Як ображають ветеранів війни

9:43

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

Щороку ветеранам війни (тобто учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, учасникам війни) законодавством передбачена виплата разової грошової допомоги до 5 травня. Традиційно Кабінет Міністрів України щорічно приймає постанову, в якій вказуються розміри цієї допомоги, тобто визначає механізм використання коштів державного бюджету.

На превеликий жаль, розміри допомоги, визначені постановою КМУ, значно відрізняються від розмірів, які встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Наприклад, у 2020 році постановою КМУ було встановлено допомогу учасникам бойових дій 1390 грн. Законом же передбачено розмір допомоги учасникам бойових дій у 5 мінімальних пенсій за віком на момент проведення виплат, що складає 8190 грн. із розрахунку, що мінімальною пенсією вважається прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність. Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня по 30 червня 2020 року складав 1638 грн. Арифметика проста – 1638*5 = 8190 грн.
А фактично кожен учасник бойових дій отримав лише 1390 грн.!
Особи з інвалідністю внаслідок війни I групи повинні були отримати 16380 грн. (1638 грн.*10), II групи – 13104 грн. (1638*8), III групи – 11466 грн. (1638*7). Фактично ж вони отримали такі виплати: I група – 4120 грн.; II група – 3640 грн.; III група – 3160 грн. Учасники війни замість 4914 грн. (1638*3) отримали 570 грн.
Зміна законодавства, втручання у 2020 році Конституційного Суду та Верховного Суду призвело до того, що громадяни, які звернулись до суду своєчасно, отримали рішення, якими органи соціального захисту зобов’язано нарахувати та виплатити допомогу у розмірах (залежно від статусу особи-позивача), визначених законом, а не постановою, тобто значно більше коштів. Адже адміністративні суди при вирішенні спору керуються принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Цього року КМУ прийняв постанову №325 від 8 квітня 2021 р. «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”», якою визначив такі розміри допомоги: особи з інвалідністю внаслідок війни I групи – 4421 грн.; II групи — 3906 грн.; III групи — 3391 грн.; учасники бойових дій – 1491 грн.; учасники війни – 612 грн.
Розміри допомоги знову не відповідають тим розмірам, які встановлено законом. Це нескладно визначити, враховуючи, що у 2021 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2021 р. по 30 червня 2021 року складає 1769 грн.
Отже, і в цьому році ветеранам війни за захистом своїх прав потрібно звертатись до окружного адміністративного суду. Обов’язково треба враховувати, що для звернення з таким позовом законодавцем встановлено шестимісячний строк з моменту, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення її права. Вважається, що коли особа отримала допомогу, тоді вона була повинна зрозуміти, що отримала її не в повному розмірі. І саме з цього моменту починається відлік шестимісячного строку для звернення до суду.
Адміністративні суди — єдині суди в Україні, які стоять на сторожі прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин. Судова практика з окресленого питання направлена на захист прав ветеранів війни на отримання допомоги у розмірах, які визначені саме законом.
Марина Кобак,
начальник відділу Миколаївського
окружного адміністративного суду,
кандидат юридичних наук, ст. викладач ЧНУ ім. Петра Могили.