Слідчі СБУ в Миколаївській області збирають речові докази російських воєнних злочинів

23:56

Відкрийте “Вечірній Миколаїв” у Google News та  Телеграм-каналі

Працівники Служби безпеки України в Миколаївській області збирають речові докази збройної агресії РФ проти України, вилучені з місць обстрілів у регіоні. “Іскандери”, “Калібри”, С-300, артилерійські снаряди, “шахеди” тощо фіксують у кримінальних провадженнях та долучають до розслідувань.

Як Служба безпеки України збирає докази російських воєнних злочинів  Суспільному розповів слідчий СБУ в Миколаївській області В’ячеслав.

За його словами, будь-які рештки та уламки, які співробітники СБУ знаходять під час огляду місця події, вважаються речовими доказами. Аби визначити тип боєприпасу слідчі здійснюють експертизу.

“Найосновніше, що зараз летить — це “шахеди”. Постійно летять транзитом через нашу область, або по якихось обʼєктах в нашій області. Бойову частину вони стали частіше супроводжувати шрапнеллю — невеличкими уламками, які запихають в бойову частину, для того, щоб більше уразити ті обʼєкти, де вони прилітають”, — розповідає фахівець.

Перші шахеди були сірого кольору, нині дрони покривають спеціальною чорною фарбою, що ускладнює їхню видимість. Побачити безпілотники дозволяє лише двигун, встановлений позаду, каже слідчий В’ячеслав.

Крім того, війська РФ використовують фальшиві цілі, що не мають бойової частини, аби виявити українські системи протиповітряної оборони, додає службовець.

“(У “шахедах” — ред.) почали іноді робити пастки. Вони розуміють, що ми їх збиваємо, вилучаємо. І при їхньому вилучені треба бути дуже обережними, тому що під кожним люком може бути захована якась вибухівка, яка спрацює щойно ти цей люк будеш намагатись зняти”, — розповідає слідчий В’ячеслав.

Переважно для ударів по Україні, та зокрема Миколаївській області, російська армія використовує крилаті ракети “Калібр”. Так, 20 липня 2023 року армія РФ обстріляла вулицю Адміральську та мікрорайон Ракетне Урочище в Миколаєві, додає фахівець.

Зі слів слідчого, російські війська використовують касетні снаряди, аби завдавати більшої шкоди.

“Летить така “болванка” в “Іскандері”, здійснюється, не доходячи землі, підрив цієї ракети та розлітаються вибухові елементи. “Іскандери”, які вони почали частіше використовувати, у 2022 році таких не було”, — розповідає фахівець.

Службовець розповідає, всередині збитих ракет С-300, якими росіяни обстрілювали Миколаїв у 2022 році, розміщувалась електроніка. Під час вибуху боєприпасів всі шматки металу розліталися.

“Вони не є високоточною зброєю, тому вони прилітали не по тих об’єктах, де хотіли. А прилітали по житлових будинках, в результаті чого було багато загиблих та поранених”, — каже слідчий.

Фахівець В’ячеслав говорить, слідчі фіксують речові докази й для міжнародного судочинства. Кожен уламок боєприпасу фіксується в кримінальному провадженні.

“Накопичуються всі ці матеріали для того, щоб потім вже скласти загальну картину і можливо було притягти до відповідальності, як вище керівництво, так і тих керівників, які віддавали наказ про пуск ракети або “шахеда”, які були причетні до цього. При цьому вони розуміли, що від цього може постраждати цивільне населення”, — розповідає службовець.

Також СБУ фіксує інші злочини російської армії на Миколаївщині. Станом на листопад 2024 року слідчі відкрили понад дві тисячі кримінальних проваджень за різними фактами: катування, вбивства, захоплення в полон цивільного населення на окупованих територіях регіону.

“В деяких вже вдалось встановити, хто був командирами в тих чи інших населених пунктах. І вже по деяких кримінальних провадженнях ми оголосили підозри тим командирам, які влаштовували катування цивільного населення. Обвинувальні акти скеровані до суду, чекаємо на вироки”, — каже слідчий.

“Щодо цивільного населення це — Снігурівка, Новопетрівка, Олександрівка. Вони просто викрадали й вивозили багато людей на територію Херсона, Чорнобаївки, Голої Пристані”.

Співробітники відомства збирають доказову базу для представлення повної картини у судах різного рівня.

“Для того, щоб ми могли одразу надати ті докази до міжнародного суду, які у нас вже є в матеріалах кримінального провадження, де буде розглядатись вже цей акт агресії РФ проти України”, — каже слідчий В’ячеслав.

Зокрема співробітники СБУ розробили карту просувань російських військ по території Миколаївської області.

“Ми все ж таки маємо надію, що буде Гаазький трибунал, спецтрибунал буде створений. Ми вже готуємось до того, щоб надати туди ті докази, які ми вже задокументували у кримінальних провадженнях”, — розповідає фахівець В’ячеслав.

На карті позначено три напрямки, якими рухались російські війська на початку повномасштабного вторгнення: від Херсона до Вознесенська, Баштанки та Снігурівки, а також у бік Кривого Рогу. Бійці РФ діяли в складі батальйонно-тактичних угрупувань, сформованих на базі десантно-штурмових підрозділів 22-го армійського корпусу та 49-ї загальної армії.

“Особливістю нашого Миколаївського регіону було ще те, що вони намагались здійснити ще десантні операції. Це як висадка того ж десанту на Очаків, висадка також була задокументована на Коблеве, але завдяки ЗСУ вони там не закріпилися, були одразу ж відбиті”, — говорить службовець В’ячеслав.