у Нижньому Побужжі та проіснувало майже тисячу років. Сьогодні поряд з розкопками давнього міста знаходиться село Парутіне. Важливо додати, що місто-держава Ольвія мала власне карбування монет.

Наступною, 21 серпня 2001 року, викарбували ювілейну монету «100 років Миколаївському зоопарку». Номіналом 2 гривні, виготовлена з нейзильберу. Тираж монети становить 30000 шт. Нагадаємо, що наш зоопарк є одним з найстаріших в Україні, він входить до Європейської асоціації зоопарків та акваріумів і є одним з провідних центрів збереження та відтворення тварин у неволі, яких тут понад 350 видів. Свого часу відомий миколаївський історик і краєзнавець Євген Горбуров написав розгорнуту статтю про історію нашого зоопарку, що була опублікована у газеті «Вечірній Миколаїв».

Ювілейна монета «220 років м. Миколаєву» викарбувана 7 вересня 2009 року з нейзильберу, номіналом 5 гривень. Тираж становить 35 000 шт. На реверсі монети зображено фрегат «Святий Миколай» – перший корабель, побудований (1790 року) на Миколаївській верфі, на тлі архітектурних пам’яток міста –Миколаївської астрономічної обсерваторії та будинку-штабу Головного командувача Чорноморського флоту. Угорі викарбуваний герб міста, під яким напис «МИКОЛАЇВ», унизу рік заснування – 1789. На аверсі розміщено малий Державний Герб України, під яким чайка та композиція: Варварівський міст та військовий крейсер побудований у Миколаєві, унизу – якір, ровесник міста, виготовлений у 1789, під яким рік карбування монети – 2009.

Четверта монета присвячена 75 річчю Миколаївської області. Введена в обіг 29 листопада 2012, мала номінал 5 гривень та викарбувана з нейзильберу. Тираж 15 000 шт. Художник Святослав Іваненко підкреслив, що Миколаївщина – край кораблів, машинобудівників та хліборобів, що розташований в степовій зоні на півдні України– у місці злиття Південного Бугу та Інгулу, а ще основа економічного потенціалу Миколаївщини – енергетика, суднобудування та агропромисловість. На аверсі монети розміщено композицію: судно, амфора та антична монета, букет із соняшників, винограду та пшеничних колосків. На реверсі монети зображено герб області (27 липня 2001 року), по колу розміщено написи: «МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ ЗАСНОВАНА У 1937 РОЦІ».

Закарбована у металі ще одна значна для миколаївців подія  – «200 років Миколаївській астрономічній обсерваторії». Дата введення в обіг 10 лютого 2021 року. Виготовлена з нейзильберу, номіналом 5 гривень та тиражом 35 000 шт. Миколаївці, безумовно, пишаються, що Миколаївська астрономічна обсерваторія є однією з найстаріших у Східній Європі, вона заснована у 1821 році для потреб Чорноморського флоту. Сьогодні обсерваторія займається дослідженням навколоземного простору, динаміки тіл Сонячної системи, створенням астрометричних каталогів та астрономічним приладобудуванням. Сьогодні вона працює в структурі Української академії наук.

Крім зазначених монет, 28 березня 2023 року Національним банком України було введено в обіг пам’ятну медаль «Місто героїв – Миколаїв», яка присвячена мужності та стійкості мешканців міста Миколаєва, яке стало фортецею на шляху російських загарбників. Пам’ятна медаль виготовлена з нейзильберу, тиражом 70 000 шт. На аверсі медалі розміщено: на тлі стилізованої карти міста, рядки з історичного роману Ліни Костенко «Берестечко»: «Я знаю грамоту свободи –/ її підписують мечі!». Пам’ятна медаль містить стилізовану композицію, яка підкреслює, що Миколаїв – місто суднобудування та морський порт. Праворуч – будівля єдиного в Україні Миколаївського музею суднобудування та флоту. На реверсі медалі на дзеркальному тлі напис –МИКОЛАЇВ / МІСТО ГЕРОЇВ, що ділить поле медалі надвоє: у верхній частині розміщена дзеркальна композиція, що символізує спротив російським окупантам, попри значні руйнації, у нижній – стилізована панорама міста з його історичними й археологічними пам’ятками.

Розглянуті в статті монети та медаль сьогодні мають велике значення для колекціонерів, істориків, краєзнавців та всіх, хто цікавиться культурною та історичною спадщиною нашого міста та краю. Вони не тільки популяризують Миколаївщину, а й служать своєрідним культурним натхненням для майбутніх поколінь. Кожна така монета – це крихта великої історії, що нагадує про вагомий внесок Миколаєва в історичну та культурну пам’ять  нашої держави.

Чубар Михайло, учень 8-В класу Миколаївського

Ліцею№38 «Муніципальний колегіум» ім. В.Д. Чайки