Щоби пам’ятали. Наш земляк Ілля Стариков

10:20

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

3 серпня мало виповнитися 89 років академіку Іллі Мойсейовичу Старикову – поважному, авторитетному і знаному в житті Миколаєва та всієї України ученому, письменнику, видавцю.
Про це на сторінці Фейсбуку “Письменники Миколаївщини” написав Тарас Кремінь.
“Дякую за університетські уроки з психології, літературні діалоги, «Соборну вулицю», серію «Обдаровані мудрістю», спогади про Топорова, Арова, Чантурію і Январьова, підтримку обдарованої молоді, в тому числі, юних політиків, технологів PR, телевізійників, учених. Історико-психологічні новели – Ваша лебедина пісня.
Ви справжньою дружбою підкорили мого тата – великого поета України Дмитра Кременя. Тихим голосом, але реальними кроками та діями назустріч успіхам сягали висот майстерності в усьому”… – зазначив Тарас Кремінь.
 Стариков Ілля Мойсейович  – професор, доктор педагогічних наук, письменник, народився 13 серпня 1934 року в Миколаєві.  1954 року закінчив Миколаївський суднобудівний технікум. Трудову біографію розпочав помічником майстра на суднобудівному заводі «Океан». Керував науково-дослідницьким відділом Миколаївського відділення Центру НОТ «Темп» міністерства суднобудівної промисловості СРСР. Автор кількох винаходів, ряду спеціалізованих тренажерів і пристроїв для навчання робітників суднобудівних професій. Ним опубліковано ряд книг і монографій з методико-теоретичних проблем підготовки робітників, комплексного використання техніко-дидактичних засобів, підручників і навчальних посібників для робітників і бригадирів, виданих у Києві та Миколаєві. Науковий консультант ДП «Дельта-лоцман».

Ілля Мойсейович Стариков – доктор педагогічних наук, професор факультету психології Миколаївського національного університету ім. В. О. Сухомлинського, почесний доктор Академії педагогічних наук України, професор психології, академік.
Видатний фахівець в області професійної педагогіки і соціальної психології. Автор численних монографій, навчальних посібників з професійної педагогіки та психології і більш як 500 публікацій з актуальної соціально-психологічної проблематики.

Його навчальний посібник «Психологія в конкретних ситуаціях» витримав п’ять видань. Науково-педагогічну діяльність багато років поєднував з літературно-публіцистичною творчістю. Є автором статей, нарисів, новел і оповідань, які постійно публікуються в газетах і журналах. Окремими книгами вийшли друком збірки коротких оповідань і ліричних мініатюр «В ожидании клева» (2007), «Таинства истории» (2010), «Птахи злітаються на свято» (2013),  «Таинства судеб и личностей» (2010), «Еврейские судьбы» (2018), «О любви» (2020) та інші. Є інтелектуальним лідером та співавтором проекту серії «Одаренные мудростью».
Стариков Ілля Мойсейович за створення і впровадження прогрессівних педагогічних технологій і методів навчання відзначений медалями ВДНГ СРСР, нагороджений державними медалями України, лауреат кількох літературних премій. Удостоєний звання «Городянин року – 2004» в номінації «Наука і вища школа».
Стариков Ілля Мойсейович помер 1 лютого 2022 року.

На фото: Ілля Стариков та журналіст Борис Аров.