Підсумки перемовин в Туреччині

18:16

Откройте «Вечерний Николаев» в Google News и  Телеграм-канале

 

Давид Арахамія:

Наша перша перемога — переміщення перемовин із Білорусі до Туреччини. Ми бачимо Туреччину як одного із гарантій безпеки для України.

Ми знаємо, що система безпеки світу дала тріщину. Наша пропозиція: ми працювали над форматом, але ми нічого не підписуємо — про нову систему гарантій безпеки для України. Це новий міжнародний договір, який ратифікують. Ми навчені Будапештським меморандумом.

Країни-гаранти, за аналогом 5-ї статті НАТО, протягом 3 днів будуть проводити консультації. Країни-гаранти будуть зобов’язані надати допомогу. Серед гарантів бачимо країни Радбезу ООН, США, Францію, Туреччину, Німеччину, Канаду, Польщу, Ізраїль.

В нас неврегульовані питання із ОРДЛО і Кримом, тому поки гаранти не будуть працювати на ці території. Деякі країни дали вже попереднє погодження. Це та система, на якій ми хочемо побудувати нове майбутнє України. Також ці гаранти мають допомагати вступати в ЄС.

Олександр Чалий (член делегації):

Договір про гаранії безпеки — це можливий дипломатичний варіант закінчення війни.

Ключова вимога до договору — чіткі гарантії безпеки України, які мають бути аналогічні 5-й статті НАТО. Тобто, якщо Україна буде об’єктом агресії, ми вправі протягом трьох днів вимагати консультацій, якщо вони ні до чого не призведуть, то країни-гаранти мають допомогти озброєнням і навіть закрити небо.

Якщо нам вдасться закріпити ці ключові положення, то Україна буде в позиції зафіксувати свій статус у формі постійного нейтралітету, позаблоковість і безядерність.

Під такими гарантіями, які дорівнюють 5-й статті НАТО, ми не будемо розміщувати на нашій території іноземні військові бази і не будемо вступати у військово-політичні союзи. Але принципово важливо, що ніщо не буде суперечити праву вступу України до ЄС.

Голова МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу:

З початку переговорів найосмисленіші поступки відбулися сьогодні. Ми дуже раді підтримати цей процес. Необхідно якнайшвидше встановити постійне припинення вогню. Ця війна має припинитися зараз же. Сьогодні ми бачимо, що на зустрічі досягнуто прогресу. З деяких питань досягнуто консенсусу і спільного порозуміння.