
Про це свято нагадала на своїй фб-сторінці Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека.
Свято було започатковане на 36-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у 2011 р. з ініціативи Іспанії. Сьогодні радіо продовжує відігравати ключову роль у забезпеченні доступу до інформації, освіти та розваг для мільйонів людей по всьому світі та забезпечує комунікації в екстремальних ситуаціях, таких як природні катастрофи чи конфлікти.
Пропонуємо ознайомитись з довідково-інформаційним виданням відомого дослідника вітчизняних і зарубіжних електронних мас-медіа Івана Мащенка «Хроніка українського радіо і телебачення в контексті світового аудіовізуального процесу (Київ: Україна, 2005) з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека.
У книзі в хронологічній послідовності викладено історію становлення та розвитку українського та світового радіо й телебачення через дати, події та факти. Автор висвітлив науково-технічні передумови появи радіо та телебачення у XIX столітті, розквіт радіомовлення та зародження телебачення з 1921 по 1938 роки, розкрив значення радіо у роки Другої світової війни, описав розквіт радіомовлення в незалежній Україні. У розділі «Ефір на рубежі віків (1991-2005)» зібрано відомі та маловідомі факти зі створення та розвитоку Державної телерадіомовної компанії України.
«Рівно о 19-й годині з гучномовців, встановлених на дахах будинків у центрі тодішньої української столиці, басовито пролунало: «Алло! Говорить Харків! Усім, усім, усім! Працює перша в Україні радіотелефонна станція!».
Автор розповів й про пам’ятні сторінки історії нашої країни, що знайшли відтворення у радіопередачах і телепрограмах. Саме 24 серпня 1991 року Українське радіо здійснювало трансляцію з Верховної Ради України, завдяки чому радіослухачі стали свідками проголошення державної незалежності України.
«24 серпня. О 9.50 Українські телебачення і радіо почали пряму трансляцію з сесійної зали Верховної Ради УРСР. Глядачі й слухачі України стали співучасниками народження нашої держави: о 18-й було прийнято історичний «Акт проголошення незалежності України».
До книги також увійшла інформація, щодо створення радіомовлення та телебачення в Миколаєві:
«1 травня [1991 р.]. У Миколаєві почала мовлення комерційна телекомпанія «Тоніс-південь». У цьому ж місті вийшла в ефір станція «Радіо-Радіус», згодом перейменована у «Радіо Сет».
Готуючи книгу, автор опрацював матеріали відповідних фондів державних і відомчих архівів, документи державних і громадських організацій, періодичну пресу а також фахову літературу.
Запрошуємо до читання!