Проєкт «Академія життя: life skills – 2021»: підсумки та погляд у майбутнє

14:17

Откройте “Вечерний Николаев” в Google News и  Телеграм-канале

life skills – 2021 ,Академія життя, конференція, Миколаїв, освіта для дорослих,

В музеї російського драматичного театру відбулась міжнародна науково-практична конференція «Розвиток соціально життєвих навичок дорослої людини», яка стала завершальним акордом цікавого проєкту «Академія життя: life skills – 2021». Автор Проєкту – Олена Пєхота, доктор педагогічних наук, голова Громадської ради з питань освіти дорослих при департаменті праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, директор Центру «Європейська освіта дорослих».

В обговоренні результатів втіленого Проєкту приймали участь миколаївські фахівці, до яких приєдналися онлайн представники Німеччини, Білорусі, усіх регіонів України, науковці з Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих ім. Івана Зазюна НАПН України.

Інтерес до цієї міжнародної конференції зрозумілий, бо подія обговорення життя громади для нашого міста надзвичайно актуальна. Нагадаємо читачам, що на початку 2021 року, коли миколаївцям була запропонована ціла низка проєктів, які міська влада планувала реалізувати в рамках великого масштабного проєкту «Громадський бюджет – 2021», значна кількість городян проголосувала за втілення в життя дуже привабливого проєкту – «Академія життя: life skills-2021».

Заходи, передбачені програмою цього Проєкту, тривали протягом року. За цей час відбулося чимало захоплюючих подій, які зацікавили багатьох городян. Отже підсумки роботи зібралися обговорити організатори та учасники Проєкту під час конференції.

 – Коли доросла людина має досвід та хоче отримати більше вмінь та знань, щоб комфортно відчувати себе в сучасному бурхливому суспільстві, завдання влади – підтримати фахівців, що займаються проблемами підвищення якості життя громади, інструментами «освіти протягом життя», – зазначив у своєму виступі на конференції перший заступник міського голови Віталій Луков.

Про особливості виконання Громадського бюджету – 2021 розповіла директор департаменту економічного розвитку Миколаївської міської ради Тетяна Шуліченко, і приємно було почути від неї, що наше місто по показниках виконання цього бюджету знаходиться на передніх позиціях серед міст України.

Директор департаменту праці та соціального захисту Миколаївської міської ради Сергій Василенко зазначив, що всупереч труднощам, з якими довелося стикнутися під час реалізації Проєкту (а це і карантин, і літня спека), Проєкт відбувся – «на користь і радість людям».

За минулий час було проведено багато заходів: тре-нінги, майстер-класи, навчальні ігри для дорослих, екскурсії, в яких прийняли участь 400 городян. Для інформаційного супроводу Проєкту був створений YouTube-канал «Академия жизни Елена Пехота» (оператор Валентина Полтавцева). Оскільки діяльність Команди викликала живий інтерес серед миколаївців, також була створена на Фейсбуці інформаційна сторінка «Академія життя: Life Skills-2021», де розміщалась цікава інформація про особливості втілення Проєкту, відеозаписи тренінгів, майстер-класів, ігор для дорослих, екскурсій, виставок. Для бажаючих приєднатися до заходів заздалегідь розміщувалися рекламні оголошення. Значну увагу проблемі освіти громади приділили ТРК «Март», програма «Радіодень» «UA: Миколаїв» та газета «Вечерний Николаев».

Безумовно, для ефективної реалізації Проєкту автором був підібраний по-справжньому «зірковий» склад Команди – сертифіковані тренери, які працюють та дуже популярні не тільки у Миколаєві, а й по всій Україні. Тренінги проводили Сергій Стужук («Управління конфліктами в сім’ї та колективі»), Володимир Євсєєв («Економічна безпека громадянина та його сім’ї»), Лілія Кушнір («Управління особистими фінансами: сімейний бюджет»), Надія Прасол («Роль життєвих навичок Life Skills в долі людини»). На конференції автор Проєкту також тепло подякувала тренерам, які проводили майстер-класи: Глібу Головченку («Медіабезпека дорослої людини»), Людмилі Оспадовій («Театр як життя»), Руслані Мороз («Як пережити горе в сім’ї»). Гарним подарунком городянам стала дуже цікава фінансова гра для дорослих «Життє-вий капітал», яку провела тренер Ірина Коростильова.

Величезну популярність мали майстер-класи тренерів фітнес-центра Наталії Завєрюхі – уроки з йоги, стретчингу, танцювальної фітнес-програми «зумба». Одного чудового літнього ранку група учасників зібралася біля фонтану в Манганарієвському сквері, де вони прийняли участь у танцювальному флеш-мобі – такі зараз дуже популярні в Європі. Проте це були не просто «вуличні танці», а красиве дійство: життєрадісна музика, танцювальний запал в супроводі кришталевих струменів фонтану. Приєдналися до цього флеш-мобу навіть миколаївці, які просто гуляли в той час в сквері.

Особливої подяки заслуговує директор – художній керівник Миколаївського академічного художнього російського драматичного театру, заслужений діяч мистецтв Артем Свистун. В театральному музеї, в театральному скверику відбувались численні заходи, і директор завжди щиро вітав гостей у своєму чудовому театрі.

