Звіт Миколаївського міського голови Олександра Сєнкевича за 2021 рік

10:00

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Звіт, Миколаїв, міський голова, Олександр Сєнкевич,

2021-й став роком перезавантаження міської влади. Жителі Миколаєва вдруге довірили мені очолити місто, при цьому майже повністю оновили депутатський корпус. Перший рік нашої спільної роботи був досить плідним, як доказ – міська рада розглянула більше тисячі земельних питань, які накопичувались протягом кількох останніх років і свідомо загальмовувались депутатами попереднього скликання.

Серед важливих моїх кроків після виборів – оновлення команди. Моїм першим заступником став Віталій Луков, який до цього протягом восьми років очолював місто Вознесенськ і реалізував там низку інноваційних ідей. Решта заступників міського голови займаються різними напрямами розвитку Миколаєва: Анатолій Петров – соціально-гуманітарним, Сергій Коренєв – капітальним будівництвом, Дмитро Лазарєв – впровадженням енергоефективних заходів, Юрій Андрієнко – транспортним блоком, Юрій Степанець – справами ветеранів АТО/ООС та внутрішньо переміщених осіб. Також цього року Миколаїв став першим містом в Україні, де з’явилось управління у справах ветеранів. Його очолив легендарний кіборг, ветеран російсько-української війни Олександр Терещенко.

За цей рік нам вдалось реалізувати низку важливих проектів для громади Миколаєва. І звісно ж, усе це стало можливим завдяки сумлінним платникам податків, які наповнюють місцевий бюджет і дозволяють нам розвивати Миколаїв. Даний звіт – лише короткий огляд найважливіших змін, що стались із містом за 2021 рік.

Медицина

Галузь медицини залишилась пріоритетною в полі зору міської влади у 2021 році. Нам вдалось реалізувати низку масштабних проектів. Це і відкриття відділення інтервенційних втручань у Міській лікарні № 1, де із застосуванням ангіографа рятують життя пацієнтів із гострим інфарктом та судинними патологіями. І відкриття в цій же лікарні першого в місті відділення гемодіалізу. І реалізація міської програми ендопротезування, за якою жителям міста безкоштовно встановлюють штучні суглоби.

Цього року в Миколаєві ми відкрили дві нові сімейні амбулаторії – у мікрорайоні Північному та Матвіївці.

У мікрорайоні Північному сімейна амбулаторія на вул. Архітектора Старова, 4А почала обслуговувати жителів міста у квітні. Для її облаштування з міського бюджету спрямували понад 5,6 млн грн. За ці кошти було відремонтовано приміщення, закуплено нове устаткування, комп’ютерну техніку й меблі. Тут працює електронний запис пацієнтів до лікаря, є кабінет денного перебування на 5 ліжок, на вході встановлений підйомник для людей з інвалідністю. Медичну допомогу в цій амбулаторії отримують більше 8 тисяч миколаївців.

Сімейну амбулаторію в Матвіївці ми відкрили у червні. Будівля закладу зведена «з нуля». Вартість будівельних робіт та всього необхідного оснащення – 14,9 млн грн. Заклад обслуговує близько 8 тисяч жителів мікрорайону.

Ще один масштабний проект – реконструкція приймального відділення Лікарні швидкої медичної допомоги. Він став можливий завдяки співфінансуванню з державного та місцевого бюджетів, а також допомозі меценатів. Під час реконструкції відділення повністю перепланували та розширили, тут замінили інженерні мережі, змонтували вентиляцію, зробили сучасний ремонт, добудували наскрізний критий в’їзд для швидких. Оновили ліжковий фонд та меблі, а найголовніше – оснастили усім необхідним обладнанням. Загалом із міського бюджету на цей проект було виділено більше 9 млн грн, з державного – 7,8 млн грн.

На сьогодні подібні роботи тривають і в міській лікарні № 3.

Також цього року в Миколаєві ми почали втілювати в життя ще один амбітний проект – облаштування першого в місті перинатального центру. Його плануємо відкрити на базі Пологового будинку № 3, а наразі проводимо усі необхідні для цього роботи. Зокрема, на одному з поверхів закладу ремонтуємо приміщення для дитячої реанімації. В ній будуть встановлені інкубатори та обладнання для інтенсивної терапії новонароджених, за допомогою яких лікарі зможуть рятувати діток із дуже низькою масою тіла або перинатальною патологією. Паралельно з ремонтними роботами, закуповуємо і необхідне обладнання. Зокрема, цього року ми придбали наркозно-дихальну станцію, апарат ШВЛ, два автоматичні дефібрилятори та сім шприцевих дозаторів на загальну суму 7 млн 515 тис. грн. Також Пологовий будинок закупив ще низку медичного обладнання за кошти з державної субвенції (інкубатори інтенсивної терапії, апарат УЗД для новонароджених, пересувний рентген апарат, обігрівальні лампи та лампи фототерапії).

