Як відрізнити діпфейк Зеленського? Окупанти закидають Україну високоякісними фейками про капітуляцію

20:07

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

зеленский, снбо, обращение, агрессия рф

Офіційний телеграм-канал Верховної Ради публікує імовірні фейкові матеріали, які розповсюджує російська сторона щодо “капітуляції” України. Окупанти створюють фейки високої якості, зокрема, застосовують технологію “діпфейк” (“глибокий фейк”), що дозволяє точно відтворити обличчя людини на відео. Для омани українців створена “балакуча голова” Зеленського, який просить українців складати зброю.

Зокрема, як повідомляється, ворог зламав окремі сайти регіональних органів влади і місцевого самоврядування та поширює через них брехню про нібито «капітуляцію та підписання мирного договору з РФ».

“Окупанти прагнуть дезорієнтувати нас, посіяти паніку, зневірити громадян і схилити наші війська до здачі. Керівництво держави разом з народом протидіє російським військам і робить усе можливе для звільнення українських територій від ворога. Всі органи влади, війська, силові та правоохоронні органи стоятимуть до перемоги! Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел! І не поширюйте неперевірені та недостовірні факти – їх продукує ворог!” – закликає Верховна Рада через соцмережі.

Також по сайтах та в соцмережах шириться письмове “звернення” Президента України, де він оголошує українцям про капітуляцію. Офіційний телеграм-канал Верховної Ради закликає: будьте пильні та не довіряйте подібній інформації.

Крім того, у #Херсоні окупанти захопили приміщення ТРК «Суспільне мовлення: Херсон». За наявною інформацією, рашисти через канали зв’язку планують поширювати дезінформацію про нібито «капітуляцію та підписання мирного договору з РФ».

Сам телеканал “Суспільне Херсон” спростовує повідомлення: під контролем російських військ тільки приміщення філії, а не сам телеканал. “Суспільне мовлення в Херсоні продовжує працювати та достовірно інформувати. Ми працюємо віддалено, щоб оперативно надавати вам інформацію про все, що відбувається в регіоні на сайті та в соцмережах”, – йдеться у повідомленні.

Діпфейк – керований штучним інтелектом механізм заміщення обличчя людини на відео обличчям іншої людини шляхом машинного навчання. Експерти та законодавці вже прогнозують, що цей високотехнологічний спосіб «вкладати слова в чиїсь уста» стане найсучаснішою зброєю в умовах інформаційних воєн. Завдяки новим технологіям лінія між реальністю і фантастикою стає дедалі більш розмитою, вважають журналісти агентства Associated Press. «Діпфейк» показує не просто підроблене відео, а відеоролик, що було створено, підживлюючи комп’ютерний алгоритм величезною кількістю зображень.

У 2009 році американське посольство в Москві скаржилося російському Міністерству закордонних справ щодо підробленого домашнього відео, імовірно зробленого, щоб зганьбити американського дипломата.

Департаменти оборони та університети країн світу працюють над технологіями виявлення підроблених зображень та відео.

В Україні за технологією “діпфейк” “оживили” Тараса Шевченка, Лесю Українку та інших діячів.

Вчені з Університету Баффало розробили новий інструмент ШІ, який потенційно може допомогти людям відрізняти діпфейки від справжніх відео. Якщо відео якісне, відрізнити змонтований фрагмент від оригіналу досить складно. На допомогу інструменту приходять очі — на справжніх фотографіях і відео практично завжди відбиття світла в очах буде однаковим, а програма зазвичай генерує очі з різним світловим відбитком. Винятки бувають, але вкрай рідко. Саме так алгоритм і визначає, яке відео перед ним — справжнє чи змонтоване.

Цей спосіб працює тільки на портретних фото і відео — тобто тих, де людина дивиться в камеру. Також світло в очах також можна відретушувати, щоб в результаті отримати «ідеальне відображення».

Проте, це перший крок до захисту від діпфейків. Вчені планують продовжити роботу над своєю технологією, щоб навчити її відрізняти більш витончені фейки.

Раніше голова Миколаївської ОДА Віталій Кім закликав не вірити аудіозаписам начебто з його голосом, які розповсюджуються у соцмережах. Правдиву інформацію можна дізнатися на офіційних каналах органів влади та перших осіб міста.