Розповідаючи про втілення проєкту «Академія життя: Life Skills-2021», треба особливо підкреслити його наукову складову:

  • визначено теоретичні основи Проєкту, який буде покладений в основу побудови моделі Центру освіти дорослих з урахуванням європейського та вітчизняного досвіду;
  • розроблено стратегію, концепцію та зміст проєкту розвитку соціально-життєвих навичок на основі «Маніфесту навчання дорослих у  XXI столітті. Сила та радість навчання» (2019) та проєкту Закону України «Про освіту дорослих»;
  • проведено дослідження освітніх потреб дорослих громадян Миколаєва;
  • створено банк навчальних програм тренінгів, майстер-класів, ігор для дорослих з урахуванням розвитку мовних, фінансових, безпекових, екологічних, цифрових, громадянських навичок та навичок рахувати;
  • підготовлена та видана книга-кейс «Технології освіти дорослих» (видавництво «Іліон»), де представлені історія, теорія, технології та практики освіти дорослих в громаді.

Книга-кейс підготовлена колективом науковців: Нелля Ничкало, Олена Пєхота, Олена Купенко, Віра Вихрущ, Ольга Мельник, Надія Прасол, Ольга Пастушок, Ірина Діденко. Видання отримало високу оцінку Національної Академії педагогічних наук України. Передмову до неї написала член Президії НАПНУ, доктор педагогічних наук, професор, академік Нелля Ничкало.

Громадяни Миколаєва пишаються тим, що мають такі масштабні, новітні напрацювання з питань освіти дорослих. Сьогодні за досвідом до нас звертаються представники з інших міст, і хоча Проєкт є авторським, Миколаїв готовий поділитися своїми напрацюваннями з будь-яким містом України, хто хоче розвивати освіту впродовж життя.

Високо оцінили роботу з освіти дорослих, яка тривала протягом року, наші гості, які приєдналися під час конференції до розмови онлайн.

– Освіта дорослих – це мода чи необхідність? – з цих слів почала свій виступ директор Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих ім. Івана Зазюна НАПН України, доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент АПН Лариса Лук’янова. – Світ занадто швидко змінюється, і якщо ми не зможемо пристосуватися до цих змін, які відбуваються у всіх сферах, то не зможемо просто вписатися в оновлене життя. Вчитися ніколи не пізно. На жаль, в Україні тільки 9% населення готові присвячувати свій час навчанню за програмами «освіта дорослих». В той час як в деяких країнах ця цифра сягає 80%.

Ірина Дарманська, завідувач кафедри менеджменту освіти та педагогіки вищої школи ХГПА, доктор педагогічних наук, розповіла про новацію, яка була впроваджена в академії: магістрантам запропонували до вивчення курс «Технологія освіти дорослих», який для них читала Олена Пєхота. Молоді науковці були дуже зацікавлені теорією, технологіями та практиками, з якими вони познайомились на лекціях та практичних заняттях.

Про багаторічний досвід роботи Народних університетів в Німеччині розповіла професор Natalya Burkle. Вчитися у ці університети приходять люди, яким 50 і більше років. Настільки швидко старіють вчорашні знання та змінюються різні сфери нашого життя, що людина потребує постійного навчання. Пані Наталія розповіла: проведення курсів для дорослих в Німеччині оплачуються частково спонсорами, частково – державою, але частину грошей вносять самі учасники, бо вкладання грошей в свою освіту в будь-якому віці, навіть в 60 років, – це інвестиції в своє майбутнє.

«Дякуємо Миколаєву за приклад, який він подає всій Україні, і сподіваємося на подальше співробітництво» – такі побажання висловили гості: доктор педагогічних наук Сумського державного університету Олена Купенко та викладач Академії післядипломної освіти з Білорусі Ольга Мельник.

Науковцям нерідко задають питання: люди якого віку можуть стати «учнями» Центру освіти для дорослих? Відповідь – від 16 років (вік отримання права голосувати та паспорту) до бажання учитися в будь-якому віці. І в п’ятдесят, і в шістдесят років є прагнення навчатися та швидко адаптуватися до змін в новому житті.

Отже наступним кроком, який має відбутися в Миколаєві, є створення Центру освіти дорослих – де-факто він вже і був створений в рамках реалізованого Проєкту. Подібні центри існують в інших містах України, наприклад, в Нікополі працює вже не перший рік. Досвідом його роботи поділилася з миколаївцями директор Ольга Пастушок.

Підводячи підсумки масштабної виконаної роботи, приходимо до висновку: коли є порозуміння, гарний тандем громадськості і влади – то є й добрий результат. Такий потужний проєкт, реалізований в Миколаєві, можна було «підняти» тільки спільними зусиллями при підтримці міського голови Олександра Сєнкевича.

Фактично «замовником» проєкту «Академія життя: life skills – 2021» стали миколаївці – городяни, які за нього проголосували, а втілювали його в життя – команда Громадської ради з освіти дорослих Миколаєва спільно з департаментом праці та соцзахисту міськради та департаментом економічного розвитку. Партнерами виступили міський територіальний центр соціального обслуговування населення (директор Сергій Бондаренко, фахівці Любов Самерханова, Галина Долганова), російський академічний театр, миколаївські бібліотеки – обласна універсальна наукова; імені Марка Кропивницького; науково-педагогічна. Партнери надавали допомогу в організації майданчиків для роботи та забезпечували супровід заходів.

Досвід Проєкту доводить: створення Центру освіти дорослих в Миколаєві – зрозуміла всім і вкрай необхідна річ. Отже – будемо чекати на подальші кроки нашої влади в цьому напрямку. Тим паче, що 22 грудня у Верховній Раді планується розпочати обговорення законопроєкту «Про освіту дорослих».

 – Закон ще тільки буде обговорюватись, а до нас в Миколаїв майбутнє освіти дорослих вже прийшло, – підбила підсумки автор Проєкту Олена Пєхота.

Наталія Христова.
Фото Ганни Цимбал.