Звичайно, значна частина коштів з міського бюджету була направлена на боротьбу з пандемією коронавірусу – понад 24 млн грн. Сьогодні хворих на Covid-19 лікують у міських лікарнях №№ 1, 3 та 5, дитячій міській лікарні № 2 та пологовому будинку № 1.

Освіта

Мережа освітніх закладів Миколаєва нараховує 73 дитячі садки, 68 шкіл та 7 закладів позашкільної освіти. З 1 січня наступного року до комунальної власності міста перейдуть ще три дитячі садки: НВК «Чайка», НВК «Зоря» та садок №126, які належали державному підприємству НВГК «Зоря»-«Машпроект».

У 2021 році ми суттєво збільшили кількість класів і груп для дітей з особливими освітніми потребами: сьогодні в місті функціонує 157 інклюзивних груп у дитячих садках та 226 інклюзивних класів у школах. Також працюють 4 інклюзивно-ресурсні центри.

Серед великих проектів у цій галузі – завершення капітального ремонту фасаду дитячого садка №79 (кошторисна вартість об’єкта – близько 11 млн грн.). Тут утеплили та замінили дах будівлі, утеплили фасад, цоколь, підвальне примі-щення, провели санацію стін, замінили двері, вікна та модернізували систему водостоків. Ще в низці закладів за рік було відремонтовано покрівлю.

Одним із важливих напрямів роботи для нас стало посилення безпеки в освітніх закладах. У 2021 році управління освіти встановило системи відеоспостереження у 32 навчальних закладах міста (3,2 млн грн) та здійснило низку заходів протипожежної безпеки (13,2 млн грн). Наступного року плануємо продовжити роботу в цьому напрямі й обладнати системами відеоспостереження ще 31 заклад. Окрім камер почнемо встановлювати комплексні охоронні системи.

Продовжили цього року оновлювати і матеріально-технічну базу наших освітніх закладів: здійснили поточні ремонти (2,6 млн грн), закупили бойлери, сушарки для рук, умивальники (2,5 млн грн), відремонтували і придбали обладнання для харчоблоку ЗОШ №57 (1,4 млн грн), закупили учнівські меблі (1,3 млн грн).

Важливою складовою освітнього процесу стала вакцинація працівників навчальних закладів, яку ми розпочали 29 березня. За цей час повний курс вакцинації пройшло понад 96% працівників.

Одним із ключових завдань управління освіти на 2022 рік є врегулювання трансформації мережі закладів загальної середньої освіти. Тому з 1 січня 2022 року в результаті перепрофілювання буде створено 13 гімназій, які надаватимуть початкову та базову середню освіту, і 20 ліцеїв, де учні здобуватимуть початкову, базову середню та профільну середню освіту.

Культура

Другий рік поспіль через пандемію коронавірусу жителі міста не можуть повною мірою насолодитись результатами роботи цієї галузі. Хоч міські заклади культури та відпочинку продовжують працювати із дотриманням протиепідемічних норм, однак масові заходи у періоди червоного рівня епіднебезпеки в місті заборонені.

Разом із тим, цьогоріч у цій галузі ми завершили кілька об’єктів. Серед них – Музична школа №8 у мікрорайоні Ракетне Урочище. Тут на першому поверсі відремонтували 8 навчальних класів: замінили всю електромережу, встановили нові вікна та двері, відновили оздоблення стін і підлогу. Також відремонтували санвузол та облаштували вбиральню для осіб з інвалідністю.

У серпні свої двері для жителів і гостей міста відчинила оновлена «Казка». Дитяче містечко стало першим проектом партнерства місцевої влади та бізнесу. Підприємець, який виграв інвестиційний конкурс на ведення діяльності тут, значно оновив територію містечка: замінив інженерні мережі, встановив опори освітлення, озеленив територію та облаштував зрошення газону. Маленьких відвідувачів у «Казці» чекають нові атракціони: автодром, мотузковий та батутний парки, вежа вільного падіння, манежна карусель та оглядове колесо.

