РУШНИКИ МИКОЛАЇВСЬКОЇ МАЙСТРИНІ – РОДИЧКИ КОБЗАРЯ

15:41

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

В холі Миколаївського обласного краєзнавчого музею нещодавно  стартувала персональна виставка Тетяни Базилевської-Барташевич «Краса рідного краю на рушниках розквітає».

Миколаївщина завжди славилася своїми майстрами, талант яких вражає. Особливими перлинами в намисті нашого причорноморського краю є заслужені майстри народної творчості України.

Народні художні ремесла завжди були і залишаються невід’ємною складовою української культури. Таємниці майстерності передавалися з покоління в покоління. Хоч із часом кількість деяких промислів пішла у небуття, проте художня цінність рукотворних виробів не стала меншою.

Тетяна Базилевська-Барташевич – майстриня художнього ткацтва, заслужений майстер народної творчості України, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України, лауреат премії імені Миколи Аркаса. ЇЇ ткані рушники представляють українське народне мистецтво на обласних, всеукраїнських, закордонних виставках та зберігаються у фондах Національного музею архітектури та побуту України, Миколаївського обласного художнього музею імені В. В. Верещагіна, у приватних колекціях.

Роботи пані Тетяни справді захоплюють, деякі її рушники уже багато років зберігаються у фондах Миколаївського обласного краєзнавчого музею «Старофлотські казарми». А в день відкриття виставки «Краса рідного краю на рушниках розквітає» гості  музею змогли більше дізнатися про історію кожного рушника з колекції від самої майстрині.

Також приємним дарунком для всіх став виступ колективу «Зорянка» Обласного будинку художньої творчості Миколаївської облради.

Про творчий здобуток авторки можна сказати багато.  У свій час вона закінчила Кролевецьке художньо-промислове училище. Входить до складу Миколаївського обласного народного творчого об’єднання «Прибужжя» — з 1983 року майстриня ткацтва  вчить послідовників.

Брала участь у Виставці досягнень народної творчості України, її робота нагороджена срібною медаллю. Вона була серед засновників кафедри декоративно-прикладного мистецтва Миколаївської філії КНУКіМ — разом із Євгеном Зайцевим та Інною Черкесовою.

В лютому 2014-го відбулася персональна виставка Тетяни у стінах Миколаївського  художнього музею ім. В. Верещагіна — тоді вона презентувала  понад 70 рушників ручної роботи та 120-метрову рушникову доріжку. Цю роботу вона присвятила 200-річчю з дня народження Кобзаря, який є для неї далеким родичем по матері, а вона сама –  праправнучка Родіона Шевченка.

Більше сорока років  Тетяна відроджує старовинне ремесло художнього ручного ткацтва на Миколаївщині, вона – єдина на Миколаївщині, хто досконало володіє багатьма техніками ручного перебору, створюючи домоткані полотна за ткацьким верстатом. Колекцію тканих рушників майстрині називають «пісні-рушники». Вона пояснює, що саме так називає свою творчість, адже кожен орнамент на тканому полотні – це не просто традиційний візерунок. В низці рушникових орнаментів – приховані рядки віршів Т.Г. Шевченка, а також авторська поезія:

«Тобі, Україно, пісні-рушники.

Тобі, моя нене, мотиви ясні.

Хай линуть над обрієм думи мої…»

До війни майстринею було створено дві колекції, які присвячені красі Півдня України: «Квітуча веселка» та «Золота колекція з птахами» – в  них Тетяна відобразила красу рослинного та пташиного світу південного регіону. За кожним зображенням-символом приховується історія, яку дійсно можна прочитати.

Олена Кураса.