Ще один масштабний проект цього року ми завершили в нашому зоопарку, який фінансується за програмою управління культури. Тут ми збудували комплекс літніх вольєрів для великих кішок – «Острів звірів». Умови в цих вольєрах максимально наближені до природного середовища – об’єкт розділений на три зони, у кожній із них є басейн для тварин та декоративні елементи. Навколо «Острова» прокладені пішохідні доріжки та оглядові майданчики, встановлені лавки та декоративний фонтан.

У межах міської комплексної програми «Культура» ми продовжуємо поповнювати бібліотеки міста книгами і підтримувати місцевих авторів. У 2021 році за кошти міського бюджету було видано 34 назви книг авторів з Миколаєва. Це історико-краєзнавчі, художньо-публіцистичні видання, а також фотоальбоми та пізнавальна література.

Молодіжна політика та спорт

Цього року Миколаїв другий рік поспіль потрапив у ТОП-10 міст із розвитку молодіжної політики в Україні та фіналу національного конкурсу «Молодіжна столиця України». І це абсолютно заслужені досягнення, адже наше управління молодіжної політики постійно співпрацює з активними громадськими організаціями та студентською спільнотою і підтримує в Миколаєві десятки заходів: це і масштабний велофестиваль «МиКолесо», і етно-свято болгарської культури «PepperFest», і фестиваль цікавої науки «Наукова хвиля» тощо.

95 юнаків і дівчат, які мають високі навчальні досягнення, а також особливі результати в науково-дослідницькій, творчо-мистецькій, спортивно-масовій діяльності та громадській роботі, отримали стипендії міського голови та міської ради.

У співпраці з ГО «МрійДій», місцевими підприємцями та за підтримки Програми Розвитку управління молодіжної політики реалізувало проект «Молодіжна школа соціально-відповідального бізнесу 2021». У межах цієї ініціативи миколаївська молодь випробувала свої сили в підприємницькій діяльності за допомогою соціальних та освітніх заходів. Сам проект увійшов до ТОП-10 кращих практик молодіжної роботи в Україні.

Задля популяризації університетів нашого міста та заохочення молоді здобувати вищу освіту в Миколаєві, управління реалізувало інформаційну кампанію «Навчайся на хвилі» і зняло серію відеопрограм про успішних випускників миколаївських вишів.

Щодо розвитку спортивних закладів міста, цьогоріч ми продовжили оновлювати матеріально-технічну базу спортивних шкіл та закуповувати спортивний інвентар.

Наймасштабніший проект у галузі спорту 2021 року – реконструкція басейну «Зоря». Роботи виконують за кошти, отримані від ДП «НВКГ Зоря-Машпроєкт» під час передачі спорткомплексу у власність громади (5 млн грн), а також державної субвенції у розмірі 25 млн грн.

У кінці року Кабінет Міністрів України своїм розпорядженням передав у власність громади Миколаєва спортивний комплекс у парку Перемоги. До цього він перебував у державній власності під управлінням Міністерства освіти і науки України. Свого часу на завершення будівництва Миколаїв виділив більше 40 мільйонів гривень. Тепер місто зможе повноцінно користуватись об’єктом і розбудовувати його.

Соціальний захист

Миколаїв став другим містом в Україні, де за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) відкрився центр захисту та підтримки дітей, які постраждали від насильства або стали його свідками. Заклад працює за моделлю Барнахус (тобто «дім дитини») і є максимально дружнім та комфортним для неповнолітніх, які стали жертвами або свідками будь-якого прояву насильства – психологічного, фізичного, сексуального тощо. Тут із ними працює психолог та, за потреби, лікар. У центрі є фахівець із соціальної роботи та координатор із правоохоронними органами. Зусилля усіх працівників центру спрямовані на те, щоб уберегти дитину від додаткових травмувань та зібрати усі необхідні докази на її користь. Адреса Центру не розголошується, щоб усі, хто там перебуває, почувались у безпеці. За допомогою жертви чи свідки насильства можуть звернутись до поліції або нашого міського центру соціальних служб на вул. Потьомкінську, 95-А.

Паралельно із роботою над вищезгаданим центром, ми збудували в Миколаєві притулок для жінок, які постраждали від домашнього насильства. Це місце, де жінка разом із дітьми може проживати до трьох місяців у повній безпеці. За цей час фахівці притулку допоможуть їй отримати медичну та психологічну допомогу, відновити документи, захистити себе в суді, знайти роботу тощо. Цей проект нам вдалось реалізувати завдяки співпраці з Фондом ООН у галузі народонаселення. Відкриття притулку заплановане на січень 2022 року.

Ми продовжуємо роботу з розвитку та матеріально-технічного забезпечення закладів соціальної сфери. Так, наприклад, міському центру комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю “Цветик-Семицветик” цьогоріч придбали новий спеціалізований автомобіль для перевезення пасажирів на візках. Також у закладі відремонтували приміщення для занять фізичною культурою та закупили дві машини для сушіння білизни. Наступного року департамент соцзахисту планує придбати ще 2 автомобілі – для територіального центру соціального обслуговування та міського геріатричного будинку милосердя ім. Святого Миколая.

Також із травня цього року у територіальних центрах соціального обслуговування Заводського, Корабельного та Центрального районів почали працювати групи денного догляду за особами з інвалідністю віком від 18 до 45 років, які мають часткову втрату рухової активності та поведінкові розлади. Групи розраховані на 10-15 осіб. Протягом дня відвідувачі мають змогу отримати послуги з фізичної реабілітації, навчання комп’ютерної грамотності, рекомендації щодо здорового способу життя, формування побутових навичок, психологічну підтримку та допомогу у зміцненні родинних та соціально-корисних зав’язків.

Важливим напрямом роботи міської влади є соціальний захист військовослужбовців та внутрішньо переміщених осіб. Для наших бійців та членів родин загиблих створено низку програм соціально-професійної та психологічної адаптації. Коштом міського бюджету проводиться оздоровлення учасників АТО/ОСС та членів їхніх сімей. На це з міського бюджету було спрямовано 2,4 млн грн. Попитом серед військових користується послуга зубопротезування. Якщо минулого року з бюджету на це спрямували 300 тис. грн, цього року сума збільшена втричі. Також цього року 10 осіб отримали одноразову матеріальну допомогу у розмірі 50 тис. грн для відкриття власної справи.

Для вирішення житлового питання, цьогоріч Миколаїв бере участь у програмі Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, за якою місто зможе придбати соціальне житло для внутрішньо переміщених осіб на умовах співфінансування за форматом 70/30. При цьому 70% вартості житла сплачує держава. Помешкання залишатимуться в комунальній власності.

ЖКГ та благоустрій

У Миколаєві триває реалізація Програми реформування та розвитку житлово-комунального господарства. Відповідно до неї, департамент ЖКГ оновлює житловий фонд міста: виконує поточний та капітальний ремонти будинків, покрівель, мереж водопостачання, ліфтів тощо.

Так, цього року у 39 житлових будинках було виконано поточний ремонт (відновлення вхідних груп, під’їздів, фасаду будівель, встановлення зовнішнього освітлення, заміна вікон тощо). Відновлено 12 пандусів та відремонтовано 52 прилади обліку теплової енергії.

За рік у житлових будинках капітально відремонтували 33 ліфти: 30 із них – в ОСББ на умовах співфінансування (повністю замінили основні вузли та деталі, станції управління, кабіни, освітлення тощо). Ще у 36 підйомниках виконали поточний ремонт.

У 15 житлових будинках виконано поточний ремонт мереж водопостачання та водовідведення, ще у 12 житлових будинках відремонтовано електромережі.

Адміністрації районів велику увагу цього року приділили відновленню дорожньої інфраструктури у приватному секторі та у дворах багатоквартирних будинків, ремонту тротуарів, встановленню зупинкових комплексів та благоустрою зелених зон.

Так, у приватному секторі відремонтовано понад 37 тисяч кв. метрів доріг на 29 об’єктах: 23 вулиці – капітальний ремонт, 6 – поточний. Важливо зауважити, що велика кількість вулиць, відремонтованих цього року, не мала асфальту ніколи, як, наприклад, вул. Новоросійська в Тернівці, пров. Будівельників у Ракетному Урочищі чи вул. Запорізька у Корабельному районі.

У внутрішньоквартальних проїздах відновили понад 32 тисячі кв. метрів біля 39 будинків: 22 адреси – капітальний ремонт, 17 – поточний.

Енергоефективність

За підтримки Північної екологічної фінансової корпорації НЕФКО, у Миколаєві триває модернізація мереж теплопостачання в районі Херсонського шосе. Проект передбачає реконструкцію котельні, заміну теплових мереж і встановлення індивідуальних теплових пунктів. Сума безповоротного гранту для Миколаєва складає 300 тис. євро на безповоротній основі. Наразі в межах проекту вже встановлено 24 індивідуальні теплові пункти, добігає кінця реконструкція котельної.

Ще дві котельні (на вул. Самойловича та Новозаводській) було реконструйовано в рамках співпраці ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» зі Світовим банком.

Сім ОСББ в Миколаєві цьогоріч отримали компенсацію за впровадження енергоефективних заходів (5 з них – учасники програми «Енергодім» від Фонду енергоефективності, а ще 2 ОСББ отримають компенсацію на заходи, які вони здійснили ще у 2019-2020 роках за допомогою «теплих» кредитів).

Варто зауважити, програма «Енергодім» користується значною популярністю серед ОСББ міста. Лише за цей рік заявку на участь у ній подали 26 будинків. Наприклад, ОСББ «Комунар-3» за різними програмами енергоефективності за кілька років змогло капітально відремонтувати покрівлю, встановити металопластикові вікна і двері у під’їздах, модернізувати систему опалення та встановити індивідуальний тепловий пункт. Цього року за програмою «Енергодім» у будинку утеплили стіни, модернізували системи опалення у квартирах, встановили розподілювачі тепла та регулятори температури на кожному радіаторі.

У 2021 р. Миколаїв здобув перемогу у конкурсі від державного Фонду енергоефективності у номінації «Краща енергогромада», а також підписав угоду про вступ до Асоціації енергоефективних міст України, що дасть можливість залучити донорські кошти міжнародних організацій для розвитку енергоефективності міста.

Транспорт

Головним пріоритетом розвитку транспортної галузі міста Миколаєва є розширення комунального автопарку. У рамках співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку місто закуповує 40 нових тролейбусів. 27 одиниць вже прибули на КП «Миколаївелектротранс», решту, за умовами контракту, постачальник має доставити до травня 2022 року. Наступний проект оновлення – придбання 20 тролейбусів з автономним ходом із запасом до 20 кілометрів, що дасть змогу запустити тролейбусне сполучення з віддаленими районами міста.

Також КП модернізувало 2 трамваї. Один із них вийшов на маршрут у День міста (вагон КТП-5 1986 року випуску працівники підприємства оновили власними силами), другий – випробували у грудні. На маршрутах міста миколаївці побачать його на початку нового року. Увесь новий транспорт забрендований під «Місто на хвилі». Загалом сьогодні «Миколаїв-електротранс» обслуговує 6 трамвайних та 6 тролейбусних маршрутів. Щодня містом курсують 53 тролейбуси та 43 трамваї.

У рамках реалізації спільного проекту з Європейським інвестиційним банком Миколаїв також планує придбати близько 50 низькопідлогових автобусів. Відповідний тендер триває. Наразі ж автопарк КП «Миколаївпастранс» нараховує 23 автобуси, придбані міською владою у 2019 році за рахунок кредитних коштів ЄБРР.

Громадський бюджет

Програма Громадський бюджет успішно триває в Миколаєві п’ятий рік поспіль, і щороку обсяг її фінансування збільшується. За весь період містяни подали 560 проектів, цьогоріч – найбільше (166).

Нині втілено в життя майже сто ідей. Найбільшою популярністю користуються проекти щодо влаштування спортивних та дитячих майданчиків, наведення ладу на прибережних та паркових зонах, встановлення скульптурних композицій, організація змістовного дозвілля, проведення музичних фестивалів, ідеї з енергозбереження. Варто відзначити активну участь у Громадському бюджеті жителів віддалених мікрорайонів – Великої та Малої Корених, Широкої Балки, Кульбакиного та Корабельного.

Цього року було реалізовано 34 проєкти-переможці на загальну суму понад 17 млн грн. Серед них 10 великих, 18 малих і 6 соціальних.

Плани на 2022 рік

Наступного року ми плануємо затвердити нову структуру органів виконавчої влади та оптимізувати їхню роботу. Серед важливих проектів – завершення реконструкції приймального відділення Міської лікарні №3, будівництво перинатального центру на базі Пологового будинку №3 та масштабний ремонт доріг у Миколаєві. Буде продовжена робота з упровадженнях заходів енергоефективності в ОСББ і закладах соціальної сфери та розширення комунального автопарку.

2022-й стане для міста роком «генерального прибирання». Завдяки оптимізації роботи та поповненню автопарку комунальних підприємств «ЕЛУ автодоріг», «Миколаївські парки», «Миколаївкомунтранс» споді-ваємось вирішити проблему стихійних звалищ у місті.

Далі буде більше!

З повагою,
Миколаївський міський голова
Олександр Сєнкевич.